logo_Committeeپیشنهادهای کانون مدافعان حقوق بشر به رییس جمهور
در خصوص منشور حقوق شهروندی
"کانون مدافعان حقوق بشر" در نامه ای به رییس جمهوری با اعلام پیشنهادهای اصلاحی خود در خصوص منشور حقوق شهروندی از او خواسته است تا تدوین و تصویب نهایی این منشور هر چه سریع تر به انجام وظایف قانونی‌ خود در زمینه حفظ حقوق ملت پرداخته و منشور شهروندی تبدیل به وسیله ای‌ برای فرار از مسئولیت نشود.


un_logo3.jpg
قطعنامه مجمع عمومی علیه نقض حقوق بشر در ایران
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۱۸ دسامبر/۲۷ آذرماه) قطعنامه "وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران" را تصویب کرد. ۸۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت و ۳۶ کشور نیز رأی منفی دادند. آرای ۶۱ کشور دیگر ممتنع بود. در این قطعنامه نسبت به تداوم "نقض جدی" و "هشداردهنده" حقوق بشر درایران ابراز نگرانی شده است.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی

وظیفه آقای رییس جمهور نظارت بر حقوق ملت است
شیرین عبادی در گفت‌و‌گوبا کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران: «منشور حقوق شهروندی نشانه‌ای از وجود اراده سیاسی و جدی برای حفظ حقوق شهروندان نیست زیرا نوشتن قانونی ناقص که اکثرا هم به تعارف می‌گذرد و ضمانت اجرایی ندارد جز تلف کردن وقت عده‌ای که حقوقشان تعضیف شده و یا فقط به علت نوشتن یک مقاله یا داشتن یک عقیده مذهبی در زندان هستند فایده‌ای دیگری ندارد.»


rsf_logo_farsi.jpg
گزارشگران بدون مرز


‌بیلان آزادی رسانه‌ها در جهان ٢٠١۳
در سال میلادی ٢٠١٣، در جهان ٧١ روزنامه‌نگار به هنگام انجام وظیفه خود جان باخته‌اند. مناطقی که در آن‌ها بیشترین کشته های ثبت شده‌اند به ترتیب آسیا (٢٤تن)، خاورمیانه و افریقای شمالی ( ٢٣ تن) است. کشته شدن روزنامه‌نگاران در آفریقای سیاه، با ده کشته نسبت به ٢١ روزنامه‌نگار کشته شده در سال ٢٠١٢ ، کاهشی چشم‌گیر داشته است. این کاهش به دلیل کمتر کشته شدن روزنامه‌نگاران (٧ تن) درسومالی است، سال گذشته در این کشور ١٨ روزنامه‌نگار کشته شده بودند. در قاره آمریکا شاهد کاهشی نامحسوس هستیم، تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده به هنگام انجام وظیفه خود، از ١٥تن در سال ٢٠١٢ به ١٢ نفر در سال ٢٠١٣ رسیده است. سوریه، سومالی و پاکستان در میان پنج کشور پر مرگ برای روزنامه‌نگاران شانه به شانه‌ی هم ایستاده‌اند. دو کشور هند و فلیپین فهرست پنج کشور قتل‌گاه روزنامه‌نگاران را تکمیل می‌کند.


kanoon_logo2.jpg
حمایت کانون مدافعان حقوق بشر از کارزار لغو گام به گام اعدام
کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از فراخوان کارزار "لغو گام به گام اعدام" (لگام) که توسط هشت تن از فعالان سیاسی، نویسندگان و هنرمندان آغاز شده است، حمایت کرد. بابک احمدی (نویسنده و مترجم)، سیمین بهبهانی ( نویسنده و شاعر)، علی رضا جباری (نویسنده و مترجم)، فریبرز رئیس دانا (اقتصاددان و فعال سیاسی)، پروین فهیمی (فعال حقوق بشر – مادر شهید سهراب اعرابی)، اسماعیل مفتی زاده (فعال حقوق بشر)، محمد ملکی (فعال سیاسی و رییس اسبق دانشگاه تهران) ومحمد نوری زاد (نویسنده و فیلمساز) فراخوان دهندگان اولیه کارزار"لغو گام به گام اعدام" هستند.


