logo_Committee
در این زمینه
رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا:
«شیوا نظرآهاری را فورا آزاد کنید»
سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۸۹ - ۳۱ اوت ۲۰۱۰

shiva_nazarahari.jpg
رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر در ایران شد.


به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، هایدی هاوتلا در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری دبیر این کمیته از زندان اوین شده و تصریح کرده است نگرانی عمیقی نسبت به روند محاکمه این فعال حقوق بشر در ایران وجود دارد زیرا برخی منابع دولتی در تلاش هستند تا وی را به سازمان مجاهدین خلق متصل و از این طریق با اتهام محاربه روبرو سازند.

وی همچنین افزوده است: «دلایل و مستندات زیادی وجود دارد که ما به این باور برسیم که شیوا به خاطر دفاع از حقوق بشر هدف قرار گرفته و دستگیری او وحشتناک‌ترین تلاش برای ساکت کردن اوست. مسوولان باید فورا او را رها کنند.»

بنا به گزارش‌های رسیده شیوا نظرآهاری که از ٢٩ آذر ماه گذشته مجددا بازداشت شده است، اتهام «محاربه»، «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» را رد کرده است. با این حال نگرانی در باره امکان درنظر گرفتن مجازاتی سنگین برای او همچنان وجود دارد.

تاریخ دادگاه برای این فعال حقوق بشر که در سال‌های اخیر بارها بازداشت شده است، سیزدهم شهریورماه اعلام شده است. در عین حال کمپینی برای آزادی او در سراسر جهان شکل گرفته است و روزهای دوم و سوم سپتامبر در برخی از شهرها، تجمعاتی برای درخواست آزادی او برپا خواهد شد.

سازمان عفو بین‌الملل و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی نیز خواستار آزادی بی‌درنگ این فعال حقوق بشر از زندان شده‌اند.

همچنین در روزهای گذشته رسانه‌های اروپایی به این موضوع پرداخته و بازداشت طولانی و اتهامات وارده به شیوا نظرآهاری را نمونه‌ای از نقض مداوم حقوق بشر در ایران خوانده‌اند.برگرفته از: رادیو زمانه

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org