logo_Committee
نامه سرگشاده به آقای بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل متحدد
به مناسبت روز جهانی «رفع خشونت علیه زنان»
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹ دسامبر ۲۰۱۴

نامه سرگشاده خطاب به سازمان ملل متحد
به آقای بان‌کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحدد
با هدف حمایت از حقوق زنان در ایران
«محکومیت بین المللی هرگونه رفتار خشونت آمیز علیه زنان ایرانی»

جناب آقای بان‌کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد؛
به مناسبت روز جهانی «رفع خشونت علیه زنان»، با نوشتن این نامه خطاب به شما، نگرانی عمیق خود از وضعیت زنان در ایران و حقوق پایمال‌شده آنان را با شما در میان می‌گذاریم.
اتفاقات خشونت آمیز اخیر که اواخر ماه اکتبر در شهر اصفهان روی داد، انزجار و بهت هر یک از ما را برانگیخت. بر طبق گزارشات رسیده درماه نوامبر، چندین زن که از «حجاب کافی» و مورد تأیید برخوردار نبودند، از ناحیه صورت و بدن مورد اسید پاشی قرار گرفتند. این اقدام، شکل جدید و وحشیانه‌ای از نقض حقوق بنیادی زنان است؛ زنانی که طی چند دهه گذشته به اشکال و شیوه‌های گوناگون مورد تبعیض و سرکوب در جامعه قرار گرفته‌اند.
افزون بر این، همزمان با این رویداد، که نقطه اوج فشارهایی است که سال‌ها بر زنان ایران اعمال می‌شود، طرحی قانونی در مجلس در آستانه تصویب است که سختگیری‌های نظارت بر پوشش زنان را تشدید می‌کند. این قانون به آمران به معروف و ناهیان از منکر، چه در پوشش نیروهای سازماندهی شده و چه با اراده شخصی (به اصطلاح خودجوش)، اختیارات قانونی و امنیت قضایی بخشیده و به این ترتیب، تمامی شهروندان و افراد حقیقی را به نظارت بر پوشش زنان و کنترل آن در چارچوب پوشش مشروع اسلامی ترغیب می‌کند.
با تصویب این قانون، هر گونه مقاومت در برابر افرادی که مسئول «نظارت بر عفّت و مبارزه با فساد و فحشا» در جامعه هستند، محکومیت قضایی، زندان و جریمه نقدی به دنبال خواهد داشت؛ امری که موجب سازماندهی خشونت‌های روزمره علیه زنان در جامعه می‌شود.
بدینوسیله، ما حملات وحشیانه، ناعادلانه و غیرانسانی اعمال شده علیه زنان را به شدت محکوم کرده و مسئولیت این اقدامات را متوجه عاملان و آمران آن و کسانی که، چه به طور ضمنی و چه تلویحی، مجوز و انگیزه وقوع این جنایات را به عاملان آن دادند، می‌دانیم.
در پایان از شما درخواست می‌کنیم، به نام این زنان بی‌صورت و بی‌صدا، این اعمال وحشیانه و هر گونه خشونت علیه زنان در ایران، و به طور خاص، طرح قانون در حال تصویب موسوم به «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» را در سطح بین‌المللی محکوم نمایید. همچنین تقاضا داریم در همین راستا، از مقامات ایران خواسته شود تا تحقیقات جامع و بی‌وقفه‌ای در جهت شناسایی و مجازات عاملان این جنایت دهشتناک را در دستور کار قرار دهند. باشد که این محکومیت، به فهرست اقدامات و تلاش‌های بی‌شمار انجام شده برای دفاع از حقوق بشر، به ویژه حقوق بنیادی زنان، افزوده شود.

با تقدیم احترامات
داریوش آشوری- زبان‌شناس و پژوهش‌گر
کاظم کردوانی – نویسنده
محمدرضا نیکفر- فیلسوف و نویسنده
عطا هودشتیان- پژوهش‌گر در حوزه فلسفه و علوم سیاسی
سمیه دهبانی- کنش‌گر اجتماعی
الی راد- کنش‌گر اجتماعی
رها بحرینی- وکیل حقوق بشر

این نامه در ماه نوامبر 2014 نوشته شده است و تاکنون به امضای 153 تن از هموطنان مان و دیگر شهروندان جهان رسیده است.
تقاضامندیم جهت حمایت ما این نامه را امضا نمایند
لطفا روی لینک زیر کلیلک کنید و نام و امضای خود را بگذارید.
کسانیکه مایل نیستند نام حقیقی خود را بنویسند میتوانند از نام مستعار استفاده کنند.

این صفحه به زبان فرانسه است. خواهشمندیم علاقه مندان برای امضا روی کلمه Signer کلیک کنند.
http://www.avaaz.org/send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org