logo_Committeeedam_no1.jpg
در عرض دو روز دست‌کم ۱۸ نفر در ایران اعدام شدند
در دور روز چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۰ و ۲۱ خردادماه، دست‌کم ۱۸ زندانی با جرایم مختلف در کرج، اردبیل، شیراز و قزوین اعدام شده‌اند. روزنامه ایران گزارش داده است که در روز چهارشنبه ۲۰ خردادماه، ۱۱ متهم به “قتل” در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند. اعدام‌شدگان ۲۵ تا ۵۷ سال سن داشتند و بنا به این گزارش به جرائم خود به‌ویژه “قتل” اعتراف کرده بودند.


atena_farqdani.jpg
آتنا فرقدانی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد
آتنا فرقدانی، نقاش و فعال مدنی، به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. احتمال کاهش این حکم به ۷ سال و نیم وجود دارد. افشاگری درباره اعمال خشونت در زندان و نوشته‌های انتقادی در فیس‌بوک از مستندات اتهامات آتنا فرقدانی بوده است. به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی آتنا فرقدانی، نقاش و فعال حقوق مدنی و حقوق کودک را با سه اتهام به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.


atena_daemi.jpg
۱۴ سال زندان برای آتنا دائمی، فعال مدنی
آتنا دائمی، فعال مدنی که از ۲۹ مهرماه سال گذشته در زندان به سر می برد از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۱۴ سال زندان محکوم شده؛حکم سنگینی که مادرش می گوید هم آتنا و هم خانواده اش را شوکه کرده و به هیچ عنوان تصورش را نمی کرده اند. برخی وب سایت ها پیش از این حکم آتنا دائمی را ۷ سال اعلام کرده بودند اما معصومه نعمتی، مادر او در مصاحبه با روز اعلام کرد که حکم این فعال مدنی ۱۴ سال زندان است و به آنها گفته شده ممکن است براساس قانون جدید در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال کاهش یابد.


kd_med_at_logo.jpg
گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش

دعوت به جلسه سخنرانی و گفتگو
دعوت به جلسه سخنرانی و گفتگو
۱- گزارش بیست وهشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو- مارس ۲۰۱۵ ، در رابطه با وضع حقوق بشر در ایران.
۲- بررسی وضع زندانیان سیاسی، کودکان کار و خیابان و نقض کنوانسیون حقوق کودک در ایران.
همراه با قرائت پیام های ارسالی کنش گران حقوق بشر ایران: خانم نسرین ستوده وآقای محمد نوری زاد
سخنرانان


ebadi15.jpg
نامه شیرین عبادی به آقای احمد شهید

از تمام امکانات خود برای آزادی نرگس محمدی استفاده کنید
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در پی بازداشت نرگس محمدی، در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از او خواست تا برای آزادی خانم محمدی از تمام امکاناتش استفاده کند.


narges_mohammadi3.jpg
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر بازداشت شد
نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز یکشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده بود، ولی ادامه محاکمه برای مطالعه پرونده به وسیله وکلا به تعویق افتاده بود. قرار بود امروز وکلا برای مطالعه پرونده نرگس محمدی به دادگاه مراجعه کنند که ماموران دادستانی ناگهان او را بازداشت کردند. نرگس محمدی به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی، از سوی قاضی صلواتی محاکمه می‌شد. او پیش از این درخواست دادگاه علنی کرده بود.


zanan_emrooz.jpg
ماهنامه «زنان امروز» توقیف شد
هیئت نظارت بر مطبوعات ایران در جلسه روز دوشنبه ۷ اردیبهشت خود، ماهنامه «زنان امروز» را به دلیل به گفته این هیئت «ترویج و توجیه ازدواج سفید» توقیف و پرونده این نشریه را به دادگاه ارسال کرد. دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات نیز گفت که این هیئت مطالب نشریه «زنان امروز» درباره «موضوع ازدواج سفید» را «ترویج و توجیه» این سبک از زندگی مشترک و «مغایر با ارزش‌های دینی و ملی دانسته» و بر این اساس، حکم به توقیف این نشریه داده‌است.


keyvan_samimi2015.jpg
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار را آزاد کنید
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار ویدیویی درباره روزنامه‌نگار زندانی کیوان صمیمی از مقامات ایرانی می‌خواهد که این روزنامه‌نگار را که از بیماری‌های حاد رنج می‌برد آزاد کند تا بتواند در بیرون از زندان درمان پزشکی خود را دنبال کند.


sotudeh-060415.jpg
گفتگو با نسرین ستوده درباره وضع حقوق بشر در ایران
پررنگ شدن مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ و احتمال دستیابی به توافق نهایی، اخبار و گزارش‌های رسانه‌های بین المللی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را تحت الشعاع قرار داده است. به نظر می رسد بسیاری بر این باورند که گشایش در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی، می تواند نقش عمده‌ای در بازتر شدن جامعه مدنی و فضای سیاسی داخل کشور داشته باشد. خانم نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی در ایران، چندی پیش در مصاحبه‌ای ضمن استقبال ازگسترش روابط میان ایران و جامعه جهانی، چنین امری را به خودی خود، عامل گشایش فضای سیاسی در ایران ندانسته بود.


