logo_Committee
کرامت انسانی یا سرزمین موعود،انتخاب شما کدام است؟
نامه سرگشاده به آقای هیل نوئر مدیر اجرائی موسسه یو ان واچ در ژنو
يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۱ مارس ۲۰۱۵

حمید حمیدی

با سلام
اجازه میخواهم با احترام به تمامی جانباختگان فلسطینی و اسرائیلی شما را به عنوان مدیر اجرائی یو ان واچ مخاطب قرار داده و انتظار داشته باشم که از توضیحات شما اطلاع حاصل نمایم.
در ابتدای سخن تاکید می نمایم،به عنوان یک فعال حقوق بشرو کنشگر برابر حقوقی زنان با مردان به منشور حقوق بشروتمامی کنوانسیونها و میثاقین و ملحقات تصویب شده در ارگانهای رسمی سازمان ملل و شورای حقوق بشرباورمند بوده وبر همین اساس خواهان صلحی عادلانه بر مبنای مصوبات بین المللی برای فلسطین و اسرائیل می باشم.
بحران انسانی که طی 6 دهه اخیر در فلسطین شکل گرفته و نقض پایدار و فرسایشی حقوق بشر در این منطقه، همواره یکی از دغدغه های اصلی فعالین حقوق بشر در سراسر جهان بوده است. با وجود تلاش های گسترده جامعه جهانی و سازمان های بین المللی، این بحران تا کنون ادامه داشته و روز به روز به ابعاد آن افزوده می شود.
متاسفانه باید اذعان نمایم،حکومت اسرائیل در طول 60 سال گذشته بیش از 65 بار با قطع نامه سازمان ملل متحد محکوم شده است. قطع نامه هایی که علی رغم داشتن مشروعیت بین المللی هیچ ضمانت اجرایی نداشته و نقض پی در پی آنها موجب از دست رفتن کارایی سازمان ملل در حل بحران خاورمیانه شده و عملا دست اسرائیل را برای تغییر قومی - جمعیتی سرزمین های اشغالی باز گذاشته است. مهم تر اینکه کشور اسرائیل از سالها پیشتر از حکومت هائی نظیر حکومت کنونی ایران و یا دیکتاتوری های موجود در منطقه، قطعنامه های سازمان ملل را بی اهمیت دانسته و آنها را نقض کرده است.‬ نپذیرفتن اقدامات بین المللی برای ایجاد صلح و حتی \"طرح صلح عربی\" از سوی این کشور، موجب گردید تا بی عملی سازمان های جهانی برای پایان دادن به 6 دهه جنگ،خونریزی و ویرانی ها بیشتر شود و تحقق صلح به آرزوئی دست نیافتنی مبدل گردد.
اسرائیل با زیر پا گذاشتن حقوق فلسطینی ها در نوار غزه و کرانه های باختری و همچنین شهروند درجه دو دانستن عرب های اسرائیلی و پافشاری در نپذیرفتن اقدامات بین المللی برای ایجاد صلح در منطقه نه تنها هیچ قدمی در راستای پایان دادن به 6 دهه جنگ و خونریزی و ویرانی بر نداشته است بلکه از هر فرصتی برای بمباران گسترده بهره جسته که این خود باعث هرچه دورتر شدن از صلح در خاورمیانه گردیده است.
اجازه بدهید برای تدقیق مطالب فوق از گزارشگران ویژه سازمان ملل نکاتی را بیان نمایم.
