logo_Committee
در این زمینه
اعتصاب غذای گروهی از زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج
پنجشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۴ آپريل ۲۰۱۱

گروهی از زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج در اعتراض به «وضعيت نامناسب» خود در اين زندان از سه روز پيش دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

به گزارش تارنمای کلمه، اين زندانيان سياسی در اعتراض به «شرايط نامناسب رفاهی و بهداشتی اين زندان و همچنين محروم بودن زندانيان سياسی از حقوق خود مانند ملاقات حضوری، مرخصی و تلفن، از روز يک‌شنبه ۲۱ فروردين‌ماه اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.»

هيچ‌کدام از زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج از مرخصی‌های نوروزی امسال بهره‌مند نشدند و شرايط نگه‌داری و وضعيت تغذيه اين زندانيان نيز «بسيار نامناسب» گزارش شده است. همچنين گفته می‌شود که آن‌ها از هرگونه وسيله رفاهی در زندان محروم‌اند.

اين گروه از زندانيان سياسی، از سه روز پيش فقط آب می‌نوشند و از خوردن مواد غذايی خودداری می‌کنند اما مسئولان زندان هنوز به خواسته‌های آنان توجهی نکرده‌اند.

منصور اسالو، رئيس سنديکای شرکت واحد و اتوبوس‌رانی تهران، رسول بداقی، عضو کانون معلمان ايران؛ عيسی سحرخيز، روزنامه‌نگار؛ حشمت‌الله طبرزدی، فعال سياسی؛ مهدی محموديان، فعال حقوق بشر؛ کيوان صميمی، روزنامه‌نگار؛ رضا رفيعی، روزنامه‌نگار؛ علی عجمی، فعال دانشجويی؛ مجيد توکلی، فعال دانشجويی، جعفر اقدمی و بهروز جاويد تهرانی، فعال سياسی از جمله زندانيان اعتصاب‌کننده هستند.

آن‌ها پيش از اين در همبستگی با فخرالسادات محتشمی‌پور و در اعتراض به فشارهای موجود بر خانواده‌های زندانيان سياسی دست به اعتصاب غذای يک روزه زده بودند.

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده از زندانيان سياسی ايران و عضو جبهه مشارکت در جريان بازداشت‌های دهم اسفندماه سال گذشته دستگير شد. وی هم‌اکنون در بند دو الف سپاه و در انفرادی نگه‌داری می‌شود.

خانم محتشمی‌پور نيز اعلام کرده بود که از ۱۵ فروردين‌ماه به اعتصاب غذا دست خواهد زد. وی پيش از اين در آستانه نوروز نيز يک بار اعتصاب غذا کرده بود اما پس از چند روز به دليل وضعيت بد جسمانی به بيمارستان منتقل گرديد و با اين‌که به ادامه اعتصاب اصرار می‌ورزيد، بی‌هوش شد. تنها پس از بی‌هوشی و انتقال به بيمارستان، پزشکان توانسته‌اند جان وی را نجات دهند.

زندانيان اعتصاب‌کننده در زندان رجايی‌شهر اعلام کرده‌اند که تا رسيدن به خواسته‌های خود به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد.

بيشتر اين زندانيان تاکنون چندين بار دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

پس از رويدادهای دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران و بازداشت گسترده فعالان سياسی، دانشجويان، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر، بارها زندانيان سياسی برای رسيدن به خواسته‌های خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
برگرفته از: رادیو زمانه

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org