excution_no2a.jpg
از کارزار «لغو گام به گام اعدام» در ایران پشتیبانی کنیم!
گروهی از ایرانیان با امضای متنی در حمایت از کارزار «لغو گام به گام اعدام در ایران» همبستگی خود را با تلاش سازمان دهندگان این حرکت اعلام کرده اند. هر سال که می‌گذرد، مجازات اعدام در جمهوری اسلامی ایران قربانیان بیشتری می‌گیرد. ایران نسبت به جمعیتش، بالاترین رتبه اجرای حکم اعدام را در جهان دارد. تنها در پنج سال گذشته بیش از سه هزار نفر در ایران اعدام شده اند.


exeution_slider2013.jpg
در مخالفت با صدور و اجرای حکم اعدام در ایران

اعتصاب غذای یک‌روزه بیش از ۴۵ زندانی سیاسی
با نزدیک شدن به چهلمین روز اعدام حبیب‌الله گلپری‌پور و اسماعیل مامدی، دو زندانی سیاسی کرد در زندان‌های ارومیه وسلماس در سوم آبان ماه، حداقل ۴۵ تن از زندانیان سیاسی در زندانهای مختلف کشور در راستای مخالفت با صدور و اجرای حکم اعدام در ایران، در روز سیزدهم آذرماه یک روز اعتصاب غذا خواهند کرد. یکی از زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذا که این خبر را در اختیار کمپین قرار داد گفت که غالب این زندانیان از زندانیان عقیدتی کرد محسوب می‌شوند.


un_logo3.jpg
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد

ابراز نگرانی از ادامه «نقض جدی» حقوق بشر در ایران
یکی از کمیته‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۲۸ آبان، با تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای ابراز نگرانی خود را در مورد ادامه «نقض جدی» حقوق بشر در ایران اعلام کرد.


درخواست ۲۵ سازمان غیر انتفاعی از سازمان ملل متحد

سازمان ملل قطعنامه حقوق بشر ایران را تصویب کند
۲۵ سازمان حقوق بشری در نامه‌ای به اعضای سازمان ملل متحد از آنها خواستند به قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران رای مثبت دهند. این سازمان‌ها متذکر می‌شوند که با رای به این قطعنامه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیامی رسا به دولت ایران و همۀ ایرانیان می‌رساند که جهان برای بهبود پایدار وضعیت حقوق بشر در کشور آن‌ها، کوشا و استوار است.


Stop_execution_in_Iran.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

فراخوان برای کارزار سراسری
جهت اعتراض به اعدام ها در ایران
در روزها و هفته های اخیر جمهوری اسلامی ایران با شتابِ هرچه بیشتری به موج اعدام زندانیان دامن زده و به ویژه زندانیان سیاسی متعلق به اقلیت های قومی را سبعانه به قتل رسانده است. حکومتگران به خاطر انتقامجوئی و ایجاد ترس و وحشت در جامعه، ١٦زندانی بلوچ را اعدام نمودند. در همین روزها سه زندانی سیاسی کُردِ ایرانی نیز به دار آویخته شده اند.

ما از تمام افراد و گروه های مدافع آزادی و حقوق بشر می خواهیم که با افشای جنایاتِ جمهوری اسلامی ایران به هر شکل ممکن و آگاه کردنِ افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری جهانی، از ادامهِ این اقداماتِ ضد انسانی جلوگیری کنند. امیدواریم با تلاش های همگانی به توقف فوری شکنجه و احکام جاری اعدام، آزادی تمام زندانیان سیاسی/عقیدتی و لغو مجازات اعدام در ایران دست یابیم .


mussavi_karrubi201303.jpg
سه شخصیت منتقد ایران ۱۰۰۰ روز در بازداشت خانگی
سازمانهای دیده‎بان حقوق بشر و کمپین بین‎المللی‏ حقوق بشر در ایران امروز اعلام کردند علیرغم وعده‏های‏ رئیس جمهور ایران حسن روحانی برای آزاد کردن زندانیان سیاسی، سه چهره منتقد حکومت بدون آنکه هیچ جرمی علیه آنها اعلام شده باشد، ۱۰۰۰ روز است که در بازداشت خانگی یا حبس به سر می‏برند. حکومت ایران باید فوراً و بدون هیچگونه قید و شرطی، این شخصیتهای منتقد، مهدی کروبی‏ و میرحسین موسوی، کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، و زهرا رهنورد، همسر موسوی، و نویسنده و فعال سیاسی را آزاد کند.


