logo_Committeeseifzadeh2016.jpg
محمد سیف زاده: با وجود اطلاع از بیماری‌ام
من را تا روز آخر حکم در زندان نگه داشتند
سید محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، پس از گذراندن پنج سال حبس با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص تعدد جرائم، روز پنج شنبه بیستم اسفند ماه 1394 از زندان رجایی‌ شهر کرج آزاد شد. آقای سیف‌زاده در آبان ماه ۱۳۸۹، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد اما این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس به جرم اجتماع و تبانی علیه نظام و ۲ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت. زمانی‌که وی دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد به‌دلیل نوشتن نامه‌ای سرگشاده به محمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق ایران و امضا بیانیه‌های مختلف در زندان، از سوی قاضی صلواتی مجدداً به مجموعاً ۶ سال حبس- پنج سال به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام و یک سال به اتهام تبلیغ علیه نظام- محکوم شد.


atlas_zendanha1.jpg
اطلس دیجیتال زندانیان سیاسی ایران منتشر شد
گروه غیر‌انتفاعی اتحاد برای ایران، اطلسی دیجیتال از زندان‌ها و زندانیان سیاسی در ایران منتشر کرده است. در این اطلس که در سایت این گروه قابل دسترسی‌ست، اطلاعات این اطلس مرتب بروز می شود. اطلاعات فعلی سایت ۱۵۱ زندان، ۸۵۰ زندانی و ۲۱۶ قاضی مرتبط با زندانیان سیاسی را معرفی کرده است. اتحاد برای ایران می‌گوید که هدفش از تولید این اطلس حمایت از زندانیان سیاسی با انتشار اطلاعات آن‌ها و پرده‌برداری از نقض سازمان‌یافته حقوق‌شان در ایران است.


un_logo3.jpg
گزارش سالانه گزارشگر سازمان ملل ویژه شکنجه و دیگر مجازات های خشن، غیر انسانی و تحقیر آمیز
خوان مندز گزارشگر ویژه شکنجه و دیگر رفتارها یا مجازات های خشن، غیر انسانی و تحقیر آمیز سازمان ملل در گزارش سالانه خود که روز 8 مارس روز جهانی زن به شورای حقوق بشر ارائه می شود، از منظر جنسیتی به شکنجه پرداخته است.


ahmed_shaheed2016.jpg
ماموریت احمد شهید برای یک سال دیگر تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ششمین سال پیاپی احمد شهید را برای بررسی وضعیت حقوق بشر ایران مامور کرد. رای گیری شورای حقوق‌بشر در آخرین ساعت‌های چهارشنبه شب به وقت ژنو سوئیس برگزار شد و ۲۰ رای موافق در مقابل ۱۵ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع منجر به تمدید ماموریت احمد‌شهید برای یکسال دیگر شد.


ahmed_shaheed03.jpg
درخواست تمدید ماموریت احمد شهید در ایران
سی و چهار سازمان مدنی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند تا با تمدید ماموریت احمد شهید به دفاع از حقوق بشر در ایران پاسخ مثبت دهند. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همزمان با سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ۳۴ سازمان غیردولتی از کشورهای عضو شورا خواستند تا به تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد ایران رای مثبت بدهند.


rsf_logo_farsi2.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

۱۲ مارس (۲۲ اسفند) روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت :

’آزادی هم‌آیند ۲#’ : ادامه کارزار آزادسازی سایت‌ها در کشورهای دشمن اینترنت

گزارش‌گران بدون مرز (RSF )، به مناسبت ۱۲ مارس ٢٠١۶ (۲۲ اسفند ١٣٩۴) روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت، کارزار «Collateral Freedom #2 » را با آزاد کردن ٦ سایت سانسور شده در کشورهای دشمن اینترنت ادامه می‌دهد. هدف این کارزار نخست دسترسی کاربران به سایت‌های اطلاع رسانی است که در برخی کشورها مسدود هستند و سپس پشیمان کردن کشورهای دشمن اینترنت از ایجاد محدودیت برای سایت‌های اطلاع رسانی است.


