logo_Committee
اعدام عربهای اهوازی را متوقف کنید
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۴ ژانويه ۲۰۱۳

شماری از نهادهای مدنی و حقوق بشری به همراه شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در اعلامیه مشترکی از اعدام قریب‌الوقوع پنج فعال مدنی و فرهنگی اهوازی ابراز نگرانی کرده‌اند. امضاکنندگان بیانیه از مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوق بشر خواسته‌اند تمامی تلاشهای خود را برای توقف اجرای حکم اعدام و برای نجات جان زندانیان یاد شده به کار بندند تا جمهوری اسلامی ایران، اجرای احکام اعدام را متوقف و امکان دادرسی مجدد در یک محکمه صالحه را فراهم سازد.

متن این اعلامیه به شرح زیر است:

نیروهای امنیتی روز جمعه ۲۹ دی پنج زندانی عرب اهوازی اهل خلفیه (رامشیر) را از زندان کارون اهواز به مکان نامعلومی انتقال داده‌اند و خانواده‌های آنها بیم آن دارند که این افراد را جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان کارون خارج کرده باشند.

احکام اعدام این پنج فعال مدنی و فرهنگی عرب اهوازی، که در ماه ژوئن به مرگ محکوم شده بودند از سوی دیوان عالی کشور تائید و روز چهارشنبه نهم ژانویه به خانواده آنان ابلاغ شد.

جابر آلبوشوکه (فوق دیپلم کامپیوتر و سرباز وظیفه) ۲۸ ساله، مختار آلبوشوکه (شاغل در یک شرکت سنگ شکن) ۲۶ ساله، هادی راشدی (فوق لیسانس شیمی کاربردی و دبیر شیمی) ۳۹ ساله، هاشم شعبانی نژاد (دبیر ادبیات عرب و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه اهواز) ۳۲ ساله و محمدعلی عموری نژاد (مهندس شیلات و معلم مدرسه) ۳۴ ساله، همگی از اعضای فعال موسسه علمی-فرهنگی الحوار (به معنای گفتگو) که مقابل خشونت است بوده بوده اند که در بهمن و اسفند ۱۳۸۹ دستگیر شدند. محمدعلی عموری نژاد در آن زمان در زندان بصره عراق بسر می‎برد و در بهمن ماه ۱۳۸۹ از مرز شلمچه مستقیما به مقامات اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد. متهمان این پرونده پس از اینکه ماهها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تحت شکنجه شدید بوده اند، به محاربه و انجام عملیات تروریستی متهم شدند. این در حالی است که تمامی فعالان یاد شده، در جلسه دادگاه اعلام کرده اند اعترافاتی که از آنان اخذ شده تحت شکنجه بوده و به هیچوجه صحت ندارد.

عربهای اهوازی، یکی از اقلیت های اتنیکی هستند که تحت شدیدترین انواع سرکوب از سوی دولت مرکزی بوده اند. در ماه ژوئن سال گذشته، چهار فعال عرب اهوازی که سه تن از آنان برادر بودند نیز با اتهامات مشابه، اعدام شدند.

علاوه بر ۵ تن یاد شده در بالا که احکام اعدام آنها قریب‌الوقوع است، در حال حاضر بیش از ۳۰ زندانی وابسته به گروه‌های اتنیکی و مذهبی در زیر حکم اعدام هستند. ما سازمانهای امضا کننده این بیانیه، ضمن ابراز نگرانی شدید از اعدام قریب الوقوع پنج فعال مدنی و فرهنگی اهوازی، از مجامع بین المللی و نهادهای حقوق بشر می خواهیم فورا تمامی تلاشهای خود را برای توقف اجرای حکم اعدام و برای نجات جان زندانیان یاد شده به عمل آورند تا جمهوری اسلامی ایران، اجرای احکام اعدام را متوقف و امکان دادرسی مجدد در یک محکمه صالحه را فراهم سازد.

١. شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل
٢. اتحاد برای ایران
٣. انجمن حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران
٤. با هم ضد اعدام
٥. بنیاد عبدالرحمان برومند
٦. جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
٧. جمعیت حقوق بشر کردستان ایران ـ ژنو
٨. حامیان مادران پارک لاله – دورتموند
٩. حامیان مادران پارک لاله – کلن
١٠. حامیان مادران پارک لاله/لس آنجلس- ولی
١١. سازمان اروپایی-احوازی حقوق بشر
١٢. سازمان حقوق بشر ایران
١٣. سازمان حقوق بشر بلوجستان
١٤. سازمان حقوق بشر عرب-انگليس
١٥. سازمان حقوق بشر کرد – اروپا
١٦. شبکه جوانان پیشرو
١٧. شبکه عربی اطلاعات حقوق بشر- مصر
١٨. شبکه حقوق بشر کرد
١٩. شهرونديار
٢٠. عدالت برای ایران
٢١. عرصه سوم
٢٢. کانون مبارزه با نژادپرستی و عرب ستیزی در ایران
٢٣. کمیته گزارشگران حقوق بشر
٢٤. مركز سواسيه برای حقوق بشر و مبارزه با تبعيض- مصر
٢٥. مركز ملی عدالت عراق – انگليس
٢٦. مرکز اسناد حقوق بشر ایران
٢٧. انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)
٢٨. مادران صلح مونترال
٢٩. حامیان مادران عزادار ایران – لندن
۳۰. ائتلاف عراقی علیه اعدامsend page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org