lahiji5.jpg
گروه پزشکان و کادر پزشکی ایرانی مدافع حقوق بشر در ایران - اتریش

جلسه سخنرانی دکتر عبدالکریم لاهیجی
رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

موضوع سخنرانی: سیاست و حقوق بشر

شنبه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۳
ساعت ۱۸

Universität Juridicum Wien
Saal U 18, 1. Untergeschoss
Schottenbastei 10-16 1010 Wien


zendanina_etesab2013.jpg
بیانیه سه سازمان حقوق بشری:

دولتمردان مرگ خاموش زندانیان عقیدتی را تدارک می‌بینند
فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و دو سازمان عضو آن، کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، از جامعه بین المللی به تاکید می‌خواهند نگرانی خود را از وضعیت وخیم زندانیان سیاسی در ایران ابراز کند، به ویژه با رای مثبت به قطعنامه سازمان ملل در چند هفته آینده که مسلما نقض فاحش حقوق بشر در ایران را بازتاب خواهد داد.


fidh_laddhi_logo2.jpg
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

اعدام ۱۶ زندانی بلوچ تاکیدی بر تداوم سیاست دولتی ایجاد وحشت
عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «اعدام تلافی جویانه 16 زندانی بلوچ در روز شنبه، به انتقام جویی از کشتار تاسف بار14 مرزبان، نقض فاحش حقوق بین المللی است. این اعدام ها به ویژه از این نظر تکان دهنده است که این زندانیان بلوچ حتا ارتباطی با حمله شورشیان نداشتند.»


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در مورد اعدام‌های چهارم آبان ماه
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس مرکز حامیان حقوق بشر در خصوص اعدام های روز چهارم آبان ماه 1392 با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران نسبت به متدول شدن این مسأله ابراز نگرانی کرد. خانم عبادی در نامه خود همچنین خشونت گروه "جیش العدل" را قابل توجیه و دفاع ندانسته است.


ahmed_shaheed.jpg
دومین گزارش احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در سال جاری میلادی

احمد شهید نقض حقوق بشر و فشار تحریم بر مردم ایران را نگران‌کننده خواند
بعدازظهر روز چهارشنبه، ۲۳ اکتبر (۱ آبان)، احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، با حضور در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دومین گزارش سال جاری خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را ارائه خواهد داد. پس از سخنان احمد شهید، نمایندگان جمهوری اسلامی به اظهارات او پاسخ خواهند داد و اعضای کمیته به بحث درباره این موضوع خواهند پرداخت. متن گزارش احمد شهید همراه با اظهارات دبیرکل سازمان ملل و همچنین پاسخ نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به پیش نویس گزارش گزارشگر ویژه پیش از تشکیل این جلسه انتشار یافته است.


sattar_mother03.jpg
نامه مادر ستار بهشتی به بان کی مون
گوهر عشقی٬ مادر ستار بهشتی با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل از وی خواسته تا با رایزنی با حسن روحانی، زمینه را برای رسیدگی به پرونده فرزندش و حل آن، فراهم آورد. مادر این وبلاگ نویس زندانی در بخشی از نامه خود ضمن ابراز تاسف از روند رسیدگی به پرونده فرزندش٬ می گوید که سفر آقای روحانی به سازمان ملل را فرصتی دانسته تا فریاد دادخواهی و شکایتش را از این طریق مطرح نماید.


iranhrc_logo2a.jpg
24مین اجلاس حقوق بشر در ژنو

گزارش چهارمین رویداد موازی در اجلاس حقوق بشر در ژنو در خصوص "اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامی ایران"
روز سه شنبه 24 سپتامبر 2013 (2 مهر 1392)، همزمان با نوزدهمین روز از آغاز به کار شورای حقوق بشر در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو ، ششمین رویداد موازی کارزار افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران نیز در خصوص "اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامی ایران"، با حمایت و تدارک سازمان غیر دولتی "سودویند" برگزار شد.