ahmad_shahid2014.jpg
احمد شهید: در سال ۲۰۱۵ نزدیک به هزار نفر در ایران اعدام شده‌اند
گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران روز پنجشنبه ۲۰ اسفند با انتشار گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به هزار نفر در ایران اعدام شده‌اند که نیمی از آن‌ها جرائم مربوط به مواد مخدر مرتکب شده بودند. آقای شهید در گزارش خود آورده است که بر اساس مرکز اسناد حقوق بشر ایران در سال گذشته میلادی ۹۶۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند که پانصد تن از آنها جرائم مربوط به مواد مخدر مرتکب شده بودند.
​بر اساس جدولی که در این گزارش منتشر شده، رقم کل اعدام‌ها در ایران در سال ۱۳۸۳، معادل ۹۱ نفر بوده، که در سال ۱۳۹۱ به ۶۹۷ تن رسیده است. تعداد اعدام‌های سال ۱۳۹۴ بیشترین تعداد در ده سال اخیر گزارش شده است


ai_logo4.jpg
انتقاد شدید عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در ایران

شکنجه، اعدام و محدودیت‌های شدید در ایران ادامه دارد
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالیانه خود می‌گوید، ایران همچنان به شدت به محدود کردن آزادی‌ها، حصر و حبس فعالان، شکنجه و رفتارهای غیر انسانی، قطع عضو و شلاق در ملا عام، اعدام، از جمله اعدام نوجوانان، ادامه می‌دهد. عفو بین الملل در این گزارش تاکید کرده است که در سال ۲۰۱۵ وضعیت حقوق بشر در جهان رو به وخامت گذاشته است.


lahidji689
انتخابات در ایران: گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر

کلیه‌ انتخابات ها در ایران با محدودیت شدید برگزار شده است
از زمان به‌قدرت رسیدن رژیم اسلامی، کلیه‌ی انتخابات در ایران با محدودیت شدید برگزار شده است، به‌ویژه به این دلیل که شورای نگهبان پیشاپیش صلاحیت نامزدهای انتخابات را مورد بررسی قرار می‌دهد. این شورا ۱۲ عضو دارد، از جمله ۶ عضو روحانی که از حق رد کردن صلاحیت نامزدها برخوردارند. این ۶ روحانی را رهبر منصوب می‌کند و آنها شورای نگهبان را هدایت می‌کنند. در آغاز بیش از ۱۲ هزار نامزد برای انتخابات ۷ اسفند ثبت نام کرده بودند، اما اکنون در حدود ۶۰۰۰ تن باقی مانده‌اند که از حق شرکت برخوردارند. شورای نگهبان صلاحیت بسیاری از نامزدها را رد کرد بدون این که آنها از امکان واقعی اعتراض برخوردار باشند. بنابراین، انتخابات در ایران نه آزاد است و نه مستقیم. این موضوع هم درباره‌ی انتخابات مجلس درست است و هم درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری.


ai_report_cover2016.jpg
عفو بین‌الملل:

قوانین حقوقی در ایرانِ پس از انقلاب، ناقص و ناکارآمد
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی درباره این موضوع در سالگرد پیروزی انقلاب ایران،‌ از نظام کیفری در سال‌های بعد از انقلاب (نزدیک به چهار دهه گذشته) انتقاد کرده است. در این گزارش ۸۷ صفحه‌ای که روز یازدهم فوریه/ ۲۲ بهمن منتشر شده، از تغییر بنیادین قوانین حقوقی به دنبال روی کار آمدن جمهوری اسلامی به عنوان عاملی جدی در از دست رفتن عدالت کیفری یاد شده است:‌ «قوانین جزایی نا حد زیادی ناقص، ناکافی و ناکارآمدند و در موارد بسیاری با استانداردهای بین‌المللی محاکمه عادلانه، تقابل دارند.»


iran_bahai2016.jpg
محکومیت‌های سنگین ۶ تا ۱۱ زندان برای شهروندان بهایی در ایران
۲۴ شهروند بهایی ساکن استان گلستان ایران به اتهاماتی نظیر “تبلیغ به نفع بهاییت و علیه نظام جمهوری اسلامی” مجموعا محکوم به ۱۹۳ سال حبس شدند. سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهایی در مقر سازمان ملل متحد در ژنو با اظهار اینکه، این حکم در «تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۴ تنظیم شده» به کمپین بین الملی حقوق بشر در ایران گفت: «این افراد فقط به دلیل بهایی بودن و عضویت در جامعه بهایی این احکام سنگین را دریافت کرده‌اند و هیچکدام سابقه کیفری ندارند.»


