logo_Committee
خاوران در محاصره ی نیروهای امنیتی
یادمان کشتار سال ۶۷ برگزار نشد
جمعه ۶ شهريور ۱۳۸۸ - ۲۸ اوت ۲۰۰۹

ماموران امنیتی و انتظامی حکومت ایران، مانع تجمع خانواده ها در گلزار خاوران و برگزاری یادمان بیست و یکمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی شدند. بنا بر گزارش ها خانم منصوره ی بهکیش دستگیر شده است.
به گزارش کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)، در چند هفته اخیر خانواده ها برای برگزارنکردن این مراسم تحت فشار قرار دادشته اند و روز جمعه ماموران سرکوبگر رژیم، خاوران و اطراف آن را به محاصره در آورده و به کسی اجاز رفت و آمد به خاوران را ندادند.

این کانون گزارشی در این مورد منتشر کرده که در زیر می خوانید:
طبق برنامه اعلام شده امروز به خاوران رفتیم. جمعیت زیادی نیامده بود. نیروهای انتظامی و امنیتی سراسر جاده خاوران را به اشغال خود در آورده بودند و اجازه عبور به طرف گلزار را نمی دادند. هرکس اصرار و اعتراض می کرد، او را می گرفتند و بعد از گرفتن کارت شناسائی اش وی را رها می کردند. از تجمع خانواده ها به شدت جلوگیری می کردند. خانواده ها در فاصله ای دورتر در به صورت جمع های پراکنده در اطراف خودروهای خود دور هم جمع شده بودند. موتورسوارها گاه گاهی به خانواده ها هجوم می آوردند و سعی می کردند با اذیت و آزار آنها را پراکنده و از محل دور کنند. خیلی از خانواده ها نیامده بودند. یکی از مادران می گفت جمعی از مادران، همسران و خواهران جان باخته گان را در یکی دو هفته اخیر به اطلاعات احضار کرده اند و بعد از بازجوئی از آنها، تهدید شان کردند که سالگرد برگزار نکنند و به خاوران نروند. به تعدادی هم تلفن زدند و تهدید کرده اند، اگر در مراسم سالگرد در خاوران حضور یابند و یا مراسم برگزار کنند، آنها مسئول هراتفاقی خواهند بود که در خاوران رخ دهد.
شنیدم که با افراد سرشناسی نظیر ناصر زرفشان تماس گرفته اند و آنها را هم از رفتن به خاوران منع کرده اند.
من و اعضای چند خانواده گل هائی را که با خود آورده بودیم، بعد از آنکه از رفتن به خاوران ناامید شدیم، در کنار جاده روی هم قرار دادیم. گروهی بعد از ما در آنجا ماندند که شاید بعد از آنکه ماموران رفتند، بتوانند به خاوران بروند.
در ضمن، درب اصلی خاوران هنوز قفل است و کسی اجازه ندارد در روزهای عادی هم از این درب به گلزار وارد شود. هفته گذشته چند تن از خانواده ها به خاوران رفته بودند و بر سرمزار عزیزان شان گل گذاشته بودند. برای ورود به خاوران باید از درب بالا، از طریق گورستان بهائیان به آن وارد شد. گقته می شود تمام درختانی که در خاوران کاشته بودند خشک شده است.

یک گزارش دیگر حاکی است گروهی از خانواده های جان باختگان سیاسی بعد از آن که نتوانستند در خاوران حضور یابند، تصمیم گرفتند به گورستان بهشت زهرا رفته و مراسم بزرگداشت خود را در قطعه ٣٣ بهشت زهرا و در همبستگی با خانواده های جان باختگان مبارزات اخیر برگزار کنند که با برخورد شدید ماموران انتظامی و امنیتی مواجهه شدند.برگرفته از: اخبارروز

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org