logo_Committeeسازمان‌های حقوق بشر به شورای حقوق بشر سازمان ملل:

مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشردرایران را تمدید کنید
چندین سازمان بین‌المللی و ایرانی حقوق بشری با ارسال نامه‌ای به هیأت‌های نمایندگی دایمی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از آن‌ها خواستند در نشست روز ۲۱ یا ۲۲ مارس خود مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کنند و نیز براساس قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و نتیجه‌گیری‌های گزارش‌های اخیر دبیرکل و گزارشگر ویژه قطعنامه‌ای در محکومیت نقضِ نظام‌مند حقوق بشر در ایران به تصویب برسانند.


سومین نشست جانبی 22 مین اجلاس جانبی حقوق بشر
با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ”
روز جمعه 8 مارس, سومین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در
شورای حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ” با سخنرانی خانم ها مهری جعفری , اعظم بهرامی , ژاله تبریزی , خدیجه مقدم و رضوان مقدم برگزار شد


mahabad_arrests201303.jpg
موج گسترده بازداشت فعالین مدنی کرد
نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان مهاباد در طول هفته‌های گذشته چندین تن از فعالین مدنی و شهروندان کُرد را در این شهر بازداشت و به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات این شهر منتقل کرده‌اند و به دلیل تهدید خانواده‌ها برای صحبت نکردن در مورد فرزندانشان، هویت تعدادی از بازداشت شد‌گان مشخص هنوز نشده است. منابع مطلع محلی از بازداشت حداقل ۱۰ فعال مدنی و شهروند کُرد در طی هفته‌های گذشته خبر داده‌اند. همچنین نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان سنندج روز پنج شنبه ۱۷ اسفندماه اقدام به بازداشت ۵ تن از فعالین کارگری شهر سنندج کردند.


baradaran_22hrc.jpg
دومین نشست جانبی 22 مین اجلاس جانبی حقوق بشر
با موضوع شکنجه و بازداشت خودسرانه در ایران
روز چهارشنبه 6 مارس, دومین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در
شورای حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” بازداشت خودسرانه , شکنجه و ناپدید شدن فعالین در ایران” برگذار خواهد شد. این نشست که با سخنرانی خانم منیره برادران و آقایان سام محمودی , منصور اسانلو ,مسعود زینالی , پیمان کاووسی و مسعود علیزاده؛ همراه خواهد بود ازساعت 15 به وقت اروپا آغاز خواهد شد . ( آقایان سام محمودی و منصور اسانلو از طریق اسکایپ در این برنامه حضور خواهد داشت ).


zendan_karun_ahvaz.jpg
وضعیت نگران کننده و اسف بار زندان کارون اهواز
زندان کارون اهواز یکی از زندان های کشور است که فاقد معیارها و شرایط تعیین شده در آیین نامه زندان ها است. این زندان یکی از زندان هایی است که برخی از زندانیان سیاسی جهت تبعید به آنجا انتقال پیدا می کنند. از وضعیت نامطلوب و شرایط سخت زندانیان در این زندان بارها گزارش هایی منتشر شده است اما تاکنون هیچ مرجعی حاضر به رسیدگی به وضعیت این زندان نشده است.


برنامه اولین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در حاشیه اجلاس 22 در ژنو

حق برخورداری از انتخابات آزاد و منصفانه در ایران

کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران , با برگزاری اجلاس های جانبی (موازی) در شورای حقوق بشر در شهر ژنو اول مارس 2013 اولین نشست خود را برگذار می کند. نشست اول مارس که با موضوع “حق برخورداری از انتخابات آزاد و منصفانه در ایران” برگذار می شود به بررسی و افشای موارد نقض حقوق بشر در رابطه با بازداشت خانگی شخصیت های شاخص جنبش اعتراضی پس از انتخابات مخدوش ۱۳۸۸ (خانم زهرا رهنورد و آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی) می پردازد.


ahmed_shaheed.jpg
انتشار چهارمین گزارش احمد شهید:

احمد شهید: وضع حقوق بشر در ایران بدتر شده است
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران، آخرین گزارش خود را به شورای حقوق‌بشر سازمان ملل ارائه داد. بنا به این گزارش وضعیت حقوق‌بشر در ایران وخیم‌تر شده و تبعیض‌ها، شکنجه و اعدام همچنان ادامه دارد. در گزارش احمد شهید به نحوه اعتراف‌گیری تحت فشار، اعمال شکنجه در زندان‌ها، افزایش شمار اعدام‌ها، نقض حقوق ‌زنان، فشار بر اقلیت‌های قومی، مذهبی و هم‌جنس‌گرایان، عدم برگزاری انتخابات منصفانه و نبود آزادی بیان اشاره شده است.


jurnalisten_arested2013.jpg
بازداشت شماری از روزنامه‌نگاران در تهران
یک روز پس از بازداشت دو روزنامه‌نگار در ایران، گزارش‌های رسیده از هجوم نیروهای امنیتی به دفاتر روزنامه‌های شرق، بهار ، اعتماد، آرمان و هفته‌نامه آسمان خبر می‌دهند. چندین روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند. مطهره شفیعی٬ نرگس جودکی٬ ریحانه طباطبایی، امیلی امرایی، پوریا عالمی، پژمان موسوی، ساسان آقایی٬ جواد دلیری، نسرین تخیری، احسان مازندرانی، مهدی یزدانی‌خرم٬ اکبر منتجبی و صبا آذرپیک از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که گفته می‌شود بازداشت‌ شده‌اند.


stop_execution.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

کمپین سراسری ۱۹ و ۲۰ ژانویه ۲۰۱۳
برای نجات جان زانیار و لقمان مرادی
در اجلاس ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲ (۳۰ آذر ۱۳۹۱)، مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع، نقض فاحش حقوق بشر در ایران و سرکوب مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. در این قطعنامه، با اشاره به نقض آشکار و مستمر حقوق بشر در ایران، ادامه سرکوب مخالفین سیاسی و فعالین مدنی، شکنجه و سرکوب اعتراضات صلح آمیز کارگران، آموزگاران، دانشجویان، زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، حکومت جمهوری اسلامی برای چندمین بار محکوم گردیده است.


همبستگی برای حقوق بشر در ایران

سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کنیم
و همگی همصدا به مجازات اعدام بگوئیم نه!
ما خواستار لغو مجازات اعدام در ایران هستیم و تاکید می کنیم که تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید دوباره در دادگاه های عادلانه محاکمه شوند و مجازاتی انسانی و برابر با جرم آنها برایشان در نظر گرفته شود. ما همچون همیشه خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران نقض "فاحش و مکرر" حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. در نشست مجمع عمومی در نیویورک نقض "جدی و سیستماتیک" حقوق بشر توسط حکومت سوریه نیز محکوم شد.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید درباره مرگ خاموش کارگران در ایران
شیرین عبادی در نامه خود به آقای شهید از گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران خواسته است تا کارگران ایران را در وصول به درخواست‌های قانونی و بر‌ حق خود یاری کند. خانم عبادی نوشته است، دولت ایران با ایجاد محدودیت برای فعالیت تشکل‌های مستقل کارگری و دستگیری و زندانی کردن فعالان کارگری، سعی‌ در خاموش کردن صدای اعتراضات کارگران دارد؛ تا حدی که هم اکنون ده ها نفر به همین دلیل در زندان بسر می‌‌برند.


daneshgah_tehran.jpg
بیانیه مطبوعاتی مشترک به مناسبت ۱۶ آذر

به سرکوب دانشجویان پایان دهید
به مناسبت ۱۶ آذر ماه، روز دانشجو، شیرین عبادی برندۀ صلح نوبل و سه گروه حقوق بشری شورای دفاع از حق تحصیل، عفو بین الملل و عدالت برای ایران در کنار یکدیگر و هم‌صدا با هم از مسئولان ایران می‌خواهند تا فورا و بدون قید و شرط همۀ زندانیان سیاسی و عقیدتی شامل دانشجویان زندانی را که تنها برای بیان مسالمت آمیز عقاید و وجدانیات-شان به زندان افتاده‌اند آزاد کنند.


پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده

مهراوه دختر خانم ستوده دیگر ممنوع الخروج نیست

رضا خندان از برداشتن محدودیت قضایی دختر ۱۲ ساله اش و پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده بعد از ۴۹ روز خبر داد. همسر خانم ستوده روز گذشته پس از ملاقات با این وکیل دادگستری، در صفحه فیس بوک خود نوشت "در ملاقات استثنایی عصر امروز، نسرین با توجه به برداشتن محدویت قضایی مهراوه به اعتصاب خود پایان داد".


un_logo3.jpg
سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
شصت وهفتمین جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد و کشورهای نظرات خود را در خصوص پیش‌نویس قطعنامه که دولت کانادا ارائه و مورد حمایت ۴۲ کشور بود را بیان کردند و در پایان این پیش نویس با ۸۳ رای مثبت، ۳۱ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید. سال گذشته این قطعنامه ۸۶ مثبت را به همراه داشت و ۳۲ رای منفی و ۵۹ رای ممتنع.


nasrin_sotude3.jpg
وضع بحرانی سلامت نسرین ستوده
رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل حقوق بشر و زندانی عقیدتی که از ۲۶ مهرماه (۱۷ اکتبر) در اعتصاب غذا به سر می‌برد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «از دیروز (سه‌شنبه ۷ آذر) که او را ملاقات کردیم گفت متوجه شدم به وضعیت خطرناکی رسیده است نماینده وزارت اطلاعات در اولین روز اعتصاب غذا با او صحبت کرده است و به نسرین گفته است که پیشنهاد می‌کنیم اعتصاب غذا را تا آخر ادامه بدهی که معنی این حرف استقبال کردن از بین رفتن شخص است.


ahmed_shaheed03.jpg
بیانیه احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل پس از یک سفر ۱۲ روزه به آلمان، سوئد و نروژ و گفت‌وگو با شاهدان عینی و فعالان حقوق بشر، طی بیانیه‌ای در اسلو به جنبه‌‌های گوناگون نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. احمد شهید در کنفرانس مطبوعاتی خود در ۲۲ نوامبر (۲ آذر) در اسلو گفت: «در طول ۱۲ روز گذشته من با ده‌ها فرد ایرانی‌تبار، فعال حقوق بشر، مقامات دولتی و کارشناسان آکادمیک ملاقات و گفت‌وگو کردم.»


hasan_asadi_zeidabadi_03.jpg
پیام حسن اسدی زیدآبادی از زندان اوین به کنفرانس بین‌المللی سازمان‌های ناظر بر حقوق بشر آسیا و اقیانوسیه (ANNI)
حسن اسدی زید آبادی؛ دبیر کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) که بیش از دو سال است به اتهام فعالیت های حقوق بشری در بند 350 زندان اوین زندانی است، به کنفرانس بین المللی سازمان های ناظر بر وضعیت حقوق بشر کشورها و نهادهای ملی حقوق بشر آسیا و اقیانوسیه(ANNI) که از تاریخ ۴ تا ۷ نوامبر در دو سطح سازمان های غیردولتی و نهادهای ملی در اردن برگزار شد پیامی فرستاد که در جمع نمایندگان بیش از ۱۰۰ سازمان ناظر بر وضعیت حقوق بشر کشورها از ۴ قاره آسیا، اروپا، افریقا و امریکا قرائت شد.


un_hr_concil_logo.jpg
اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند
مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه ۱۸ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل را انتخاب کرد و در این میان آمریکا موفق شد با ۱۳۱ رای به شورا راه پیدا کند.
۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل روز دوشنبه برای انتخاب ۱۸ عضو شورای حقوق بشر ابن سازمان تشکیل جلسه دادند. کشورهای اننخاب شده به عضویت شورا به مدت ۳ سال این کرسی ها را در اختیار خواهند داشت.