تفاهم هسته‌ای و حقوق بشر از نگاه نسرين ستوده
نسرين ستوده، حقوق‌دان، وکيل دادگستری و فعال مدنی، ضمن استقبال از تلاش‌ها برای پايان به روابط خصومت آميز در روابط بين الملل، آن را بستری مناسب برای بهبود حقوق بشر، اما ناکافی خواند. خانم ستوده، بانی کمپين «حق کار، حق دگرانديشان»، که ششمين ماه تحصن خود در اعتراض به محروميت از وکالت را درمقابل کانون وکلا می‌گذراند، «عدالت قضايی» را از مهم‌ترين چالش‌های حقوق بشر در ايران خواند و بر«شهامت مدنی فعالان حقوق بشر»، به مثابه شرط لازم برای دست‌يابی به مطالبات حقوق بشر، تاکيد کرد.


evin2.jpg
بار دیگر هجوم پرتعداد گارد زندان اوین
به بند ۳۵۰ به بهانه بازرسی
محل حبس زندانیان سیاسی در اوین بار دیگر به بهانه تفتیش و بازرسی مورد هجوم پرتعداد ماموران قرار گرفت. به گزارش خبرنگار کلمه، روز یکشنبه مقامات زندان اوین با همراهی سربازان گارد حفاظت زندان با ورود به بند ۳۵۰ زندان اوین که محبس حدودا ۴۰ تن از زندانیان سیاسی است، به شکل کم سابقه ای اقدام به بازرسی و تفتیش محل زندگی، اموال و وسایل شخصی زندانیان سیاسی کردند.


ebadi16.jpg
حقوق‌بشر بعد از تفاهم هسته‌ای؛ به کدام سو؟

شیرین عبادی: نباید معاملاتی مغایر با منافع مردم صورت بگیرد
تفاهم یا توافق مقدماتی کشورهای غربی با ایران بر سر پرونده هسته‌ای برخی از مدافعان حقوق بشر و ناظران سیاسی را نگران کرده که در این مذاکرات و بعد از آن، وضعیت حقوق بشر نادیده گرفته شود. شیرین عبادی، حقوقدان و یکی از ناظران پرونده حقوق بشر ایران در سالهای اخیر، با استقبال از گشایش اقتصادی ناشی از رفع احتمالی تحریم‌ها، به روز می‌گوید در ادامه راه، فعالان حقوق بشر نباید اجازه دهند معاملاتی با ایران صورت بگیرد که مغایر با حقوق بشر و منافع مردم باشد.


amnesty-iran.jpg
گزارش سالانه عفو بین‌الملل: بیشترین اعدام‌ها در ایران صورت گرفته
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود درباره اعدام در کشورهای جهان گفته است که صدور حکم اعدام در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل از آن بیشتر اما اجرای حکم اعدام‌ها کمتر شده است. در این گزارش به دلیل پنهان‌کاری دولت چین آمار اعدام‌ها در این کشور ذکر نشده اما گفته شده بیشتر اعدام‌ها در ایران صورت گرفته است.


ahmad_shahid2014.jpg
شورای حقوق بشر سازمان ملل مأموریت احمد شهید را یک سال دیگر تمدید کرد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۷ فروردین‌ماه، مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران را به مدت یک سال تمدید کرد. در رأی گیری روز ۷ فروردین‌ماه، شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۰ رأی مثبت، ۱۱ رأی منفی و ۱۶ رأی ممتنع به تمدید مأموریت احمد شهید رأی داد و به این ترتیب اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران به‌صورتی است که همچنان گزارش ویژه لازم است.


panel_170315.jpg
در حاشیه ی بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد

اهدای جایزه «رها» به پنج تن از کنشگران حقوق بشر در ایران
جایزه حقوق بشری ر‌ها، از سوی نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند» در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران» برای ادای احترام و نکوداشت از افرادی که سهمی در حفظ و ارتقاء حقوق بشر در ایران داشته‌اند، در نظر گرفته شده است.
امسال نیز هیات داوران سودویند، «حکیمه شکری»، «فاران حسامی»، «خسرو کردپور و مسعود کردپور» و «کیوان صمیمی بهبهانی» را به عنوان برندگان جایزه برگزیدند.


un_hrc1.jpg
ایران و تعهدات تازه‌ حقوق بشری که پذیرفت
سند تعهدات داوطلبانه و پاسخ‌های ایران به پیشنهادهای حقوق بشری کشورهای دیگر در قالب بررسی ادواری حقوق بشر منتشر شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل هر چهار سال یک بار با برگزاری جلساتی با عنوان “بررسی ادواری” به کشورهای مختلف این فرصت را می‌دهد که درباره مسائل گوناگون کشورهای دیگر پیشنهادها یا انتقادهایی را ارائه کنند.


