logo_Committee
فراخوان فوری برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
تایید حکم زندان شیوا نظرآهاری در تجدید نظر
چهار شنبه ۲۲ دی ۱۳۸۹ - ۱۲ ژانويه ۲۰۱۱

ایران
IRN 007 / 0910 / OBS 111.1

تایید حکم زندان در تجدید نظر

21 دی 1389
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT)، اطلاعات تازهای دریافت کرده است و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه:
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از تایید حکم زندان خانم شیوا نظرآهاری، عضو کمپین یک میلیون امضا و سخنگوی کنونی کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران، در تجدید نظر مطلع شده است.
بنا به اطلاعات دریافتی، شعبه 36 دادگاه تجدید نظر در روز 18 دی 1389 محکومیت خانم شیوا نظرآهاری را که به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تشویش در اذهان عمومی» و «محاربه» محاکمه شده بود، تایید و او را به چهارسال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم کرد. او در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است.

پیشینه موضوع
ماموران وزارت اطلاعات خانم شیوا نظرآهاری را در تاریخ 24 خرداد 1388 پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری و در حالی که تظاهرات گسترده ای در جریان بود، دستگیر کردند. خانم نظرآهاری بیش از سه ماه از دوره بازداشت را در بند 209 وزارت اطلاعات و در سلول انفرادی به سر برد و در این مدت تحت بازجویی های فشرده و طولانی قرار گرفت و مدت ها به او اجازه ملاقات یا تماس تلفنی ندادند. او در تاریخ اول مهر 1388 با وثیقه ای معادل 200000 دلار آمریکایی آزاد شد. سپس نیروهای امنیتی او را در 30 آذر 1388 دوباره دستگیر و به همراه اعضای دیگر کمپین یک میلیون امضا، از جمله خانم بهاره هدایت، خانم منصوره شجاعی (عضو موسس کمپین و مرکز فرهنگی زنان) و خانم هاله سحابی به زندان اوین منتقل کردند.
او در تاریخ 21 شهریور 1389 و در پی فشارهای بین المللی با وثیقه پنج میلیارد ریال ایران (تقریبا 500000 دلار آمریکایی) آزاد شد.
محاکمه او در تاریخ 13 شهریور در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع به قصد تبانی علیه حکومت اسلامی»، «تشویش اذهان عمومی» و «محاربه با خدا» شروع شده بود. خانم شیوا نظرآهاری در تاریخ 27 شهریور 1389 به شش سال زندان، تبعید به ایذه در جنوب غربی ایران و 76 ضربه شلاق محکوم شد.

اقدامات مورد درخواست:
لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:
1 - تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم شیوا نظرآهاری و تمامی مدافعان حقوق بشر دیگر در ايران را تضمين کنند؛
2 ـ به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضايی، علیه او و تمامی مدافعان حقوق بشر در ايران پايان دهند؛
3 ـ از دستگیری خانم شیوا نظرآهاری خودداری کنند زیرا محکومیت او خودسرانه است؛
4 ـ در هر شرایطی اعلاميه مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه:
* ماده اول آن که می گويد: «همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادیهای اساسی و تحقق این حقوق و آزادیها فعالیت کنند،»
* ماده (ج) ۵ که می گويد: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی و در ارتباط با دیگران در سطوح ملی و بین المللی [...] با سازمانهای غيردولتی یا بین دولتی ارتباط برقرار کنند،»
* و ماده 2-۱۲ که می گويد: «دولت بايد کليه تدابير لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد؛»
5 ـ به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:
رهبر انقلاب اسلامی، آیتالله سیدعلی خامنه ای
* ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد
* ریاست قوه قضاییه، آیتالله صادق لاریجانی
* سرپرست وزارت امور خارجه، علی اکبر صالحی
* نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس
* سفارت ایران در بروکسل، بلژیک

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

********

پاریس – ژنو، 21 دی 1389

لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
برنامه نظارت، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.

تماس با برنامه نظارت:

E-mail: Appeals@fidh-omct.org
* Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 20 11 / +33 1 43 55 18 80
* Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29
send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org