شکایتنامه ستار بهشتی از بازجویانش به خاطر شکنجه در زندان

مقامات قضایی و امنیتی کشور باید پاسخگو باشند

در حالی که نهادهای ذی ربط از جمله پلیس، دادستانی و پزشکی قانونی، هیچ یک درباره سرنوشت ستار بهشتی پاسخگو نبوده اند و حتی دستگاه امنیتی و قضایی درباره مرگ و زندگی وی نیز سکوت پیشه کرده اند، سندی از داخل زندان اوین در اختیار کلمه قرار دارد که نشان می دهد ستار بهشتی با دستخط خود از بازجویانش به خاطر شکنجه، شکایت کرده است. این شکایت در همان یک روزی انجام شده که وی در بند ۳۵۰ اوین به سر برده است؛ یعنی در یازدهم آبانماه.


satar_beheshti.jpg
مرگ وبلاگ‌نويس زندانی در ايران و فشار بر خانواده وی
ستار بهشتی، وبلاگ‌نويسی که چند روز پيش توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) دستگير شده بود در زندان کشته شده و به خانواده وی اجازه نداده‌اند هنگام شست‌وشوی جنازه وی حضور داشته باشند. تارنمای کلمه به نقل از زندانيان سياسی بند ۳۵۰ زندان اوين نوشته است اين وبلاگ‌نويس ۳۵ ساله که در روز هفتم آبان‌ماه جاری در خانه مادری خود در رباط‌ کريم دستگير شده بود يک شب را در اين بند سپری کرده بود و بدن او بر اثر ضرب و شتم مأموران کبود شده و "حتی يک جای سالم در بدنش نبود."


zanan_etesabi.jpg
اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی زن در اوین

نامه ۳۳ زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین: به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید

در پی یورش روز سه شنبه ی نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان زن سیاسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، تعدادی زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده اند. به گزارش خبرنگار کلمه، حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان زندانیان را به شکل توهین آمیزی بازرسی بدنی کردند.


iran_tribunal.jpg
گزارش رسمی دادگاه ایران تریبونال

جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت محکوم شد
مرحله دوم دادگاه ایران تریبونال به مدت سه روز از ٢۵ تا ٢٧ اکتبر ٢٠١٢ در سالن اکادمیک حقوق ساختمان صلح دادگاه لاهه برگزار شد. یک روز پیش از آغاز دادگاه، روز چهارشنبه ٢٤ اکتبر، ایران تریبونال یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد که در آن چهار عضو کمیته راهبردی حقوقدانان ایران تریبونال، جان کوپر، حمید صبی، هدایت متین دفتری، پیام اخوان و قاضی یوهان کریگلر رئیس دادگاه در آن شرکت داشتند و به پرسش خبرنگاران و حاضران پاسخ دادند. در این کنفرانس رئوس کار دادگاه برای روزهای محاکمه تشریح شد.


گزارشی از وضعیت زندان زاهدان
زندان زاهدان با بیش از ۳۵۰۰ زندانی تا کنون شاهد دوبار اعتراض زندانیان سیاسی بود که این اعتراضها از سوی مسئولین به شورش تعبیرشد و سبب گردید تعداد زیادی از زندانیان به انفرادی و سپس به شهرستانهای دور دست تبعید گردند.
مطلبی که در زیر می‌آید گزارشی مختصر از وضعیت این زندان میباشد که از سوی چند تن از زندانیان سیاسی که اخیرا آزاد شدند؛ به هرانا گزارش شده است.


sotude_panahi.jpg
جایزه ساخاروف به نسرین ستوده و جعفر پناهی اهدا شد
اتحادیه اروپا با اعطای جایزه ساخاروف به یک حقوقدان و یک کارگردان ایرانی از فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری آنها تجلیل کرد. نسرین ستوده و جعفر پناهی هر یک به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از حرفه خود محکوم شده‌اند.
جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ به نسرین ستوده، وکیل زندانیان سیاسی و فعال حقوق کودکان و زنان، و جعفر پناهی، کارگردان سینما، تعلق گرفت. این جایزه ۵۰ هزار یورویی همه ساله در شهر استراسبورگ به یک یا چند کاندیدا از یک کشور اعطا می‌شود.


