logo_Committee
اجرای آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا بار دیگر متوقف شد
چهار شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶ ژوين ۲۰۱۰اجرای آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا، که کانون های وکلای دادگستری مخالف اجرای آن هستند، بار دیگر به دستور رئیس قوه قضائیه ایران متوقف شد.

در جلسه ای که تعدادی از اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با ابراهیم رئیسی، معاون اول رئیس قوه قضائیه داشتند، او رونوشت نامه ای را نشان داده که بر اساس آن رئیس قوه قضائیه ایران موافقت کرده است که اجرای آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا برای شش ماه دیگر، از ۳۰ تیر ۸۹، متوقف بماند.

در این دیدار که روز سه شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) انجام شد، قرار شد که قوه قضائیه از اعضای کانون وکلای مرکز هم برای تهیه پیش نویس لایحه وکالت دعوت به عمل آورد.

نزدیک به یک سال پیش تر، در پی مطرح شدن انتقادات گسترده نسبت به آئین نامه لایحه جدید استقلال کانون وکلا، اجرای این آئین نامه با دستور محمود هاشمی شاهرودی، رئیس وقت قوه قضائیه ایران، متوقف شد.

این تصمیم بعد از آن گرفته شد که اتحادیه کانون وکلای دادگستری ایران، این آئین نامه را غیر قانونی دانست و اعلام کرد که آن را اجرا نخواهد کرد.

بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که از تعلیق مجدد این آئین نامه که سراپا غیر قانونی است خوشحال شده است اما : "کانون های وکلای دادگستری و اتحادیه وکلای دادگستری زمانی خوشحال تر خواهند شد که این آئین نامه کلا و کاملا ابطال شود."

او گفت که این کاری است که کانون های وکلا با شکایت و دادخواست به دیوان عدالت اداری آغاز کرده است و تا رسیدن به نتیجه ادامه خواهد داد.

او درباره وضعیت شکایت کانون های وکلا گفت که این شکایت در نوبت طرح در هیات عمومی دیوان عدالت اداری است و "علیرغم چندین بار پیگیری تا کنون مطرح نشده است" و علت این موضوع هم مشخص نیست.

قوه قضائیه ایران اواخر خرداد سال گذشته آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا را اصلاح و روز هفتم تیر آن را منتشر کرد اما کانون وکلا اعلام کرد که این کار قوه قضائیه استقلال کانون وکلا را از بین می برد.

مهمترین دلیل مخالفت کانون وکلا با آئین نامه این بود که به قوه قضائیه اجازه می داد پروانه وکالت صادر ، بررسی و در عین حال باطل کند.

اتحادیه کانون های وکلا معتقد است که صدور پروانه وکالت از جانب قوه قضائیه و تمدید هر ساله آن، آزادی عمل را از وکیل سلب می کند و استقلال وکلا را در ایران از بین می برد.

کانون وکلای دادگستری نهادی غیردولتی است که برای حمایت از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آنها تشکیل شده ‌است.
برگرفته از: BBC

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org