mediziner_logo.jpg
نامه سرگشاده گروه پزشکان و کادر پزشکی‌ ایرانیان مدافع حقوق بشر به 
آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران
شما میتوانید با پشتوانه نزدیک به بیست میلیون نفری که به شما رای اعتماد دادند، همچنان در جهت به رسمیت شناختن حقوق شهروندان, ازادی بیان, اجتماعات مسالمت امیز وازادی انتخابات بدون غربال استصوابی که نشا نه ای از نقض صریح حاکمیت ملی است، صدای خود را رسا ورساتر سازید و از تقلب های انتخاباتی جلوگیری کنید ومطمئن باشید که در این رهگذر مردمان فداکار و هوشیارایران وکلیه کسانی که برای حقوق شهروندان واعلامیه جهانی حقوق بشر ارزشی قائل هستند، از این حرکت شما پشتیبانی خواهند کرد.


hrw1.jpg
گزارش دیدبان حقوق بشر از سال ۲۰۱۵: حقوق انسانی در خطر
دیدبان حقوق بشر در گزارش سالانه خود درباره نقض حقوق بشر در جهان، وضعیت نقض حقوق بشر در ایران را نیز بررسی کرده است. مجازات اعدام، نقض آزادی بیان و سرکوب جامعه مدنی، نمونه‌‌هایی از نقض حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۱۵ است که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.


rohani_hulande2016.jpg
نامه‌ی سرگشاده به فرانسوا اولاند

روابط تجاری با ایران را به هزینه حقوق بشر برقرار نکنید
«فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و سازمان‌های عضو آن در فرانسه و ایران: «جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران»، «کانون مدافعان حقوق بشر» و «جامعه‌ی حقوق بشر» فرانسه در نامه‌ای به فرانسوا اولاند،‌ رئیس جمهور فرانسه، نگرانی شدید خود را از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران ابراز داشته و از او خواسته‌اند این مسایل مهم را در گفت‌وگوهای خود با رئیس جمهور روحانی و هر گونه تبادل‌نظرِ خود با دولت‌مردان ایران بگنجاند.


ai_report_youth_excu_iran.jpg
عفو بین الملل:

ده‌ها مجرم نوجوان منتظر اعدام در ایران
سازمان حقوق بشری عفو بین الملل در گزارش مفصلی نوشته است که در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ حداقل ۷۳ نفر که در نوجوانی مرتکب جرم شده بودند در ایران اعدام شدند و ده ها نفر در شرایط مشابه منتظر اعدام هستند. این گروه که در لندن مستقر است گزارش ۱۱۰ صفحه ای خود را تحت عنوان “بزرگ شدن در سایه اعدام: مجازات اعدام و مجرمان زیر ۱۸ ساله در ایران” منتشر کرده است.


ebadi-180115.jpg
چه زمان نوبت آشتی با ملت ایران فرا می‌رسد؟
پیرو آزادی و تبادل زندانیان در ایران و آمریکا شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح طی نامه سرگشاده‌ای خطاب به آقای روحانی با ابراز خوشحالی از آزادی چهار زندانی ایرانی ـ آمریکایی با طرح این سوال که چه زمان نوبت آشنی با ملت ایران می‌رسد، درخواست آزادی کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را نمود. متن کامل نامه به شرح زیر است:


un_g2.jpg
محکومیت ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر در سازمان ملل
مجمع عمومی سازمان ملل در دو قطعنامه جداگانه ایران و کره شمالی را به‌خاطر نقض حقوق بشر محکوم کرد. در قطعنامه‌ای که علیه ایران به تصویب رسید، از سرکوب فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران به شدت انتقاد شده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایران و کره شمالی را به‌خاطر نقض حقوق بشر محکوم کرد. قطعنامه پیشنهادی علیه ایران با حضور ۱۹۳ نماینده از کشورهای جهان پنج‌شنبه (۱۷ دسامبر/۲۶ آذر) به رای گذاشته شد که ۸۱ کشور آن را تایید کردند. ۳۷ کشور به این قطعنامه رای منفی و ۷۶ کشور نیز رای ممتنع دادند.