ahmed_shaheed.jpg
ارائه گزارش احمد شهید درباره ایران به سازمان ملل
احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، گزارش جدید خود را به کمیته سوم مجمع عمومی این سازمان ارائه کرد. این گزارش احمد شهید تصویری "عمیقا نگران‌کننده" از وضعیت حقوق بشر در ایران بدست می‌دهد. احمد شهید گزارش خود در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل را با همدردی نسبت به قربانیان زلزله آذربایجان آغاز کرد و سپس نگرانی خود را نسبت به تاثیر تحریم‌های بین‌المللی بر امنیت غذایی و دارویی مردم ایران ابراز داشت. نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد ایران بعد از ظهر روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر / ۳ آبان) در نیویورک برگزار شد.


ebadi_stude2.jpg
نامه شیرین عبادی به احمد شهید در پی اعتصاب غذای نسرین ستوده
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل محبوس در زندان اوین توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید، توجه این مقام سازمان ملل متحد را به وضعیت رو به وخامت زندانیان سیاسی در ایران جلب کرده است.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش سوم احمدشهید منتشر شد:

ادامه نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر و فرهنگ مصونیت از مجازات
به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این گزارش 20 مهر ۱۳۹۱ در نیویورک برای ارائه به مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد و آقای شهید در هفته‌های آتی محتوای آن را در کمیته سوم مجمع عمومی مطرح و به سوالات اعضای مختلف مجمع پاسخ خواهد داد. مقامات ایران نیز فرصت خواهند داشت که در این جلسه موضع خود را مطرح کنند.
گزارشگر ویژه در بخش نتیجه گیری می گوید که در گزارشات خود تا کنون «طیف گسترده ای از نقض حقوق بشر» را گزارش داده است و ادعا می کند که «این موارد نتیجه ناسازگاری های حقوقی، عدم پایبندی کافی به حاکمیت قانون، و وجود گسترده مصونیت از مجازات» است. وی همچنین نتیجه گیری می کند که تحقیقات و مصاحبه های انجام شده، تصویر عمیقا نگران کننده ای از وضعیت حقوق بشر در ایران را ارائه می کند و اینکه «بسیاری از موارد طبیعیت سیستماتیک» دارند. وی خواستار تجدید نظر در لوایح قانونی شده است که در این گزارش آمده اند و همچنین تجدیدنظر در چارچوب های قانونی که مغایر با تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر می باشند را مطرح کرده است.


laddhi_logo1.jpg
اعدام ها را متوقف کنید؛
قوانین را با موازین بین المللی حقوق بشر سازگار کنید

بیانیه مطبوعاتی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در باره گزارش دبیر کل سازمان ملل به مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، امروز گفت: «دبیرکل سازمان ملل در گزارش مشروح خود بخشی از انبوه موارد نقض حقوق بشر در ایران را خاطر نشان کرده است. همچون گذشته، به کار گیری مجازات اعدام به ویژه برای جرایم غیرمهم یا جرایم ساختگی مثل محاربه و فساد روی زمین در مورد زندانیان سیاسی و فعالان حقوق قومی، اعدام نوجوانان، سرکوب اقلیت های دینی، سرکوب و آزار مدافعان حقوق بشر، فعالان سندیکایی و فعالان حقوق زنان و ده ها مورد دیگر جنبه های شاخص این گزارش را تشکیل می دهند. دولتمردان جمهوری اسلامی باید پیشنهادهای سال 2011 کمیته حقوق بشر و پیشنهادهای دبیر کل را به اجرا بگذارند و هر چه زودتر همکاری با کارشناسان حقوق بشر و گزارشگر ویژه را آغاز کنند.»


edam_no1.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام را گرامی داریم!
ما به مناسبت فرارسیدن دهم اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام، بار دیگر خواستار لغو اعدام و قوانین قصاص، در ایران برای همیشه هستیم و تاکید می کنیم که تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید دوباره در دادگاه های عادلانه محاکمه شوند و مجازاتی انسانی و مطابق باآخرین یافته های علوم انسانی و جامعه شناسی و هم چنین متناسب با جرم مرتکب شده برای آنها در نظر گرفته شود.
ما خواستار توقف ماشین کشتار دگر اندیشان در ایران بوده و از تمام سازمان ها، گروه ها و شخصیت های جهانی می خواهیم از این خواست بحق و انسانی ما حمایت کنند.
ما خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


hrw_logo2.jpg
دیده‌بان حقوق بشر:

قانون جدید مجازات اسلامی ایران سرکوب را قانونی می‌کند
ایران انتقاد کرده و آن را مغایر موازین جهانی حقوق بشر دانسته است. دیده‌بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای تحت عنوان "قانونی کردن سرکوب: ارزیابی قانون جدید مجازات در ایران" خواستار لغو قانون جدید مجازات اسلامی در ایران شده که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسیده و ظاهرا در مرحله امضا و ابلاغ رئیس


ebadi_lahiji2.jpg
شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی:

ابزار سرکوب را کنار بگذارید؛ راه را
برای کمک های مردمی به زلزله زدگان باز کنید
شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل و عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در خصوص بازداشت های صورت گرفته در مناطق تخریب شده بر اثر زلزله بیانیه مشترکی منتشر کردند. بیانیه مشترک خانم عبادی و آقای لاهیجی که شنبه چهارم شهریور ماه 1391 منتشر شده، به شرح زیر است:


zelzele_emdadgar.jpg
امدادگران داوطلب در مناطق زلزله زده ایران 'بازداشت شدند'

حمله ی نیروی انتظامی به کمپ کمک به زلزله زدگان

گروهی از امدادگران داوطلب که به منظور کمک رسانی به آسیب دیدگان از زمین لرزه اخیر در استان آذربایجان شرقی به این منطقه رفته بودند توسط ماموران حکومتی بازداشت شده اند
بنا بر اخبار رسیده از مناطق زلزله زده شمال غرب کشور، نیروهای امنیتی ساعاتی پیش با حمله به کمپ‌های کمک رسانی مردمی اقدام به بازداشت ۳۵ نفر از نیروهای مردمی کرده‌اند که به قصد امداد در منطقه به سر می‌برند.


khossravi_gh1.jpg
ایران: مردی در خطر اعدام
سازمان عفو بین الملل طی بیانیه‌ای نسبت به حکم اعدام غلامرضا خسروی که قرار است در تاریخ ۲۰ شهریور اعدام شود، ابراز نگرانی کرد و خواستار اقدام فوری در این مورد شد. عفو بین‌الملل از علاقمندان درخواست کرده که با نوشتن نامه به مقام‌های سیاسی و قضایی جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف حکم اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی شوند.


zendani1.jpg
بیانیه مشترک عمومی شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایران زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند
شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز در بیانیه مشترکی گفتند: «شرایط زندانیان در ایران روزبه‌روز بدتر می‌شود. زندانیان سیاسی و عقیدتی در طی بازداشت پیش از محاکمه مورد شکنجه و بدرفتاری های دیگر قرار می‌گیرند، به وکیل و خانواده و امکانات قانونی دسترسی ندارند و در پی آن در شرایطی که بسیار از موازین بین‌المللی محاکمه عادلانه به دور است بر اساس اتهام‌های مربوط به فعالیت حرفه ای، فعالیت حقوق بشری، آزادی بیان، گردهمایی و تشکل و دیگر حقوق قانونی خود که در عهدنامه‌های بین‌المللی حقوق بشری به رسمیت شناخته شده و جمهوری اسلامی ایران نیز عضو آن‌ها است، مورد محاکمه قرار می‌گیرند.»


icfhr_logo1.jpg
اسامی ۲۸ زندانی کرد محکوم به اعدام در ۵ زندان کشور
تحقیقات کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران نشان می دهد که هم اکنون حداقل ۲۸ تن زندانی کرد که با اتهام های سیاسی و امنیتی مواجهند در زندان های سنندج، ارومیه، سمنان، رجایی شهر، سقز در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تایید/نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند. از این تعداد ۱۷ تن حکم قطعی اعدام دریافت کرده اند و ۱۱ زندانی دیگر حکم اولیه اعدام گرفته اند و در انتظار رای دیوان عالی کشور هستند. در مورد برخی از اسامی که در این گزارش پیش رو دارید پیشتر اطلاعاتی در رسانه های مختلف منتشر شده است.