evin201304.jpg
آزادی شماری از زندانیان سیاسی
در پی آزادی شب گذشته ۷ زندانی سیاسی زن، شمار دیگری از زندانیان حوادث بعد از انتخابات ۸۸ آزاد روز چهارشنبه ۲۷ شهریور شدند. نسرین ستوده، احمند زیدآبادی، فیض‌الله عرب سرخی، محسن امین‌زاده، مهسا امرآبادی و محبوبه کرمی و میرطاهر موسوی از جمله آزادشدگان هستند. عیسی سخرخیز در یکی از بیمارستانژهای تهران بستری است و هنوز روشن نیست آزاد شده‌اند یانه. همسر نسرین ستوده در فیس‌بوک خود نوشته که «به نسرین گفته شده برو آزادی».


af_soltani3.jpg
مهناز پراکند، وکیل دادگستری

وکلای عبدالفتاح سلطانی ماه هاست که از ملاقات با وی منع شده اند
دو سال از روزی که عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از مؤسسان کانون مدافعان حقوق بشر در خانه‌اش بازداشت شد می‌گذرد. وی که بخش عمده ای از فعالیت حرفه‌ای‌اش را به دفاع از زندانیان سیاسی یا عقیدتی اختصاص داده بود، بر اساس رای شعبه ٥٤ دادگاه تجدید نظراستان تهران به ١٣ سال زندان در برازجان و ١٠ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است اکنون دوران محکومیتش را در زندان اوین می‌گذراند.


zendani_azari5.jpg
سازمان دیده‎بان حقوق بشر

فعالان حقوق اقلیت‎های قومی را آزاد کنید

پنج تن خواهان رعایت حقوق شهروندی برای اقلیت‏های آذری بودند

سازمان دیده‎بان حقوق بشر امروز اعلام داشت مقامات ایرانی باید فوراً و بدون هیچگونه قید و شرطی پنج تن فعالان حقوق آذری‎های ایران را آزاد کنند. این پنج نفر صرفاً به دلیل عضویت‎شان در حزبی که در جهت حفظ حقوق مدنی و فرهنگی آذری‎های ایران به صورت مسالمت‏آمیز فعالیت می‎کند، به تحمل حبس‎های طویل‎المدت محکوم شدند. اخیراً یک دادگاه تجدید نظر احکام نه سال حبس را برای هریک از این پنج نفر تایید کرد.


fidh.jpg
در قطعنامه38امین کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر عنوان شد:

نقض فاحش و مستمر حقوق بشر در ایران
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در سی و هشتمین کنگره خود که از تاریخ دوم تا ششم خرداد ماه 1392 و در شهر استانبول برگزار شد، قطعنامه ای را در باره وضعیت حقوق بشر در ایران صادر کرد.


استمداد مادران ۴ جوان محکوم به اعدام

جهان شاهد اعدام جگرگوشه‌های ما نباشد

مادر ۴ جوان محکوم به اعدام در شهر شادگان در نامه‌ای خواستار حمایت برای نجات چهارجوان و شنیده شدن صدای مظلومیتشان توسط همه نهادهای مدنی و بین‌المللی و تلاش همه جانبه برای توقف اعدام فرزندانشان شدند.
متن کامل این نامه که در اختیار ”کمپین صلح فعالان در تبعید” قرار گرفته ، به شرح زیر است:


afshin_osanloo.jpg
افشین اسانلو درگذشت

یادداشت منصور درباره برادرش
تسلیت ۴۴ زندانی سیاسی به خانواده افشین اسانلو

افشین اسانلو که روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه به بیمارستان منتقل شده بود، درگذشت. وی پس از حمله قلبی به کمک سایر زندانیان سیاسی به بهداری زندان رجایی شهر و سپس بیمارستانی خارج از زندان منتقل می‌گردد و در بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد. او برادر منصور اسانلو موسس سندیکای کارگران شرکت واحد است. افشین در سال ۱۳۸۹ بازداشت و به ۵ سال حبس تعزیری به اتهام «اجتماع و تبانی» محکوم شد.


sotude_york.jpg
اعطای دکترای افتخاری دانشگاه یورک به نسرین ستوده
نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و نویسنده، روز چهارشنبه، ۲۲ خرداد، از دانشگاه یورک دکترای افتخاری دریافت کرد. دانشگاه یورک، یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا تورونتو/کانادا است. خانم ستوده که از سال ۱۳۸۹ در زندان به سر می‌برد از دوست و همکار دیرین خود عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، خواست پیام او را در دانشگاه بخواند و دکترا را از جانب او بپذیرد.