reporters_wob2.jpg
بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٥
بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، هم‌اکنون در سراسر جهان ٥٤ روزنامه‌نگار به گروگان گرفته شده‌اند. این تعداد نسبت به سال گذشته رشدی ٣٥ درصدی داشته است. خبرنگاران همچنان برای گروه‌های مسلح غیر دولتی که خواهان کنترل کامل مناطق درگیر جنگ و یا ناامن‌ هستند، هدفی اصلی به شمار می‌آیند.
امروز در جهان ١٥٣ روزنامه‌نگاران در بازداشت بسر می‌برند. این تعداد نسبت به سال گذشته کاهشی ١٤ درصدی داشته است. چین بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان است و به ترتیب پس از آن مصر، ایران، اریتره و ترکیه قرار دارند.


bahare_hedayat4.jpg
جایزه حقوق بشر کانون مدافعان حقوق بشر
به بهاره هدایت در زندان اوین اهدا شد
بهاره هدایت از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» سال 1394 هجری شمسی معرفی شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که در زندان اوین به‌سر می‌برد، تندیس منشور کوروش را به نشان جایزه تلاشگر حقوق بشر به بهاره هدایت که او نیز در زندان اوین به‌سر می‌برد، اهدا کرد. تنديس منشور كوروش که توسط نسیم باقری، آتنا دائمی و نرگس محمدی- هم بندی‌های بهاره هدایت-، بر روی چوب معرق‌کاری شده بود، در مراسم روز جهانی حقوق بشر در بند زنان زندان اوین، به بهاره هدایت اهدا شد.


un_hrc1.jpg
۶۷ سال پس از اعلامیه حقوق بشر؛ آیا مفهوم حقوق بشر جهانی شده؟
۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد. هیچ کشوری در دنیا نیست که این اعلامیه را نپذیرفته باشد اما آیا این به معنای پذیرش و اجرای اصول مندرج در این اعلامیه است؟ ۱۰ دسامبر برابر با ۱۹ آذر روز جهانی حقوق بشر است. اعلامیه جهانی حقوق بشر در چنین روزی در سال ۱۹۴۸ سه سال پس از پایان دومین جنگ جهانی تصویب و مفهوم "حقوق بشر" به طور رسمی وارد ادبیات سیاسی جهان شد.


khanavadeh_zendanian.jpg
بازداشت خانواده های زندانیان سیاسی، فعالین مدنی
به خاطر اعتراض به وضعیت فرزندان زندانیشان

پدر سعید زینالی و مادر امید علی شناس در زندان

مادر امید علی شناس، زندانی سیاسی زندان اوین به اتفاق تعدادی از طرفداران و شاگردان محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، به زندان قرچک ورامین منتقل شده اند و پدر سعید زینالی و دیگر مردان بازداشت شده در مقابل زندان اوین در بند ۲ الف سپاه به سر می برند.


un_committee3.jpg
متن کامل قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
این کمیته که شامل تمام کشورهای عضو سازمان ملل می‌باشد، در روز پنجشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۴، قطعنامه‌ای را که پیش نویس آن توسط دولت کانادا تهیه شده بود، پس از بررسی، با ۷۶ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رساند.


unhr2015.jpg
جمهوری اسلامی ایران، سرکوب روزنامه‌نگاران را متوقف کند

کار‌شناسان سازمان ملل درباره ارعاب روزنامه‌نگاران پیش از انتخابات مجلس ایران هشدار دادند

به دنبال بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران، کار‌شناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره آنچه که «ارعاب روزنامه‌نگاران در آستانه انتخابات مجلس» خوانده‌اند به جمهوری اسلامی هشدار دادند. در بخشی از این گزارش که در بخش رویدادها و اخبار وب‌سا‌یت حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شده آمده: «مقامات ایران باید دستگیری، تعقیب و سرکوب روزنامه‎‌نگاران و فعالان اینترنتی را متوقف کنند و برای برگزاری انتخابات مجلس در اوایل سال آینده، فضایی امن با تضمین حق آزادی بیان ایجاد کنند.»


