logo_Committeeزینب بایزیدی با اعتصاب غذا نسبت به حکمش اعتراض کرده است

چهار سال زندان به خاطر زیلان و کمپین یک میلیون امضا
کانون زنان ایرانی: انتخاب یک اسم کردی برای یک فروشگاه و فعالیت در کمپین یک میلیون امضاء بر ضد قوانین تبعیض امیز تمام جرم ها و اتهاماتی هستند که زینب بایزیدی را برای چهار سال روانه زندان و تبعید کرده است .


در خبرگزاري رسمي دولتي مطرح شد

دستور حمله به فعالان زن

یاسمین منطقی


ناهید جعفری عضومرکز فرهنگی زنان وکمپین یک میلیون امضا تبرئه شد

نسرین ستوده،وکیل صغرا :

از وجدان عمومی برای نجات جان صغرا نجف پور استمداد می طلبم
صغرا دختری از یک خانواده عائله مند است که پدرش با سواستفاده از حق ولایتش او را در 9 سالگی به کار در خانه ای در رشت سپرد اما از بدحادثه صغرا پس از 4 سال کار در آن خانه و زمانی که تنها 13 سال داشت در سال 1368 به اتهام قتل فرزند 8 ساله خانواده رهسپار زندان شد و از آن سال تا کنون دوران کودکی و نوجوانی اش را در زندان گذرانده است.


با پیوستن به ائتلاف مانع تصویب لایحه ضد خانواده شوید

فراخوان «ائتلاف فعالان و گروهای مختلف جنبش زنان» علیه لایحه «حمایت از خانواده»

- در لایحه «ضدخانواده» بر «بی حقوقی» زن ایرانی در قوانین موجود صحه گذاشته شده است و نه تنها به لغو کامل قانون تعدد زوجات و تاکید بر «تک همسری» صحه نگذاشته، بلکه ازدواج مجدد مردان را صرفا به شرط تمکن مالی (و تعهدی بدون ضمانت اجرایی) تشویق می کند.


zeinab_bayazidi.jpg
محکومیت زینب بایزیدی به ۴ سال حبس
دادگاه انقلاب" مهاباد، زینب بایزیدی را به اتهام فعالیت در "کمپین یک میلیون امضا" و پیشینه‌ی عضویت در "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" به ۴ سال حبس تعزیری همراه با تبعید به زنجان محکوم کرد.


در خواست فعالان سیاسی ،اجتماعی و زنان از مجلس

لایحه حمایت از خانواده را به دولت بازگردانید

گفتگو با گیتی پورفاضل:

لایحه حمایت خانواده با ساختار حقوق بشر مغایرت دارد
من بطور کلی با هرنوع قانونی که موافقت با تعدد زوجات داشته باشد مخالف هستم. برای اینکه پلی گامی در واقع نقض حقوق انسانی زن است. زیرا معتقدم با آنکه دو قرن است که برده گی منسوخ شده و کسی حق خرید و فروش انسانها را ندارد، ولی در قوانین ما زن خرید و فروش می شود. مهریه همان پولی است که می دهند و زن را می خرند. آیا نفقه همان پولی نیست که در مقابل تمکین زن است ؟ که اگر زن تمکین نکند هزینه زندگی او پرداخت نمی شود؟ اینها چیزهایی است که قابل چالش است و باید روی آنها بحث شود.


شبنم پرستش 10 مرداد به دار آویخته می شود
مدرسه فمینیسیتی: اعدام شبنم پرستش که قرار بود صبح امروز، 6 مرداد 1387، اجرا شود با حکم قضایی به مدت 4 روز متوقف و به تاریخ چهارشنبه 10 مرداد ماه 1387 منتقل شد.


شاهدی از اوین / محبوبه کرمی
اینجا من شاهدم، شاهد نتیجه تبعیض های قانونی، شاهد عینی نتیجه قانون چندهمسری، از هووکشی تا شوهرکشی و اکنون خودکشی روزمره. شاهد نتایج بی حقوقی در طلاق و ازدواج، شاهد زنانی که از کودکی شوهرداده شدند و اکنون به خاطر عصیانشان در اینجایند...