انتقاد عفو بین‌الملل از تشدید نقض حقوق بشر در ایران در آستانه انتخابات
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی از تشدید نقض حقوق بشر در ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است. عفو بین‌الملل در این راستا از بازداشت‌های خودسرانه و افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران و منتقدان سخن می‌گوید.


lahidji689.jpg
عبدالکریم لاهیجی به ریاست فدراسیون بین المللی حقوق بشر برگزیده شد
دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و شخصیت بین المللی حقوق بشر به ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر برگزیده شد. به گزارش منابع خبری، دکترلاهیجی تاکنون نیابت ریاست این سازمان بین المللی را برعهده داشت.


ai_logo2.jpg
انتشار گزارش سالانه عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در جهان

نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد
عفو بین‌الملل در هنگام انتشار ارزیابی سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در جهان گفت: بی عملی جهانی در زمینه حقوق بشر جهان را روز به روز برای پناهندگان و مهاجران خطرناک‌تر می‌کند.
در ایران مسئولان محدودیت‌های شدید بر آزادی بیان، تشکل و گردهمایی را ادامه دادند. مخالفان حکومت و مدافعان حقوق بشر، شامل مدافعان حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان، خودسرانه دستگیر شدند، در انزوای کامل در حبس ماندند، پس از محاکمه ناعادلانه زندانی و نیز از سفر به خارج منع شدند. تعداد زیادی زندانی عقیدتی و سیاسی در زندان به سر می‌بردند. شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر رایج و از مجازات معاف است. زنان، اقلیت‌های دینی و قومی، و دگرباشان جنسی در قانون و عمل مورد تبعض قرار می‌گیرند. مجازات‌های قضایی ظالمانه شلاق و قطع عضو هنوز به کار می‌رود. منابع رسمی انجام ۳۱۴ اعدام را تایید کردند ولی در مجموع ۵۴۴ انجام اعدام ثبت شد. رقم واقعی ممکن است بسیار بیشتر باشد.


cshr_logo.jpg
در راستای اهداف کانون مدافعان حقوق بشر

تأسیس مرکز حامیان حقوق بشر توسط شیرین عبادی
"مرکز حامیان حقوق بشر" در راستای اهداف "کانون مدافعان حقوق بشر" توسط شیرین عبادی، برنده صلح نوبل 2003 تأسیس شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و جمعی از حامیان حقوق بشر در ژانویه 2013 این نهاد جدید را تأسیس و به ثبت رسانده اند. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، هدف "مرکز حامیان حقوق بشر" براساس اساسنامه اش، "ارتقا و بهبود وضعیت حقوق بشر در خاورمیانه و به ویژه ایران"، "دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر از طریق کمک های حقوقی" و "گزارش دهی و اطلاع رسانی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران" اعلام شده است.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال 10 زندانی سیاسی به سلول انفرادی

توجه به وضعیت زندانیان، مانع وقوع حوادث بعدی می شود

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی انتقال ده زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین به سلول انفرادی، با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از این مقام بین المللی خواست تا با توجه به وضعیت زندانیان در سراسر کشور و به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، مانع وقوع حوادث بعدی شود. خانم عبادی در نامه خود، از آقای شهید خواسته است تا توجه مسئولان حکومت ایران را به این نکته جلب کند که سلامت زندانیان بر عهده مسئولان زندان است.
خانم عبادی از آقای شهید خواسته است که نامه اش در پرونده دولت ایران ضبط و هنگام رسیدگی مورد عنایت قرار گیرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن کامل نامه شیرین عبادی به احمد شهید که در تاریخ 15 اردیبهشت ماه 1392 ارسال شده است.