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی خطاب به دادستان تهران:
تبعیض علیه زنان در زندان هم ادامه دارد
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران، با بیان چگونگی اعزام و بستری کردنش در بیمارستان، نسبت به این رفتارها اعتراض کرد. او همچنین در نامه خود با اشاره به مشکل‌های جانبی که زندانیان زن به‌هنگام بیماری با آنها دست به گریبان هستند، خطاب به دادستان نوشت که تبعیض علیه زنان در زندان هم ادامه دارد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه نرگس محمدی به دادستان تهران که در آبان ماه 1394 نوشته شده، به شرح زیر است:


ban_ki_moon.jpg
گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در گزارش سالانه این سازمان مواردی ازنقض حقوق بشر در ایران را منتشر کرد. این گزارش روز جمعه سوم مهرماه در پیوند با قطعنامه شماره ۶۹/۱۹۰ مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد. در این گزارش از جمهوری اسلامی ایران به دلیل اجرای متعدد حکم اعدام و آنچه اعدام نوجوانان و محکومیت افراد قبل از سن مسئولیت کیفری عنوان شده انتقاد شده است.


raha_awards_2015b.jpg
همزمان با سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل

برندگان سومین دور «جایزه حقوق‌ بشری رها» معرفی شدند
با اعلام نام مریم شفیع‌پور، فعال دانشجویی و مدنی، اسامی هفت برنده دوره سوم جایزه حقوق بشری «ر‌ها» مشخص شدند.

پیش از این هیات داوران، نرگس محمدی، آتنا دائمی، سعید مدنی، بهنام ابراهیم‌زاده، بهاره هدایت و آتنا فرقدانی را به عنوان دیگر برندگان دوره سوم جایزه‌‌ رها معرفی کرده بودند که تمامی آنها هم‌اکنون در زندان به سر می‌برند.


af_soltani3.jpg
اعتراض دختر عبدالفتاح سلطانی به دادستان تهران

رفتارهای دادستانی با کدام ضوابط قانونی مطابقت دارد؟

مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی در نامه‌ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، به اقدام‌های خلاف قانون دستگاه قضایی درخصوص پدرش اعتراض کرد.
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، ابتدا به 18 سال زندان و سپس به 13 سال زندان محکوم شد. حکم زندان آقای سلطانی براساس ماده 134 به 10 سال تبدیل می‌شود.


narges_mohammadi2.jpg
سومین دوره تجلیل از مدافعان حقوق بشر در ایران؛

اعطای جایزه حقوق بشری «ر‌ها» سودویند به نرگس محمدی
در جریان سومین دوره تجلیل از کسانی که سهمی در ارتقای حقوق بشر در ایران داشته‌اند، «نرگس محمدی» مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی به عنوان یکی از برندگان جایزه حقوق بشری «ر‌ها» از سوی «سودویند» برگزیده شد. نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند»، در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران»، جوایزی را برای نکوداشت کنش‌گران حقوق بشر در ایران در نظر گرفته است.


behrouz_alkhani.jpg
اعدام بهروز آلخانی و پنج نفر دیگر در زندان ارومیه
«بهروز آلخانی» زندانی سیاسی کُرد که دیروز به انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بود، شب گذشته به همراه ۵ زندانی دیگر که حکمشان خرید و فروش مواد مخدر بوده در زندان ارومیه اعدام شد. «بهروز آلخانی» اتهام «رابطه با پژاک» در سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بود. «عفو بین الملل» در بیانیه‌ای رسمی از مقامات ایران خواسته بود تا فورا مجازات اعدام بهروز آلخانی را متوقف کند.


hamrahi_ba_madaran.jpg
کمپین‬ حمایت از مادران زندانی

همراه با مادران زندانی در راه مبارزه برای آزادی

در حمایت از زنانی که در کنار تمام سختی‌های زندان، رنج دوری از فرزند را نیز به جان خریده‌اند، مقابل کاخ صلح در شهرلاهه، گردهم جمع می‌شویم.