دیدار فعالان دانشجویی و زنان با خانواده بهاره هدایت

فعالیت های علنی بهاره هدایت اتهام هایش را زیر سوال می برد
امین احمدیان همسر بهاره هدایت از آخرین پی گیری هایش درباره همسرش می گوید :"از دو سه روز قبل که بهاره با ما تماس گرفت دیگر خبری از او نداریم اما قاضی پرونده اتهام اولیه او را که ارتباط با گروههای بیگانه عنوان شده بود تکذیب کرده و گفته او به دلیل اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شده است .همچنین قاضی پرونده تحقیقات از او را محرمانه دانست و گفت او اکنون در بند 209 زندان اوین به سر می برد."


انتقال روناک صفارزاده به بیمارستان

چند همسری مشروط و آينده جنبش زنان ايران
فرج سرکوهی

کميسيون حقوقی و قضایی مجلس هشتم در هفته اخير کليات لايحه «حمايت از خانواده» را، که مجلس هفتم از طرح و تصويب آن خوداری کرده بود، تصويب کرد. اين لايحه برای تصويب نهایی در جلسه عمومی مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد. برخی مواد اين لايحه، به ويژه ماده ۲۳ ، که در آن شرط رضايت همسر اول يا همسران قبلی در ازدواج مجدد مردان حذف شده است، اعتراض نهادهای مدافع حقوق زنان در چارچوب قانون اساسی اسلامی و نهادهای مستقل مدافع حقوق بشر را برانگيخته است


دستور دیوانعالی کشور به دادستان همدان

پرونده زهرا بنی یعقوب را به تهران منتقل کنید
پدر زهرا بنی یعقوب ضمن ارائه لایحه اعتراضی وکلای مدافع پرونده مرگ فرزندش به مختومه شدن این پرونده ، با ارائه نامه ی شعبه بیستم دیوانعالی عالی کشور به دادستان عمومی و انقلاب دادگاه همدان ،خواستار انتقال پرونده دخترش به تهران و رسیدگی به آن در دادگستری این شهر شد.


متن کامل «قانون حمایت خانواده» مصوب 1353
مدرسه فمینیستی: در 1353 مجلس لایحه ای را در زمینه اصلاح قانون حمایت خانواده مصوب 1346 مطرح کرد و در نهایت متممی بر قانون حمایت خانواده نوشته شد. این متمم دارای 28 ماده بود. در این قانون سن ازدواج برای مردان به 20 سال و برای زنان به 18 سال افزایش یافت. اما در مورد ازدواج زنان بین 15 تا 18 سال مقرر شده بود که دادگاه های خانواده در خواست های ازدواج در این سنین را بررسی کنند. در متمم این قانون موافقت دادگاه در مورد ازدواج مجدد مرد به توافق زن اول، عدم رضایت او در مورد روابط جنسی با همسر اول، بیماری ذهنی و عقیم بودن یا عدم حضور زن مشروط بود (مهرانگیز کار، ساختار حقوق نظام خانواده در ایران، روشنگران، تهران، 1378).


متن کامل لایحه «حمایت از خانواده» 1386
لایحه «حمایت از خانواده» بنا به پيشنهاد قوه قضاييه در روز سوم تیرماه 1386 در هیات وزیران به تصویب رسید. در روز اول مرداد 1386 به مجلس ارائه شد. در روز 4 شهریور 1386 در کميسيون فرهنگي مجلس مطرح شد. با این حال به دلیل فشارها و انتقادهای بسیاری که به آن وارد شد مجال حضور در صحن علنی مجلس را نیافت و به عمر مجلس هفتم قد نداد. اما هم اکنون که دوماه از عمر مجلس هشتم می گذرد کليات اين لايحه با وجود اعتراضات متمادی به آن در شور اول کمیسیون حقوقی مجلس بدون هيچ تغييري به تصويب رسيده است. اين لايحه به زودي در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد.


اگر قوانین کمی برابر تر بودند بند نسوان زندان اوین چه تغییری می کرد

نامه محبوبه کرمی از زندان اوین-31 تیر 1387

مدرسه فمینیستی: بیش از 5 هفته از زندانی شدن محبوبه کرمی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء می گذرد. محبوبه در 23 خرداد ماه هنگامی که رهگذر اتفاقی خیابان ولی عصر تهران بود. دستگیر شد. در آن ساعت از روز در پارک ملت تجمعی در اعتراض به مفاسد اقتصادی در جریان بود. این مطلب را محبوبه در زندان نوشته است و تلفنی آن را برای ما خوانده است.