فهرست ٣٩ دشمن آزادی اطلاع‌رسانی در جهان
به مناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات،گزارش‌گران بدون مرز فهرستی از ٣٩ دشمن آزادی اطلاع رسانی را منتشر کرد. فهرستی از روسای دولت‌ها، سیاست‌مداران، رهبران مذهبی، شبه نظامیان و سازمان‌های تبه‌کاری که روزنامه‌نگاران و حرفه‌کاران رسانه‌ها را سانسور و زندانی می‌کنند، می‌ربایند و شکنجه می‌کنند و گاه به قتل می‌رسانند،. این دشمنان قدرتمند،خطرناک و خشن آزادی اطلاع رسانی، خود را ورای قانون می‌پندارند.


evin2.jpg
آخرین لیست زندانیان محبوس در زندان اوین
در حال حاضر بیش از دویست و هفت زندانی سیاسی و همینطور امنیتی و عقیدتی در بند ۳۵۰ و زنان زندان اوین محبوس هستند. این تعداد علاوه بر افرادی که در دادگاه‌های انقلاب محکوم به تحمل حبس شده‌اند، افراد بلاتکلیف را نیز شامل می‌شود. علی‌رغم اینکه بند ۳۵۰، از بند‌های عمومی زندان اوین به شمار می‌رود، زندانیان در آن از بدیهی‌ترین حقوق یک زندانی ائم از برقراری تماس تلفنی و یا ملاقات حضوری با خانواده‌های خودشان محروم هستند.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌‌الملل:

ایران پس از چین بیشترین شمار اعدام را داشته است.
عفو بین‌‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود سال ۲۰۱۲ را سال ناکامی فعالان حقوق بشر در مبارزه علیه مجازات اعدام در جهان دانسته است. طبق این گزارش ایران با دست‌کم ۳۱۴ تن اعدامی پس از چین بیشترین شمار اعدام را داشته است. به گزارش سازمان عفو بین‌الملل مبارزات فعالان حقوق بشر در سراسر جهان علیه مجازات اعدام با ناکامی روبرو بوده است. این سازمان در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است که در سال ۲۰۱۲ در کشورهای بوتسوانا، گامبیا، هند، ژاپن و پاکستان پس از سال‌ها بار دیگر مجازات اعدام به اجرا درآمد.


arab_activisten04.jpg
بیست و چهارمین روز اعتصاب غذای ۶ زندانی عرب
از روز شنبه ۱۲ اسفند ماه(۱۳۹۱) ۶ زندانی خوزستانی که پنج تن از آنها به اعدام و یک تن به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. به گفته کامل آلبوشوکه یکی از نزدیکان ۶ زندانی عرب، آنها در اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده و حکم خود ۲۴ روز است که در زندان کارون اهواز دست به اعتصاب غذا زده‌اند «تا جهانیان صدایشان را بشنوند و حداقل کسی بپرسد که چرا به این وضع آنها شکنجه می‌شوند!»


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص اعتصاب غذای دراویش در زندان
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در پی اعتصاب غذای تعدادی از دراویش که در زندان بسر می برند، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، گزارشی در خصوص این افراد را به این مقام سازمان ملل متحد ارائه کرد.


ahmed_shaheed03.jpg
ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد. پاکستان و ونزوئلا تنها کشورهایی بودند که با تمدید ماموریت او مخالفت کردند.


ebadi_22hrc.jpg
شیرین عبادی در نشست حقوق بشر در ژنو:

اعتراض به رفتار و ادبیات نماینده جمهوری اسلامی
شیرین عبادی برنده جایزه ی صلح نوبل در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو به رفتار و ادبیات نماینده جمهوری اسلامی اعتراض نمود. وی که در یکی از نشست های جانبی بیست و دومین اجلاس شورای حقوق بشر سخنرانی می نمود، کلمات و عبارات به کار رفته از سوی محمد جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی را بسیار زشت و توهین آمیز تلقی کرد. او همچنین توهین های نماینده ی جمهوری اسلامی به گزارشگر ویژه سازمان ملل را مایه تاسف خواند و اعتراض رئیس شورای حقوق بشر و دیپلمات های حاضر در جلسه به بی احترامی های لاریجانی را نشانه هایی از واکنش های صورت گرفته علیه نماینده ی جمهوری اسلامی دانست.