سخنرانان:
شیرین عبادی
تقی رحمانی
مارتا مارتینز
خدیجه مقدم
منصوره شجاغی

محل برگزاری تجمع: هلند، شهر لاهه، مقابل کاخ صلح
زمان برگزاری تجمع: شنبه 31 مرداد ماه برابر با 22 آگوست از ساعت 16 تا 17


bahare_hedayat4.jpg
شیرین عبادی در مصاحبه با رضا علیجانی:

دستگیری “بهاره” از روز اول هم خلاف قانون بود
تکرار می‌کنم بهاره هیچ عمل خلاف قانونی مرتکب نشده بود و اساسا دستگیری او از روز اول هم خلاف قانون بود. حالا که این عمل خلاف در مورد او طبق قوانینی غیرعادلانه اجرا شده و حالا که با محرومیت از یک دادرسی عادلانه چنین ظلمی در حق بهاره شده است؛ حداقل این قانون که خودشان تصویب کرده‌اند را باید در موردش اجرا کنند.در هر حال این بر عهده همگان به خصوص صاحبان سایت‌ها و رسانه هاست که انعکاس دهنده و پژواک صدای بهاره و بهاره‌ها باشند.


evin2.jpg
بازرسی‌های «نامتعارف و غیرمعمول» گارد ویژه از زندان اوین
گارد ویژه زندان اوین، در اولین ساعت بامداد پنجشنبه ۲۵ تیر، به شیوه‌ای «نامتعارف و غیر معمول» بند هشتم زندان اوین را بازرسی کرد. این بازرسی‌ها صبح امروز نیز ادامه یافت. ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا گزارش داد که نخستین بازرسی از حدود ساعت ۱۲ بامداد پنجشنبه آغاز شد و تا ساعت یک بعد از نیمه شب ادامه داشت. گارد ویژه در جریان تفتیش زندانیان را به راهروهای بند برد و سپس وسایل آنها را وارسی کرد.


hakime3.jpg
آزادی حکیمه شکری از زندان، پس از سه سال حبس
حکیمه شکری، از زندانیان سیاسی سبز، با پایان دوره محکومیتش از زندان آزاد شد. این عضو گروه مادران پارک لاله آذرماه سال ۱۳۸۹ به همراه شماری دیگر از افرادی که برای شرکت در مراسم بزرگداشت امیرارشد تاجمیر یکی از شهدای حوادث بعد از انتخابات در بهشت زهرا حضور یافته بودند، بازداشت و به بازداشتگاه شهرری منتقل شد. او سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و سه ماه بعد از آن را در بازداشت موقت بود.


narges_mohammadi2.jpg
وزارت اطلاعات خواستار اشد مجازات برای نرگس شده است
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی عقیدتی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت وزارت اطلاعات ایران طی درخواست کتبی از قاضی پرونده (قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب) خواستار اشد مجازات برای نرگس محمدی شده است. این نامه در روزهای اخیر در پرونده خانم محمدی دیده شده است.


esmaeil_abdi2015.jpg
بازداشت دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران
اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران، روز شنبه ششم تیر پس از مراجعه به زندان اوین بازداشت شد. به نوشته سایت حقوق معلم و کارگر، آقای عبدی پیش از بازداشت، ساعت‌ها در زندان اوین بازجویی شده بود. آقای عبدی هفته گذشته زمانی که قصد سفر به ارمنستان و دریافت روادید کانادا برای شرکت در هفتمین کنگره سازمان جهانی معلمان را داشت، در مرز مطلع شد که ممنوع‌الخروج شده‌است.


narges_landan5.jpg
درخواست سازمان عفو بین الملل برای آزادی نرگس محمدی
سازمان عفو بین الملل در تاریخ 25 خرداد 1394 در شهر لندن با برگزاری نشستی به بررسی «وضعیت حقوقی زنان» پرداخت و از زنانی که برای تساوی حقوق، مبارزه می کنند، تجلیل کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، رییس سازمان عفو بین الملل در ابتدای این مراسم با بیان شرح مختصری از زندگی نرگس محمدی- فعال حقوق زن-، اعلام کرد که این سازمان، نامه‌ درخواست آزادی نرگس محمدی را تهیه کرده است که پس از امضای حاضران در پایان مراسم به سفارت ایران ارسال خواهد شد.


mohammad_ali_taheri.jpg
بنیان‌گذار عرفان حلقه در ایران به اعدام «محکوم شد»

قوه قضائیه ایران صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری را تکذیب کرد