تشکیل دادگاه دو تن از فعالان کمپین یک میلیون امضا
30 تیرماه جلسه دادگاه نسیم خسروی و راحله عسگری زاده دو تن از اعضای کمپین یک میلیون امضا در شعبه 13 دادگاه انقلاب برگزارشد. وکالت آنها را شیرین عبادی، نسرین ستوده و لیلا علی کرمی برعهده داشتند.


گفتگو با شيرين عبادي

اگر لايحه به صحن علنی بیاید برای اعتراض به آن در مقابل مجلس متحصن خواهیم شد
آيدا سعادت

طرح جدید قانون خانواده در حقیقت نه تنها کمکی به ثبات خانواده نمی کند، بلکه گامی در جهت تزلزل ارکان خانواده خواهد بود. طبق این قانون شرط موافقت همسر اول، برای ازدواج دوم و سوم مردان حذف شده و دادگاه در صورتی اجازه ازدواج دوم یا سوم را خواهد داد که زوج بتواند تمکن مالی و همچنین امکان اجرای عدالت بین همسران خود را بر دادگاه ثابت کند.


تصویب لایحه چند همسری در کمیسیون قضایی مجلس

بازداشت زینب بایزیدی فعال حقوق زنان در مهاباد
زینب بایزیدی فعال حقوق زنان، عضو سازمان حقوق بشر کردستان و از فعالان کمپین یک میلیون امضا در شهر مهاباد، امروزتوسط نیروهای اطلاعاتی مهاباد بازداشت شد.


اعتصاب غذاي ده زن در زندان اوين
عصر امروز يكشنبه 16 تير ماه محبوبه كرمي در تماسي‏‎ ‎كوتاه با خانواده خود گفته است به اتفاق نه زن ديگر ‏كه در يك سلول تنگ و كوچك در‎ ‎بند نسوان حبس شده اند؛ دست به اعتصاب غذا زده اند‎.‎


اعتراض حدود هزار تن از فعالان جنبش زنان به
حکم هانا عبدی
هانا عبدی، دختر جوان ۲۱ ساله ایرانی کرد، پس از تحمل 9 ماه زندان، با اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی، حکم پنج سال زندان در تبعید دریافت کرده است. او محکوم شده است که پنج سال زندان را در شهری دور از خانواده اش و در زندانی که طبقه بندی بر اساس نوع جرم ندارد بگذراند. از سوی دیگر روناک صفازاده نیز در معرض چنین احکام سنگینی قرار دارد.


ادامه احضار و بازداشت فعالان زن در تهران و شهرستان ها
شیرین فامیلی

به رغم اینکه مقام های جمهوری اسلامی تاکنون به طور رسمی با فعالیت کمپین یک میلیون امضاء مخالفتی نکرده اند، اما پیگرد و احضار فعالان این کمپین به دادگاه، تشکیل پرونده های قضایی و صدور احکام سنگین برای آنها همچنان ادامه دارد. در آخرین رویداد، روز دوشنبه سایت «تغییر برای برابری» خبرداد که راحله عسگری زاده و نسیم خسروی دو تن از فعالان کمپین یک میلیون امضاء به دادگاه احضار شده اند.


سازمان عفو بین‌المل:

هانا عبدی و روناک صفارزاده را آزاد کنید

hana_abdi.jpg
هانا عبدی به پنج سال زندان با تبعید محکوم شد
هانا عبدی، ۲۱ ساله، دانشجوی رشته روان شناسی در دانشگاه پیام نور بیجارو از اعضای انجمن زنان آذرمهر کردستان که از تاریخ ۱۱/۷/۸۶ در شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شهر سنندج به اتهام تبانی و اقدام علیه امنیت کشور به پنج سال حبس تعزیری توام با تبعید به شهر گرمیه استان آذربایجان غربی کشور محکوم گشت.


بازداشت هشت نفر از فعالان جنبش زنان در سالگرد ۲۲ خرداد

تغییر برای برابری : بازداشت شدگان سالگرد 22 خرداد، بامداد امروز جمعه به قید ضمانت آزاد شدند.

هشت نفر از فعالان جنبش زنان در سالگرد روز بیست و دوم خرداد بازداشت شدند. ناهید میرحاج، آیدا سعادت، نسرین ستوده، ژیلا بنی یعقوب، نفیسه آزاد، سارا لقمانی، جلوه جواهری و فریده غائب از جمله فعالان جنبش زنان هستند که عصر امروز در مقابل محل برگزاری نشستی به مناسبت ۲۲ خرداد دستگیر شدند.


First    <<    1 2

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org