ريچارد فالک گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در فلسطين که خود یک یهودی و استاد دانشگاه در آمریکا است می گوید:*
\"اسرائيل با سخت‌ترکردن شرايط زندگي براي فلسطينيان غزه و تحت ‌فشار قرار دادن آنان، در تلاش براي کوچ اجباري ساکنان آن است.فکر مي‌کنم يکي از تاکتيک‌هاي اسرائيل تضعيف روحيه فلسطيني‌ها است تا جايي که دست کم تعداد زيادي از آن‌ها تصميم به ترک سرزمينشان بگيرند.\"
وي می گوید: \"فکر مي‌کنم اين کار اسرائيلي‌ها راهي است براي اين‌که همچنان وضعيت را تحت کنترل بگيرند تا جلوي امکان هرگونه چالش واقعي سياسي از سوي فلسطيني‌ها گرفته شود.\"
اين اظهارات گزارشگر ويژه سازمان ملل پس از آن مطرح مي‌شود که آژانس پناهندگان فلسطيني سازمان ملل متحد اعلام کرد، اسرائيل از طريق محاصره سختگيرانه نوار غزه \"عمدا\" فلسطيني‌ها را در فقر نگاه مي‌دارد.
آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد در نوار غزه (آنروا) نيز اعلام کرد، غزه با 45.2 درصد نرخ بيکاري در اواخر سال 2010 نسبت به نيمه نخست همان سال، شاهد افزايش شمار بيکاران بوده است.با اين حال کريش گانس، سخنگوي آنروا گفت، بر اساس تحقيق اين آژانس، از سال 2007 تا کنون که غزه در محاصره به سر مي‌برد، حماس موفق شده است به اشتغال شماري از مردم اين منطقه کمک کند.
آقای مدیر!
حتمأ اطلاع دارید،محاصره همه‌جانبه غزه درچندین سال گذشته، حدود يک و نيم ميليون ساکن اين منطقه فقيرنشين را با کمبود شديد کالا و اقلام ضروري مانند غذا، پوشاک و دارو مواجه کرده و بر بيم و نگراني جهاني نسبت به تشديد بحران انساني در اين منطقه افزوده است.
گزارشگر ویژه در گزارش خود به اجلاس بیست و پنجم شورای حقوق بشر** در مورد وضعیت حقوق بشر در فلسطین، به موارد نقض‌های ارتکابی توسط نیروهای اسرائیلی در این سرزمین اشاره کرده است. از جمله موارد مورد توجه گزارشگر ویژه، نقض حقوق کودکان فلسطینی است که از جنبه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.
بنا به تصریح گزارشگر ویژه، واقعیت آن است که مردم غزه، که نیمی ‌از آنها را کودکان تشکیل می‌دهند، از حمایت مقرر در حقوق بین‌الملل بشردوستانه- که مطابق آن قدرت اشغالگر تعهد کلی حمایت از غیرنظامیان را در مقابل ورود هرگونه خسارت برعهده دارد- محروم هستند. با توجه به نقض تعهدات مزبور از سوی اسرائیل، سازمان ملل متحد و جامعه بین‌المللی، بر ضرورت اقدام فوری علیه این رژیم تأکید کرده‌ و در مورد وضعیت کودکان -به‌طور ویژه- ابراز نگرانی کرده است.
در رابطه با خشونت‌های ارتکابی علیه زنان، مردان و کودکان فلسطینی و خانه‌ها و اموال ایشان، در 10 ماه ابتدایی سال 2013، 361 مورد گزارش شده است که از این میان 87 مورد منجر به زخمی‌شدن فلسطینی‌ها شده است (که با کل 366 مورد ارتکابی در کل سال 2012 برابری می‌کند). خشونت‌های مزبور با فقدان پاسخ‌گویی و تخلفات حکومت اسرائیل در نقض حقوق مردم فلسطین تشدید شده است.
تخریب منازل و بی‌خانمانی مردم فلسطین از جمله نقض‌های ارتکابی دیگر توسط اسرائیل در فلسطین در سال 2013 بوده است؛ به نحوی‌که 533 خانه فلسطینی و منزل مسکونی تخریب و منجر به بی‌خانمانی 969 نفر شده است که از جمله 441 کودک در میان آنها حضور داشته‌اند.
