logo_Committee
در این زمینه
در راستای اهداف کانون مدافعان حقوق بشر
تأسیس مرکز حامیان حقوق بشر توسط شیرین عبادی
جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰ مه ۲۰۱۳

cshr_logo.jpg
"مرکز حامیان حقوق بشر" در راستای اهداف "کانون مدافعان حقوق بشر" توسط شیرین عبادی، برنده صلح نوبل 2003 تأسیس شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و جمعی از حامیان حقوق بشر در ژانویه 2013 این نهاد جدید را تأسیس و به ثبت رسانده اند.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، هدف "مرکز حامیان حقوق بشر" براساس اساسنامه اش، "ارتقا و بهبود وضعیت حقوق بشر در خاورمیانه و به ویژه ایران"، "دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر از طریق کمک های حقوقی" و "گزارش دهی و اطلاع رسانی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران" اعلام شده است.
خانم عبادی در خصوص "مرکز حامیان حقوق بشر" گفت که این مرکز غیر انتفاعی بوده و به هیچ حزب، گروه یا حکومتی وابسته نیست. او همچنین گفت که شیوه فعالیت "مرکز حامیان حقوق بشر" به دلیل دوری از ایران کمی متفاوت از کانون مدافعان حقوق بشر است.
خانم عبادی که به ریاست این مرکز انتخاب شده است، در خصوص چرایی تأسیس "مرکز حامیان حقوق بشر" گفت: "از آنجا که بسیاری از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در زندان های جمهوری اسلامی، زندانی هستند و همچنین سرکوب شدیدی که از سوی حکومت صورت می گیرد، هر نوع فعالیت حقوق بشری در ایران غیر ممکن شده است، بنابراین در راستای اهداف کانون مدافعان حقوق بشر، این نهاد تأسیس شده است."
سید محمد سیف زاده و عبدالفتاح سلطانی دو عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر هستند که دوران محکومیت خود را در زندان می گذرانند. نرگس محمدی، دیگر عضو شورای عالی نظارت این کانون نیز که به شدت بیمار است برای درمان در مرخصی استعلاجی بسر می برد. محمد علی دادخواه دیگر عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر نیز که حکم اش قطعی شده است و برای اجرای محکومیت به زندان رفته بود از تاریخ بیستم دی ماه 1391 در بیرون از زندان است.
بنابراین خانم عبادی تأکید کرد که کانون مدافعان حقوق بشر منحل نشده است و سایت آن با کمک اعضای کانون به طور مرتب به روز می شود و همچنین سایر فعالیت هایی که امکان انجام آن در شرایط فعلی ایران امکان پذیر باشد، ادامه خواهد داشت.
رییس کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه گفت که "مرکز حامیان حقوق بشر" در حقیقت خواهر دو قلوی "کانون مدافعان حقوق بشر" است و نه جایگزین آن.
از همین رو سایت "مرکز حامیان حقوق بشر" با شعار "حقوق بشر استانداردی برای چگونه زیستن و قابل انطباق با هر فرهنگ و آیینی است"، فعالیت خود را آغاز کرد. "بانک اطلاعاتی درباره زنان برابری طلب در ایران" و "تریبون آزاد وکلا" از جمله فعالیت های "مرکز حامیان حقوق بشر" است که در سایت این مرکز قابل مشاهده است.
تریبون آزاد وکلا اختصاص به درج اخبار وکلایی دارد که به مناسبت اشتغال به حرفه وکالت و دفاع از موکلان خود از سوی مأموران امنیتی و دادگاه های انقلاب مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند. همچنین درج آخرین اخبار مربوط به قوانین داخلی و بین المللی در ارتباط با موضوعات مختلف حقوق بشری یکی دیگر از فعالیت های سایت این مرکز است.
سایت مرکز حامیان حقوق بشر در آدرس www.cshr.org.uk قابل مشاهده است. همچنین با این مرکز می توان با ایمیل info@cshr.org.uk ارتباط برقرار کرد.
این نهاد حقوق بشری قرار است به عنوان اولین فعالیت خود، همایشی را با عنوان "بررسی عملکرد و نتیج حاصل از 34 سال جنبش فمینیستی در ایران" برگزار کند. این همایش با همکاری "سواس (SOAS) دانشگاه لندن" در تاریخ اول ماه جون 2013 برگزار می شود که در آن چند تن از فعالان جنبش فمینیستی ایران به ارائه نظرات خود می پردازند.send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org