سازمان‌های حقوق بشر به شورای حقوق بشر سازمان ملل:

مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشردرایران را تمدید کنید
چندین سازمان بین‌المللی و ایرانی حقوق بشری با ارسال نامه‌ای به هیأت‌های نمایندگی دایمی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از آن‌ها خواستند در نشست روز ۲۱ یا ۲۲ مارس خود مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کنند و نیز براساس قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و نتیجه‌گیری‌های گزارش‌های اخیر دبیرکل و گزارشگر ویژه قطعنامه‌ای در محکومیت نقضِ نظام‌مند حقوق بشر در ایران به تصویب برسانند.


سومین نشست جانبی 22 مین اجلاس جانبی حقوق بشر
با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ”
روز جمعه 8 مارس, سومین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در
شورای حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” وضعیت کودکان و زنان ” با سخنرانی خانم ها مهری جعفری , اعظم بهرامی , ژاله تبریزی , خدیجه مقدم و رضوان مقدم برگزار شد


mahabad_arrests201303.jpg
موج گسترده بازداشت فعالین مدنی کرد
نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان مهاباد در طول هفته‌های گذشته چندین تن از فعالین مدنی و شهروندان کُرد را در این شهر بازداشت و به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات این شهر منتقل کرده‌اند و به دلیل تهدید خانواده‌ها برای صحبت نکردن در مورد فرزندانشان، هویت تعدادی از بازداشت شد‌گان مشخص هنوز نشده است. منابع مطلع محلی از بازداشت حداقل ۱۰ فعال مدنی و شهروند کُرد در طی هفته‌های گذشته خبر داده‌اند. همچنین نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان سنندج روز پنج شنبه ۱۷ اسفندماه اقدام به بازداشت ۵ تن از فعالین کارگری شهر سنندج کردند.


baradaran_22hrc.jpg
دومین نشست جانبی 22 مین اجلاس جانبی حقوق بشر
با موضوع شکنجه و بازداشت خودسرانه در ایران
روز چهارشنبه 6 مارس, دومین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در
شورای حقوق بشر در شهر ژنو با موضوع ” بازداشت خودسرانه , شکنجه و ناپدید شدن فعالین در ایران” برگذار خواهد شد. این نشست که با سخنرانی خانم منیره برادران و آقایان سام محمودی , منصور اسانلو ,مسعود زینالی , پیمان کاووسی و مسعود علیزاده؛ همراه خواهد بود ازساعت 15 به وقت اروپا آغاز خواهد شد . ( آقایان سام محمودی و منصور اسانلو از طریق اسکایپ در این برنامه حضور خواهد داشت ).


zendan_karun_ahvaz.jpg
وضعیت نگران کننده و اسف بار زندان کارون اهواز
زندان کارون اهواز یکی از زندان های کشور است که فاقد معیارها و شرایط تعیین شده در آیین نامه زندان ها است. این زندان یکی از زندان هایی است که برخی از زندانیان سیاسی جهت تبعید به آنجا انتقال پیدا می کنند. از وضعیت نامطلوب و شرایط سخت زندانیان در این زندان بارها گزارش هایی منتشر شده است اما تاکنون هیچ مرجعی حاضر به رسیدگی به وضعیت این زندان نشده است.


برنامه اولین نشست جانبی کارزار افشای نقض حقوق بشر در حاشیه اجلاس 22 در ژنو

حق برخورداری از انتخابات آزاد و منصفانه در ایران

کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران , با برگزاری اجلاس های جانبی (موازی) در شورای حقوق بشر در شهر ژنو اول مارس 2013 اولین نشست خود را برگذار می کند. نشست اول مارس که با موضوع “حق برخورداری از انتخابات آزاد و منصفانه در ایران” برگذار می شود به بررسی و افشای موارد نقض حقوق بشر در رابطه با بازداشت خانگی شخصیت های شاخص جنبش اعتراضی پس از انتخابات مخدوش ۱۳۸۸ (خانم زهرا رهنورد و آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی) می پردازد.


ahmed_shaheed.jpg
انتشار چهارمین گزارش احمد شهید:

احمد شهید: وضع حقوق بشر در ایران بدتر شده است
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران، آخرین گزارش خود را به شورای حقوق‌بشر سازمان ملل ارائه داد. بنا به این گزارش وضعیت حقوق‌بشر در ایران وخیم‌تر شده و تبعیض‌ها، شکنجه و اعدام همچنان ادامه دارد. در گزارش احمد شهید به نحوه اعتراف‌گیری تحت فشار، اعمال شکنجه در زندان‌ها، افزایش شمار اعدام‌ها، نقض حقوق ‌زنان، فشار بر اقلیت‌های قومی، مذهبی و هم‌جنس‌گرایان، عدم برگزاری انتخابات منصفانه و نبود آزادی بیان اشاره شده است.


jurnalisten_arested2013.jpg
بازداشت شماری از روزنامه‌نگاران در تهران
یک روز پس از بازداشت دو روزنامه‌نگار در ایران، گزارش‌های رسیده از هجوم نیروهای امنیتی به دفاتر روزنامه‌های شرق، بهار ، اعتماد، آرمان و هفته‌نامه آسمان خبر می‌دهند. چندین روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند. مطهره شفیعی٬ نرگس جودکی٬ ریحانه طباطبایی، امیلی امرایی، پوریا عالمی، پژمان موسوی، ساسان آقایی٬ جواد دلیری، نسرین تخیری، احسان مازندرانی، مهدی یزدانی‌خرم٬ اکبر منتجبی و صبا آذرپیک از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که گفته می‌شود بازداشت‌ شده‌اند.


stop_execution.jpg
همبستگی برای حقوق بشر در ایران

کمپین سراسری ۱۹ و ۲۰ ژانویه ۲۰۱۳
برای نجات جان زانیار و لقمان مرادی
در اجلاس ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲ (۳۰ آذر ۱۳۹۱)، مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع، نقض فاحش حقوق بشر در ایران و سرکوب مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. در این قطعنامه، با اشاره به نقض آشکار و مستمر حقوق بشر در ایران، ادامه سرکوب مخالفین سیاسی و فعالین مدنی، شکنجه و سرکوب اعتراضات صلح آمیز کارگران، آموزگاران، دانشجویان، زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، حکومت جمهوری اسلامی برای چندمین بار محکوم گردیده است.


همبستگی برای حقوق بشر در ایران

سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کنیم
و همگی همصدا به مجازات اعدام بگوئیم نه!
ما خواستار لغو مجازات اعدام در ایران هستیم و تاکید می کنیم که تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید دوباره در دادگاه های عادلانه محاکمه شوند و مجازاتی انسانی و برابر با جرم آنها برایشان در نظر گرفته شود. ما همچون همیشه خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران نقض "فاحش و مکرر" حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. در نشست مجمع عمومی در نیویورک نقض "جدی و سیستماتیک" حقوق بشر توسط حکومت سوریه نیز محکوم شد.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید درباره مرگ خاموش کارگران در ایران
شیرین عبادی در نامه خود به آقای شهید از گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران خواسته است تا کارگران ایران را در وصول به درخواست‌های قانونی و بر‌ حق خود یاری کند. خانم عبادی نوشته است، دولت ایران با ایجاد محدودیت برای فعالیت تشکل‌های مستقل کارگری و دستگیری و زندانی کردن فعالان کارگری، سعی‌ در خاموش کردن صدای اعتراضات کارگران دارد؛ تا حدی که هم اکنون ده ها نفر به همین دلیل در زندان بسر می‌‌برند.


daneshgah_tehran.jpg
بیانیه مطبوعاتی مشترک به مناسبت ۱۶ آذر

به سرکوب دانشجویان پایان دهید
به مناسبت ۱۶ آذر ماه، روز دانشجو، شیرین عبادی برندۀ صلح نوبل و سه گروه حقوق بشری شورای دفاع از حق تحصیل، عفو بین الملل و عدالت برای ایران در کنار یکدیگر و هم‌صدا با هم از مسئولان ایران می‌خواهند تا فورا و بدون قید و شرط همۀ زندانیان سیاسی و عقیدتی شامل دانشجویان زندانی را که تنها برای بیان مسالمت آمیز عقاید و وجدانیات-شان به زندان افتاده‌اند آزاد کنند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org