همچنین مطابق این گزارش در فاصله سال‌های 1987 تا 2000، حدود یک هزار و 400 فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی کشته شدند؛ در صورتی‌که این آمار از سال 2000 تا اکتبر 2013 بیش از 6 هزار 700 مورد گزارش شده است. در رابطه با آمار کشته شدن کودکان نیز، 344 مورد گزارش شده که 318 نفر ایشان مشارکت مستقیم در مخاصمه نداشتند. در این میان حدود 110 زن که در مخاصمات مسلحانه مشارکت نداشته‌اند نیز کشته شده‌اند.
در مورد وضعیت کودکان فلسطینی که در بازداشت نیروهای اسرائیلی به سر می‌برند، بنا بر گزارش یونیسف، نقض گسترده، سیستماتیک و سازماندهی‌شده حقوق بشر علیه ایشان صورت می‌گیرد. همچنین از ملاقات مقامات یونیسف از بازداشتگاه‌های مزبور ممانعت به عمل آمده است. با این وجود، فقدان حمایت کافی از حقوق کودکان فلسطینی از سوی نیروهای اسرائیلی برای نهادهای حقوق بشری احراز شده است. تعداد کودکان بازداشت‌شده توسط اسرائیل تا اکتبر 2013، 159 مورد و به طور متوسط این آمار در هرسال، بیش از 700 مورد گزارش شده است.
در مجموع وضعیت کودکان فلسطینی بنا بر گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، بسیار نگران‌کننده و حقوق اولیه و مبنایی ایشان در معرض تضییع قرار دارد. این واقعیت اقدام فوری و مؤثر نهادهای بین‌المللی خصوصاً مراجع حقوق بشری را طلب می‌کند تا از بروز زیان‌های بیشتر به این گروه آسیب‌پذیر ممانعت به عمل آید.
آقای نوئر!
به عنوان یک فعال حقوق بشر،با ذکر جزئیات و موارد نقض شده از حقوق زنان و مردان و کودکان کشور ایران که فقط درحاکمیت 37 ساله حکومت اسلامی نبوده و به بیش از یک قرن میرسد آگاهی و اذعان دارم. از زمانی که خود را پایبند به موازین بین الملی در عرصه حقوق و کرامت انسانی یافتم،هرگز مفهومی فراتر از انسان و حقوق او برای بنده والاتر نبوده است.اما متاسفانه شما در سخنرانی ها و اعتراضات خود به نقض حقوق انسانها با بیان\"سرزمین موعود\" و \"سرزمین مقدس\" قصد سرپوش نهادن بر نقض حقوق انسانها در منطقه ای را می گذارید که به اذعان قطعنامه های صادره، متهم به نقض آشکار حقوق زنان و کودکان می باشد.***
آقای مدیر!
اطمینان دارم که شما نیز چون بنده اطلاع دارید که بر اساس مفاد تصریح شده در حقوق بین الملل نمی توان از کلمۀ \"دولت اسرائیل\" برای معرفی آن استفاده نمود،حال آنکه مقامات اسرائیلی ــ وهم اکثراسرائیلی ها وحتی مخالفین اسرائیل ــ کلمۀ \"دولت اسرائیل\" را برای معرفی آن کشوربکارمی برند. درواقعیت و براساس قوانین بین المللی، اسرائیل دیگر یک دولت نیست.هرگاه دراول بوده باشد(ویک \"دولت عضو\" سازمان ملل متحد است)
بر اساس قوانین بین المللی، یک دولت دارای سه مشخصه می باشد:
1ـ مرزهای برسمیت شناخته شده ازطرف جامعۀ بین المللی
اسرائیل سرزمین های اشغالی را ازخود می داند(بگذریم ازینکه چنین ادعائی بیسابقه است)، وادعا دارد که آن سرزمین ها جزء لاینفک اسرائیل است. به دلیلی که هرکشوردیگری(حتی دوستان حکومت اسرائیل ) ازتصدیق این ادعا اجتناب می ورزند، ازطرف اسرائیل، \"قلمرو مورد منازعۀ\"اسرائیل نامیده می شود. بدین ترتیب، سرحداتی را که ادعا دارد و توسط هیچ کشوردنیا یا مؤسسۀ بین المللی برسمیت شناخته نشده است؛ وسرحداتی هم که بعنوان سرحدات قانونی شناخته شده اند(\"سرحدات1967 \")، در برابر ارگان های سازمان ملل متحد، بعنوان باطل و منسوخ توسط اسرائیل رد می شود.
