logo_Committee
در این زمینه
"کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش" و "پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش مدافع حقوق بشر در ایران"
اعتراض به سه سال حبس خانگی رهبران جنبش سبز در وین اتریش
دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰ مارس ۲۰۱۴

marasem_3sal_hasr.jpg
جلسه ی بحث و گفتگو پیرامون نقض گسترده حقوق بشر در ایران و نیز سپری شدن بیش از سه سال از حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز و نیز دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی، در "خانه ایران" شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد.

در ابتدای این برنامه که به همت "کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش" و "پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش مدافع حقوق بشر در ایران" و با حمایت "سازمان جمهوری خواهان ایران ـ اتریش" و "اتحاد جمهوری خواهان ایران ـ اتریش" به عنوان پشتیبان همراه شد، تنی چند از کنشگران باسابقه ی حقوق بشر به بیان نظرات خود در ارتباط با مسئله حصر خانگی، مشکلات متعدد زندانیان در ایران و نقض فاحش حقوق بشر در ابعاد مختلف، پرداختند.

"دکتر علی گوشه" از برگزارکنندگان این مراسم، با اشاره به سوگندی که پزشکان برای نجات و محافظت از جان مردم یاد می کنند، گفت: "نگاه پزشکان می بایست به نقض حقوق بشر حساس و انتقادی باشد. مسئله ی حقوق بشر، مسئله ی امروز و دیروز و فردا نیست. در این مقوله کار بایستی مستمر و با پیگیری و البته حوصله ی کافی دنبال شود. باید کوشش بسیار انجام شود تا مشکلات را با کمک هم مطرح نماییم و قدمی برای حل آنها برداریم."

وی همچنین در مورد مشکلات پزشکی رهبران جنبش سبز، زندانیانی که با مصائب متعددی دست و پنجه نرم می کنند و شرایط بسیار بد زندان های ایران از لحاظ سلامت نکاتی را مورد اشاره قرار داد. علی گوشه در این ارتباط از تماس های مختلف گروه پزشکان مدافع حقوق بشر با مسئولین رده بالای اتریشی و دیگر مقامات بین المللی سخن گفت و اقداماتی را که در این راستا انجام پذیرفته، برشمرد.

او در پایان از تمامی هموطنان ایرانی خواست تا نسبت به مورد نقض حقوق بشر در ایران نگاه ویژه ای داشته باشند و اضافه کرد: "کنشگران عرصه ی حقوق بشر در کشورهای مختلف به خصوص در اتریش بایستی مسائل حقوق بشری را بیشتر میان ایرانیان مقیم کشورهایشان مطرح کنند و سعی در جلب حمایت آنها بنمایند. "

در ادامه "دکتر حسن نایب هاشم"، کنشگر حقوق بشر به طرح بحث پرداخت. وی صحبت های خود را با اشاره به پدیده ی بازداشت های فراقانونی و خودسرانه و همچنین حصر خانگی از ابتدای انقلاب 57 تاکنون آغاز کرد. وی با نام بردن از آیت الله شریعتمداری، آیت االه منتظری، آیت الله صادق روحانی، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، این روند را پروسه ی 35 ساله دانست.

نایب هاشم همچنین گفت: "این بازداشت ها که به شکل های مختلف صورت می گیرند، فراقانونی هستند و به هیچ عنوان با قوانین بین المللی مطابقت ندارند. یعنی به طور مشخص فرد معینی در مورد خاصی تصمیم می گیرد و براساس آن تصمیم اقدام لازم صورت می گیرد، آنهم بدون اتهام مشخصی. براساس مغایرت چنین برخورد غیرقانونی با بندهای 7 تا 11 اعلامیه جهانی حقوق بشر می بایست با تمام وجود در مقابل این اقدامات ایستاد و با آن مقابله کرد."

این کنشگر حقوق بشر با اشاره به قول هایی که در دیدار هیئت اروپایی با مقامات ایران در ماه های گذشته برای تغییر وضعیت رهبران جنبش سبز داده شده، مسئله ی فرسودگی را به عنوان خواست حکومت در ارتباط با ادامه حبس غیرقانونی موسوی، کروبی و رهنورد مطرح نمود و افزود: "هیچ گزارش و دستورکاری که در مجامع بین المللی مورد بررسی قرار گرفته، بدون نام بردن از این سه نفر نبوده است. همچنین به اعتقاد ما زندانی بیماری که از امکانات پزشکی و دارو محروم می شود در واقع مورد شکنجه قرار گرفته است و می بایستی مسائل این زندانیان در حوزه ی شکنجه بررسی شود."

وی امکان حضور در شورای حقوق بشر در مقر سازمان ملل متحد در ژنو را امکان بی بدیلی در مجامع بین المللی برای افشای نقض آشکار حقوق بشر در ایران دانست.

در بخش دوم جلسه، شرکت کنندگان در برنامه پرسش ها و نظرات خود را در مورد "چرایی نقطه ی ثقل بودن رهبران جنبش سبز"، "مرز میان سیاست و حقوق بشر" و "لزوم اتحاد عمل در فعالیت های حقوق بشری" ارائه دادند و بحث های متعددی را در ابعاد مختلف این مسائل با یکدیگر مطرح نمودند.
send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org