وکيل محمدعلی طاهری، بنيان‌گذار «عرفان حلقه» در ایران، از صدور حکم اعدام برای موکلش «به اتهام افساد فی‌الارض» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران خبر داد، اما اضافه کرد که دادگاه اين حکم را «هنوز ابلاغ نکرده است».


edam_no1.jpg
در عرض دو روز دست‌کم ۱۸ نفر در ایران اعدام شدند
در دور روز چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۰ و ۲۱ خردادماه، دست‌کم ۱۸ زندانی با جرایم مختلف در کرج، اردبیل، شیراز و قزوین اعدام شده‌اند. روزنامه ایران گزارش داده است که در روز چهارشنبه ۲۰ خردادماه، ۱۱ متهم به “قتل” در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند. اعدام‌شدگان ۲۵ تا ۵۷ سال سن داشتند و بنا به این گزارش به جرائم خود به‌ویژه “قتل” اعتراف کرده بودند.


atena_farqdani.jpg
آتنا فرقدانی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد
آتنا فرقدانی، نقاش و فعال مدنی، به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. احتمال کاهش این حکم به ۷ سال و نیم وجود دارد. افشاگری درباره اعمال خشونت در زندان و نوشته‌های انتقادی در فیس‌بوک از مستندات اتهامات آتنا فرقدانی بوده است. به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی آتنا فرقدانی، نقاش و فعال حقوق مدنی و حقوق کودک را با سه اتهام به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.


atena_daemi.jpg
۱۴ سال زندان برای آتنا دائمی، فعال مدنی
آتنا دائمی، فعال مدنی که از ۲۹ مهرماه سال گذشته در زندان به سر می برد از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۱۴ سال زندان محکوم شده؛حکم سنگینی که مادرش می گوید هم آتنا و هم خانواده اش را شوکه کرده و به هیچ عنوان تصورش را نمی کرده اند. برخی وب سایت ها پیش از این حکم آتنا دائمی را ۷ سال اعلام کرده بودند اما معصومه نعمتی، مادر او در مصاحبه با روز اعلام کرد که حکم این فعال مدنی ۱۴ سال زندان است و به آنها گفته شده ممکن است براساس قانون جدید در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال کاهش یابد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش

دعوت به جلسه سخنرانی و گفتگو
دعوت به جلسه سخنرانی و گفتگو
۱- گزارش بیست وهشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو- مارس ۲۰۱۵ ، در رابطه با وضع حقوق بشر در ایران.
۲- بررسی وضع زندانیان سیاسی، کودکان کار و خیابان و نقض کنوانسیون حقوق کودک در ایران.
همراه با قرائت پیام های ارسالی کنش گران حقوق بشر ایران: خانم نسرین ستوده وآقای محمد نوری زاد
سخنرانان


ebadi15.jpg
نامه شیرین عبادی به آقای احمد شهید

از تمام امکانات خود برای آزادی نرگس محمدی استفاده کنید
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در پی بازداشت نرگس محمدی، در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از او خواست تا برای آزادی خانم محمدی از تمام امکاناتش استفاده کند.


narges_mohammadi3.jpg
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر بازداشت شد
نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز یکشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده بود، ولی ادامه محاکمه برای مطالعه پرونده به وسیله وکلا به تعویق افتاده بود. قرار بود امروز وکلا برای مطالعه پرونده نرگس محمدی به دادگاه مراجعه کنند که ماموران دادستانی ناگهان او را بازداشت کردند. نرگس محمدی به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی، از سوی قاضی صلواتی محاکمه می‌شد. او پیش از این درخواست دادگاه علنی کرده بود.


zanan_emrooz.jpg
ماهنامه «زنان امروز» توقیف شد
هیئت نظارت بر مطبوعات ایران در جلسه روز دوشنبه ۷ اردیبهشت خود، ماهنامه «زنان امروز» را به دلیل به گفته این هیئت «ترویج و توجیه ازدواج سفید» توقیف و پرونده این نشریه را به دادگاه ارسال کرد. دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات نیز گفت که این هیئت مطالب نشریه «زنان امروز» درباره «موضوع ازدواج سفید» را «ترویج و توجیه» این سبک از زندگی مشترک و «مغایر با ارزش‌های دینی و ملی دانسته» و بر این اساس، حکم به توقیف این نشریه داده‌است.