2- جمعیت برسمیت شناخته شده، که ساختاراداری دولت وحکومت برآنها کنترل داشته باشد.
اسرائیل دارای جمعیت برسمیت شناخته شده نیست. ملیونها فلسطینی قلمرو اشغالی وهم آنهائی که درخارج از این مرزها بسرمی برند، بدون استثناء توسط اسرائیل \"عرب\" نامیده می شوند. بر اساس روایتی که دفترسازمان ملل در ژنو برای دلخوشی اسرائیل سرهم بندی نموده است: \"اسرائیل \"سرزمینی\" بوده \"بدون باشنده برای نفوسی بدون سرزمین\". زمانی که یهودیان از راه رسیدند وبه \"ساختن\" مملکت آغاز کردند، \"اعراب درجستجوی کاربدانجا مهاجرت نمودند.حال، دیگرازینجا نمی روند\" (این البته سرشماری دقیقی را که در زمان امپراتوری عثمانی صورت گرفت و موجودیت قابل توجه اهالی پیرو ادیان مختلف را بازگونمود،اغماض می کند).
3ـ یک حکومت کارا که بتواند کلیه امکانات را برای آحاد مردمی که درآن چهارچوب جغرافیائی سکونت دارند،تخصیص دهد.
یک نمایندۀ یو.ان. واچ. ، مؤسسۀ مستقردر ژنو، به آقای رابرت جیمز پارسن گفته بود:\" ناکامی سازمان ملل درراندن این مردمان، ویا جابجا نمودن شان درکشورهای دیگر، بزرگترین ناکامی سازمان ملل متحد می باشد.\"
موسسه شما در سال 1993 بر اساس اولین اعلان آن درمطبوعات، به دلیلی بنیان گذاشته شد تا اطمینان حاصل شود که کمک های سازمان ملل متحد، با کمترین فزونی درکار وکمترین اسراف درپول، به مؤثرترین شکل انجام پذیرد.اما متاسفانه اولین پروژه ای را که اعلام کردید،حذف نمایندگی سازمان ملل برای امداد و کار(انروا) بود، تا بتواند اهداف پنهان خود را در راستای باورمندی به \"سرزمین موعود\" بهتر به پیش ببرد. زیرا شما مدعی بودید که حکومت اسرائیل قادراست کارمراقبت ازفلسطینی ها را کمترازآن چه سازمان ملل متحد خرج می نماید،انجام دهد.
زمانی که ژان زیگلر، گزارشگرخاص سازمان ملل متحد در رابطه با حق تغذیه،ازنوارغزه دیدن نمود، آنجا را به اردوگاه کاراجباری توصیف نمود که همین امر باعث گردید،حکومت اسرائیل از سازمان ملل درخواست نماید تا ژان زیگلر را از مسئولیت برکنار نماید.
در جلسۀ توضیحیی که دوبار درهفته دردفتر سازمان ملل متحد در ژنو برگزارمی گردد، ازسخنگوی سازمان ملل پرسیده شد که آیا سازمان ملل متحد پاسخ رسمی به درخواست اسرائیل ارائه نموده است؟ که متاسفانه به این پرسش پاسخی داده نشد و فراتر از آن جلسۀ توضیحی هرگز ثبت نگردید.(در آن جلسه فقط خبرنگاران دارای اعتبارنامه اجازه حضور داشتند.). بعدازظهرهمان روز،شما به عنوان مدیر اجرائی یو ان واچ ، به وی تلفن زدید ووی را بخاطر\"آنتی ـ صیهونیزم\"بودن مورد تحقیر و سرزنش قرار دادید.
