logo_Committee
در این زمینه
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بش
تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر حقوق بشر
وضعیت محیط زیست در خاورمیانه بحرانی است
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰ مارس ۲۰۱۵
تغییرات اقلیمی و حقوق بشر به طور بسیار زیادی به هم وابسته‌اند. سیاست محیط زیستی دولت‌ها نقش به سزایی در محیط پیرامون ما دارد.
ماده ۲ چارچوب کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییرات آب و هوا به دخالت خطرناک انسانی اشاره داشته و رویکرد حقوق بشر در رابطه با سیاست گذاری دولت‌ها را برای سازگاری زیست محیطی بسیار حائز اهمیت می‌داند.

در همین راستا جمعه پانزدهم اسفند ۱۳۹۳، نهاد غیر دولتی سودویند در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد، در «پنل تمام روز در ارتباط با تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» موضع گیری نمود.

در این رویداد «شعله زمینی»، فعال حقوق بشر و حقوق زنان، فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تکنیک وین، نماینده این نهاد اتریشی در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با اشاره به تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی بر روی فقیر‌ترین و آسیب پذیر‌ترین جوامع و کشور‌ها تاکید کرد این موضوع که فقیر‌ترین‌ها بار تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی را بدوش کشند در حالی که کمترین تاثیر را روی آن داشته‌اند، ناعادلانه است.
بخشی از سخنان وی به وضعیت محیط زیست در خاورمیانه و به ویژه ایران اختصاص داشت. وی با بیان اینکه این بخش از جغرافیای جهانی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و به دلیل اهمال جهانی محیط زیستی احتمال خشکالی و وقوع سیل‌های شدید وجود دارد، از اهمیت بسیار مدیریت آب در این مناطق سخن گفت.
در پایان شعله زمینی مطالبی در ارتباط با ناپدید شدن بسیاری از دریاچه‌های ایران و تاثیر مخرب آن بر سلامتی مردم برشمرد و از حاضرین در پنل شورای حقوق بشرخواست تا پیشنهادهای خود را به کشورهایی که بالا‌ترین سرانه انتشار دی اکسید کربن را دارند، را ارائه دهند.

ترجمه متن و ویدیو سخنرانی به زبان انگلیسی و برگردان فارسی به شرح زیر است:


پنلیست‌های محترم
تغییرات اقلیمی باعث تاثیرات مخرب بر روی فقیر‌ترین و آسیب پذیر‌ترین جوامع و کشور‌ها می‌شوند. دولت‌ها در هر سطحی مسئول کمک به این جوامع هستند. بخصوص ما به عنوان یک سازمان غیر دولتی اتریشی بر این باوریم که اروپا باید تصاعد خود را تا سال ۲۰۳۰ حداقل به ۵۰% مقدار فعلی برساند در عین حال به کشورهای در حال توسعه کمک کند تاآن‌ها نیز بتوانند به تغییرات اقلیمی بپردازند.این ناعادلانه هست که فقیر‌ترین‌ها بار تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی را بدوش کشند در حالی که کمترین تاثیر را روی آن داشته‌اند.
خاور میانه از این نظر منطقه بسیار حساسی است زیرا که در منطقه خشک و نیمه خشک با بارش میانگین حدود ۲۵۰ میلی متر و تراکم جمعیت بالا قرار دارد. براثر اهمال جهانی محیط زیست در این بخش از جهان ما شاهد فاجعه‌های محیط زیستی از بخش‌هایی که به شدت خشک خواهند شد و در عین حال سیل‌های بسیار شدید خواهیم بود.
در نتیجه مدیریت آب به شدت مهم می‌شود. متاسفانه رویکرد اشتباه بسیاری از کشور‌ها در ساخت افراطی چاه و سد به خشک شدن منابع طبیعی آب منتهی شده‌است. دریاچه‌های ارومیه، بختگان، تشک، پریشان، گاوخونی و تالاب‌های هورالعظیم و هامون جازموریان و بسیاری از رودخانه‌ها در حال ناپدید شدن هستند که باعث بوجود آمدن طوفان‌های نمک و شن در مناطق آذربایجان، خوزستان و بلوچستان با تاثیرات ویرانگر بر سلامت و سعادت مردمی که در این مناطق زندگی می‌کنند شده است.
پنلیست‌های محترم
پیشنهاد‌های شما به مقامات و همچنین مردم کشورهای قطر، کویت، امارات متحده عربی، بحرین، عمان، لیبی و ایران که بالا‌ترین سرانه انتشار دی اکسید کربن در منطقه را دارند چیست؟برگرفته از: www.iranhrc.org/

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org