keyvan_samimi2015.jpg
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار را آزاد کنید
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار ویدیویی درباره روزنامه‌نگار زندانی کیوان صمیمی از مقامات ایرانی می‌خواهد که این روزنامه‌نگار را که از بیماری‌های حاد رنج می‌برد آزاد کند تا بتواند در بیرون از زندان درمان پزشکی خود را دنبال کند.


sotudeh-060415.jpg
گفتگو با نسرین ستوده درباره وضع حقوق بشر در ایران
پررنگ شدن مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ و احتمال دستیابی به توافق نهایی، اخبار و گزارش‌های رسانه‌های بین المللی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را تحت الشعاع قرار داده است. به نظر می رسد بسیاری بر این باورند که گشایش در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی، می تواند نقش عمده‌ای در بازتر شدن جامعه مدنی و فضای سیاسی داخل کشور داشته باشد. خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی در ایران، چندی پیش در مصاحبه‌ای ضمن استقبال ازگسترش روابط میان ایران و جامعه جهانی، چنین امری را به خودی خود، عامل گشایش فضای سیاسی در ایران ندانسته بود.


تفاهم هسته‌ای و حقوق بشر از نگاه نسرين ستوده
نسرين ستوده، حقوق‌دان، وکيل دادگستری و فعال مدنی، ضمن استقبال از تلاش‌ها برای پايان به روابط خصومت آميز در روابط بين الملل، آن را بستری مناسب برای بهبود حقوق بشر، اما ناکافی خواند. خانم ستوده، بانی کمپين «حق کار، حق دگرانديشان»، که ششمين ماه تحصن خود در اعتراض به محروميت از وکالت را درمقابل کانون وکلا می‌گذراند، «عدالت قضايی» را از مهم‌ترين چالش‌های حقوق بشر در ايران خواند و بر«شهامت مدنی فعالان حقوق بشر»، به مثابه شرط لازم برای دست‌يابی به مطالبات حقوق بشر، تاکيد کرد.


evin2.jpg
بار دیگر هجوم پرتعداد گارد زندان اوین
به بند ۳۵۰ به بهانه بازرسی
محل حبس زندانیان سیاسی در اوین بار دیگر به بهانه تفتیش و بازرسی مورد هجوم پرتعداد ماموران قرار گرفت. به گزارش خبرنگار کلمه، روز یکشنبه مقامات زندان اوین با همراهی سربازان گارد حفاظت زندان با ورود به بند ۳۵۰ زندان اوین که محبس حدودا ۴۰ تن از زندانیان سیاسی است، به شکل کم سابقه ای اقدام به بازرسی و تفتیش محل زندگی، اموال و وسایل شخصی زندانیان سیاسی کردند.


ebadi16.jpg
حقوق‌بشر بعد از تفاهم هسته‌ای؛ به کدام سو؟

شیرین عبادی: نباید معاملاتی مغایر با منافع مردم صورت بگیرد
تفاهم یا توافق مقدماتی کشورهای غربی با ایران بر سر پرونده هسته‌ای برخی از مدافعان حقوق بشر و ناظران سیاسی را نگران کرده که در این مذاکرات و بعد از آن، وضعیت حقوق بشر نادیده گرفته شود. شیرین عبادی، حقوقدان و یکی از ناظران پرونده حقوق بشر ایران در سالهای اخیر، با استقبال از گشایش اقتصادی ناشی از رفع احتمالی تحریم‌ها، به روز می‌گوید در ادامه راه، فعالان حقوق بشر نباید اجازه دهند معاملاتی با ایران صورت بگیرد که مغایر با حقوق بشر و منافع مردم باشد.


amnesty-iran.jpg
گزارش سالانه عفو بین‌الملل: بیشترین اعدام‌ها در ایران صورت گرفته
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود درباره اعدام در کشورهای جهان گفته است که صدور حکم اعدام در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل از آن بیشتر اما اجرای حکم اعدام‌ها کمتر شده است. در این گزارش به دلیل پنهان‌کاری دولت چین آمار اعدام‌ها در این کشور ذکر نشده اما گفته شده بیشتر اعدام‌ها در ایران صورت گرفته است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org