logo_Committee
در این زمینه
تایید حکم ۱۳ سال حبس برای عبدالفتاح سلطانی
نامۀ شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص سلطانی
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۲ ژوين ۲۰۱۲


Warning: getimagesize(http://www.human-rights-iran.org/images/af_soltani3.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/content/47/14009547/html/php/publ/view_obj_txt.php on line 96
af_soltani3.jpg
کلمه: مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری محبوس دربند ۳۵۰ اوین با اعلام تائید حکم ۱۳ سال حبس تعزیری توسط دادگاه تجدید نظر برای پدرش خاطرنشان کرد که حکم هنوز رسما به ما ابلاغ نشده. نه به وکلا و نه به ما. فقط یکی از وکلا رونوشت دستنویس این حکم را دیده است.

دختر این فعال حقوق بشر در گفتگو با کلمه با گفت: افرادی را سراغ پدرم می فرستند که او علیه کانون مدافعین حقوق بشر صحبت کند و یا اینکه علیه خانم عبادی حرف بزند. بارها فرستاده هایی رفته اند تا پدرم را راضی کنند.

مائده سلطانی در ادامه می افزاید: پدر من هم هربار به آن ها گفته است که من به هیچ عنوان این کار را نمی کنم برای من هم مهم نیست چه حکمی صادر می شود ولی من هیچ موقع خلاف فعالیت های گذشته ام حرف دروغ نخواهم زد. و البته مادرم را هم در پیگیری هایی که در مورد پرونده پدرم داشته به صورت شفاهی تهدید می کنند و مثلا می گویند که “راهش” را به شما گفتیم و منظور از “راه” مثلا این است که “توبه نامه” بنویسید.

وی با یادآوری اینکه، معصومه دهقان، همسر آقای سلطانی، یک پرونده باز در وزارت دادگستری دارد، می گوید: قاضی مادرم آقای صلواتی است. صلواتی هم همان قاضی ای است که چند سال پیش در پرونده های پیشین پدرم قضاوت کرده و همیشه هم پدرم از اتهاماتی که به او زده بودند تبرئه شده بود. پدرم از چهار قاضی شکایت کرده که یکی شان همین قاضی صلواتی است. و در حال حاضر قاضی صلواتی، قاضی پرونده مادرم شده که این امر خلاف قانون است و مادرم چون پرونده باز دارد نزد قاضی صلواتی، هربار که میرود در مورد پرونده پدرم پیگیری کند به صورت شفاهی تهدید می شود که توبه نامه بنویسید و به مادرم می گویند اگر همسرت نمی نویسد تو بنویس. تو هم بنویسی ما حکمتان را تخفیف می دهیم.

به گفته ی مائده سلطانی، معصومه دهقان در روزهای انفرادی خود هم به پیشنهاد بازجو برای نگارش متنی علیه همسرش و توبه نامه، پاسخ منفی داده و تاکید کرده مگر کار اشتباهی کرده ایم؟

فرزند این دو فعال حقوق بشر با ابراز نگرانی از بیماری پدرش تاکید می کند: همانطور که دیروز خبر دار شدید پدرم را با دستبند می خواستند به بیمارستان ببرند که ائ قبول نکرده است. بیماری کم خونی شدید که در حال شدت گرفتن است ما را نگران کرده است.

عبدالفتاح سلطانی که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی را بر عهده داشته متهم به “تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام” و “تحصیل مال حرام” شده است.

او که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ در زندان اوین به سر می‌برد با حکم بدوی که اواسط اسفند ماه از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی صادر شد به ۱۸ سال حبس، تبعید به برازجان و همچنین به ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شده بود.

عبدالفتاح سلطانی در طول فعالیت‌های حقوقی و حقوق بشری خود و پیش از ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ سه بار در زندان بوده و ماه‌های طولانی از مدت حبس خود را در انفرادی گذرانده است.


نامۀ شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص سلطانی


جناب دکتر احمد شهید
گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران
احتراما به استحضار می رساند طبق اطلاعات واصله از خانواده آقای سلطانی، دادگاه تجدید نظر ایشان را به ۱۳ سال حبس در تبعید (زندان برازجان ) محکوم کرده است. تائید این حکم درحالی صورت گرفته که آقای سلطانی از یک دادرسی عادلانه محروم بوده و اساسا حبس در تبعید نیز در قوانین ایران پیش بینی نشده است. مامورین امنیتی مجددا به آقای سلطانی پیشنهاد کرده اند که برای جلوگیری از اعزام ایشان به حبس در تبعید باید توبه نامه بنویسد و علیه خودش و کانون مدافعان حقوق بشر صحبت کند که آقای سلطانی قبول نکرده اند. با این ترتیب در آتیه نزدیک یکی از ارزشمند ترین وکلای ایران و یکی از شناخته ترین مدافعان حقوق بشر برای گذراندن ۱۳ سال حبس به زندان برازجان منتقل خواهد شد. برازجان شهری است دوراز تهران که حتی زندان آن فاقد امکانات اندک زندان های تهران است. با این ترتیب خانواده آقای سلطانی که ساکن تهران هستند برای یک ملاقات نیم ساعته باید صدها کیلومتر سفر کرده و ساعت ها در راه باشند. این شیوه برخورد ظلم مضاعف به آقای سلطانی و خانواده ایشان است.

خواهشمندم به هر شیوه ممکن نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و از دولت ایران بخواهید که استقلال قوه قضاییه را حفظ کند و ازدخالت مامورین امنیتی در امر دادرسی جلوگیری نماید.
با احترام
شیرین عبادی
۱۰ جون ۲۰۱۲

سر کار خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر؛
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در بازداشت های خود سرانه؛
گزارشگر محترم سازمان ملل متحد در وضعیت مدافعان حقوق بشر
کانون بین الملی وکلا جهت اقدام مقتضیsend page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org