narges_mohamadi1.jpg
وضعیت نرگس محمدی در ابهام
مهناز پراکند

براساس خبرهای منتشر شده نرگس محمدی در زندان زنجان به شدت مورد ضرب و شتم و به کلام دقیق‌تر شکنجه قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است. بیش از ده روز است که از وی و وضعیت سلامتی او در بیمارستان خبری نیست و خانواده این فعال حقوق بشر، از چند و چون اتفاقی که منجر به انتقال او به بیمارستان شده است، بی‌اطلاع هستند.


haqe_tahsil.jpg
دومین گزارش موارد نقض حقوق دانشجویان، توسط دفتر تحکیم وحدت، به احمد شهید ارائه شد
کمیسیون حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت، دومین گزارش خود از موارد نقض حقوق دانشجویان را به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان مل متحد برای ایران، تحویل داد. به گزارش دانشجونیوز، دفتر تحکیم وحدت پیش از این گزارشی جامع از بیش از ٢٠٠٠ مورد نقض حقوق دانشجویان، از فروردین ١٣٨٨ تا شهریور ١٣٩٠، تهیه و آن را به دفتر احمد شهید ارائه کرده بود.


kabudvand2.jpg
بیانیه مشترک سه سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند
عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، امروز در بیانیه مشترکی از دولتمردان ایران خواستند فورا و بدون قید و شرط محمد صدیق کبودوند را آزاد کنند و گفتند دولتمردان مسئول به خطر افتادن جان او در اثر ادامه اعتصاب غذایش هستند.


icfhr_logo1.jpg
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

مقام‌های ایران از انکار زندانیان سیاسی دست بردارند
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید، مقامات ایرانی باید انتشار اکاذیب و اطلاعات نادرست در خصوص وجود زندانیان سیاسی در ایران، در حالیکه همزمان مشغول حبس صدها نفر به دلیل استفاده از حقوق قانونی خود هستند را متوقف کنند. کمپین افزود که قوۀ قضاییۀ ایران باید بلافاصله کلیۀ زندانیان سیاسی را آزاد کند و از زندانی کردن شهروندان به دلیل ابراز باورهای سیاسی‌شان خودداری کند.


paris_iran_090712.jpg
اعتراض به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران
ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و رزونامه‌نگاران تبعیدی ایران سه‌شنبه ٢٠ تیرماه ١٣٩١ در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند. معترضان پلاکاردهایی با شعارهای «آزادی برای روزنامه‌نگاران ایران»، «نه به شکنجه و انفرادی» و «در ایران ٣٣ روزنامه‌نگار ١٩ وب‌نگار زندانی هستند»، در دست داشتند.


mahnaz_parakand3.jpg
در گزارش به کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا عنوان شد

سلطه حاکمیت بر تصمیمات قضائی، زمینه ساز تضعیف استقلال وکل
مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با ارائه یک گزارش به "کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا" به بررسی میزان استقلال قضات دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و امنیت وکلا در این دادگاه ها پرداخت. "استقلال قضات و وکلا" یکی از موضوع های اصلی مورد بحث در بیستمین نشست سازمان ملل متحد بود که از 18 ژوئن تا 6 ژوئیه 2012 در ژنو به آن پرداخته شد.


کارزار ایران تریبونال

پایان مرحله نخست دادگاه رژیم جمهوری اسلامی


پیام جمعی از مادران خاوران به دادگاه رسیدگی به اعدام فرزندان مان

مرحله نخست دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه ٦٠ به مدت پنچ روز، از ١٨ ژوئن تا ٢٢ ژوئن ٢٠١٢ در مرکز اقدام حقوق بشر سازمان عفو بین الملل در لندن برگزار شد. در این مرحله از دادگاه، قضات تحقیق عضو کمیسیون حقیقت یاب، متشکل از شش حقوقدان و شخصیت برجسته و مترقی جهانی، هشتاد تن از اعضای خانواده های جان سپردگان دهه شصت و جان به در بردگان از اعدام ها دسته جمعی و کشتار زندانیان سیاسی در این دهه را، به دادگاه فراخواندند و از آنان تحقیق به عمل آوردند.