آقای هیل نوئر!
گزارشات فرستاده شده توسط اسرائیل به هیأت های مراقبت ازتطبیق معاهدۀ سازمان ملل متحد، کشور را شامل قلمرواشغالی تعریف می نماید ولی قرار داشتن اهالی فلسطینی در زیر ادارۀ مقام فلسطینی را مسکوت می گذارد؛و این یعنی انسانهائی را که در\"قلمرو مورد منازعه\" سکونت دارند را نادیده می گیرد.به همین دلیل،نمیتوان به جمعیتی که اعلام میگردد اطمینان و برسمیت شناخت.
تا جائی که به نقش حکومت مربوط می شود، حکومت اسرائیل کنترل کامل برقلمرواشغالی دارد، اما از قبول مسئولیت هرکاری که به خرابی منجر شود، خودداری می نماید. تمام کشورهای دیگر دنیا به نقض حقوق فلسطینیان توسط اسرائیل شهادت می دهند، اما اسرائیل خلط نشدن یا امتزاج ناپذیری اهالی نوار غزه و تطبیق سیاست تبعیضی(تبعیض مقابل سیاهان درافریقای جنوبی) درمقابل بخشی ازاهالی کرانۀ غربی دریای اردن را، که فلسطینی ها را تاسرحد فقرمطلق کشانده است، \"معضلات\" فلسطینی ها، بارآمده دراثرتقصیر\"اعراب\" ومحصول \"تروریسم\" آنها وانمود می نماید.
ازآنجائی که سرحداتی را که اسرائیل ازآن خود می داند، جهانیان برسمیت نمی شناسند، تعداد جمعیتی را که ادعا می کند،( با حذف دوملیون انسان برسمیت شناخته شده توسط جامعۀ جهانی ) وحکومت ازاعتراف به تسلط کامل برتمام سرزمینی که درداخل حدود سرحدات ادعائی اش قراردارد(آنطوری که همه ممالک دیگردنیا به آن معترف اند)، اجتناب می ورزد.
اسرائیل، برخلاف آنچه حکومت آن مدعی می باشد، ازنگاه موازین قبول شده وقوانین نافذ بین المللی، هم در عمل وهم از نگاه قوانین، یک دولت قابل تعبیرواستنباط نیست.
آقای مدیر!
شما که عملکرد و موضع گیری هایتان در قبال نقض حقوق انسانها در\"سرزمین مقدس و موعود\" مورد نظر شما مبتنی بر سکوت و تائید روشن این جنایات بوده،چگونه بر ظلمی که به زنان در ایران اعمال شده و میشود،فریاد بر می آورید؟لطفأ روشن و شفاف بگوئید:\"کرامت انسانی\" یا \"سرزمین موعود\"،انتخاب شما کدام است؟به باور من نمیتوان از \"تقدس سرزمین\" سخن به میان آورد و کرامت انسانی را ارج نهاد.
فعال حقوق بشر و کنشگر برابر حقوقی زنان با مردان
حمید حمیدی
اول مارس 2015

*: http://www.jta.org/2013/06/09/news-opinion/united-states/u-n-rapporteur-falk-calls-to-shut-down-watchdog-ngo
**: 1. Report of the Special Rapporteur on the situation of human rights in the Palestinian territories occupied since 1967, Richard Falk, 13 January 2014, A/HRC/25/67
2. www.ochaopt.org/documents/ocha_opt_the_humanitarian_monitor_2013_11_25_english.pdf.
3. www.btselem.org/statistics
4. Children in Israeli Military Detention, p. 1 (www.unicef.org/oPt/UNICEF_oPt_Children_in_Israeli_ Military_Detention_Observations_and_Recommendations_-_6_March_2013.pdf).
***: https://www.youtube.com/watch?v=fjW_H1ydFas#t=65برگرفته از: www.asre-nou.net

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org