narges_mohammadi3.jpg
هر حادثه‌ای در زندان برای من رخ دهد عامدانه است

مسئولیت مرگ تدریجی من با مسئولان است

حبس خود در زندان زنجان، مسئولیت هر گونه اتفاق ناگوار در زندان را متوجه مسئولان دانسته است.
به گزارش سایت ملی-مذهبی این فعال حقوق بشر که از بیماری حاد عصبی رنج می برد در نامه خود ضمن تکذیب هر گونه درخواست برای انتقال به زندان زنجان ، محیط این زندان را استرس زا عنوان کرده و آورده است:«مصرا وموکدااعلام می کنم که چنین رفتارواقدامی با من درواقع مرگ تدریجی من است که مسئولیت آن بامسئولین است.


unhrc_acamemic_right.jpg
نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل
در باره «حقوق آکادمیک در ایران»
سه شنبه ۱۹ ژوئن همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس حقوق بشر در سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، گزارشی از «حقوق آکادمیک دانشجویان» در یکی از نشست های جانبی این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش دانشجونیوز، این نشست جانبی که از سوی سازمان غیر دولتی SUDWIND و "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" تدارک دیده شده بود با سخنرانی ۳ تن از فعالین سابق جنبش دانشجویی، پویان محمودیان، صادق شجاعی و امیر رشیدی و همچنین دکتر فرهنگ قاسمی، رییس اتحادیه مدارس عالی فرانسه برگزار گردید.


heidarian_a_t_a.jpg
اعدام مخفیانه سه زندانی سیاسی عرب

آخرین خبر: تعداد اعدامی های امروز به چهارتن رسید

بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۹ خرداد یک مامور نهاد امنیتی قضایی در اهواز ضمن تماس با خانواده حیدریان اعدام دوتن از فرزندان آن خانواده و یکی از عموزادگان آنها را اطلاع داد. عباس حیدریان معروف به جاسم، طه حیدریان معروف به جمشید، عبد الرحمن حیدریان معروف به ناصر، سه جوان اعدام شده هستند. علی نعامی و امیر معاوی دو زندانی دیگر هستند که در چارچوب یک پرونده به همراه سه فرد یاد شده بیش از یک سال است در بازداشت به سر می‌برند.


af_soltani3.jpg
تایید حکم ۱۳ سال حبس برای عبدالفتاح سلطانی

نامۀ شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص سلطانی

مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری محبوس دربند ۳۵۰ اوین با اعلام تائید حکم ۱۳ سال حبس تعزیری توسط دادگاه تجدید نظر برای پدرش خاطرنشان کرد که حکم هنوز رسما به ما ابلاغ نشده. نه به وکلا و نه به ما. فقط یکی از وکلا رونوشت دستنویس این حکم را دیده است.


هشدار سازمان عفوبین‌الملل در مورد احتمال اعدام پنج زندانی عرب ایرانی

zendani1.jpg
جان زندانیان عقیدتی در ایران، در خطر است

فراخوان شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و سه سازمان مدافع حقوق بشر برای نجات جان زندانیان بیمار در ایران

شیرین عبادی برنده‌ ایرانی جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، رفتار جمهوری اسلامی با زندانیان عقیدتی و از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و شهروند وب نگار را محکوم کردند. خانم عبادی و سه سازمان مدافع حقوق بشر در اطلاعیه خود از جامعه جهانی خواسته اند تا مقامات جمهوری اسلامی ایران را به همکاری بدون قید و شرط با سازمان ملل وادار کنند و امکان بازدید گزارش‌گر ویژه را از ایران فراهم آورند.


ai_logo2.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

گزارش ۲۰۱۲ عفو بین الملل

استبداد و بی‌عدالتی دیگر نمی‌توانند به روش همیشگی ادامه یابند

عفو بین‌الملل با فراخوانی برای تصویب عهدنامه قاطعی در زمینه تجارت اسلحه در سال جاری، هم‌زمان با انتشار پنجاهمین گزارش جهانی حقوق بشر خود، گفت شجاعت معترضان در 12 ماه گذشته با شکست رهبری همراه بود که نشان دهنده خستگی، ناهماهنگی و ناتوانی روزافزون شورای امنیت سازمان ملل است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org