keivan_samimi.jpg
کیوان صمیمی برنده جایزه حقوق بشری «ر‌ها» سودویند

کیوان صمیمی بهبهانی، ۶۶ ساله، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی- اجتماعی، زندانی سیاسی حکومت پهلوی و رژیم جمهوری اسلامی ایران است، وی مدیر مسوول ماهنامه توقیف‌ شده نامه، عضو شورای ملی صلح، کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه، کمیته حمایت از حقوق شهروندی و کمیته دفاع از حق تحصیل بوده و همچنین بنیان گذار سایت مسدود شده "خرابات" دیگر کنشگری است که این بار به عنوان دریافت کننده جایزه‌‌ رها معرفی شد.


sudwind_diable_right2015.jpg
حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در ایران
«حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در ایران» عنوان یکی از این نشست‌های جانبی بود که موسسه اتریشی سودویند (زودویند)، نهاد مشاور سازمان ملل، آن را روز ۱۹ اسفند در مقر سازمان ملل متحد برگزار کرد، رخدادی که پیامد آن نیز قرائت بیانیه‌ای در صحن اصلی سازمان ملل و در حضور نمایندگان دولت‌ها بود.


faran_hesami.jpg
فاران حسامی شهروند بهایی زندانی برنده جایزه «ر‌ها» سودویند
فاران حسامی، شهروند بهایی روان‌شناس و استاد دانشگاه مجازی بهاییان؛ که به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است، اکنون دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین می‌گذراند. این شهروند بهایی پس از بازگشت به ایران، همکاری با سازمان بهزیستی را آغاز کرد و به عنوان مشاور خانواده فعالیت خود را برای خدمت به مردم ادامه داد. تا کنون چهار کتاب در حوزه‌های تربیت فرزند و آزار جنسی کودکان به قلم فاران حسامی در ایران منتشر شده است.


ahmad_shahid2014.jpg
احمد شهید:

ایران مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر و نوجوانان را لغو کند

آقای شهید همچنین خواهان آزادی ۳۰ روزنامه نگار و وبلاگ نویس بازداشتی شده است

احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنج شنبه ۱۲ مارس ( ۲۱ اسفند) خواستار آزادی بیان و رفع محدودیت رسانه ها در این کشور شده است. آقای شهید در گزارش سالیانه خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است روز دوشنبه آینده (۱۶ مارس) ارائه شود گفته است که دست کم ۷۵۳ نفر در سال گذشته در ایران اعدام شده اند، که این تعداد بالاترین میزان از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو به شمار می رود


HYFJ5szpRYk
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بش

وضعیت محیط زیست در خاورمیانه بحرانی است

تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر حقوق بشر

تغییرات اقلیمی و حقوق بشر به طور بسیار زیادی به هم وابسته‌اند. سیاست محیط زیستی دولت‌ها نقش به سزایی در محیط پیرامون ما دارد. در همین راستا جمعه پانزدهم اسفند ۱۳۹۳، نهاد غیر دولتی سودویند در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد، در «پنل تمام روز در ارتباط با تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» موضع گیری نمود.


hakime_shokri.raha.jpg
حکیمه شکری برنده جایزه حقوق بشری «ر‌ها»ی سودویند شد

تقدیراز یکی از حامیان مادران پارک لاله

هیت داوری سودویند متشکل از «شیرین عبادی»، برنده جایزه صلح نوبل، حقوقدان، قاضی سابق دادگاه، وکیل حقوق بشر، به همراه «آرون رودز» از بنیان گذاران و محقق اصلی پروژه حقوق آزادی و مدیر اجرایی سابق فدراسیون بین المللی هلسینکی برای حقوق بشر و «کارولینا یانوزفسکی»، وکیل حقوق بشر و عضو هیئت مدیره سودویند اسامی دیگری از فعالان حقوق بشر در ایران را به عنوان برندگان جایزه‌‌ رها برگزیدند که از جمله آن‌ها می‌توان از حکیمه شکری نام برد. حکیمه شکری از حامیان مادران عزادار بود و پرونده او با رویدادهای پس از انتخابات پر تنش دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ ارتباط داشت.


mohamadi_zendan_rajayishar.jpg
روایت شب طولانی اعدام از زبان نرگس محمدی

شاخه های گل سفید؛ فاصله ما و چوبه دار

بارها از کردستان تا تهران و کرج آمدند؛ از زن و مرد و پیر و کودک و جوان و جلو زندان نشستند با امید شنیدن خبری غیر از مرگ. ناله کردند، دعا کردند، التماس کردند و گفتند بچه های ما را اعدام نکنید و اما در نهایت با خشم و بغض با دستانی خالی از جنازه های فرزندان اعدام شده شان به شهرهای خود بازگشتند. خانواده های 6 زندانی سیاسی که آنها را برای آخرین بار با دست و پاهایی زنجیر شده درون قفس دیده بودند این فاصله چند ساعته تا اعدام را چگونه طی کردند؟ جلوی زندان رجایی شهر بر آنها چه گذشت؟این مصاحبه را بخوانید.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: مجازات کور کردن اسیدپاش، بی‌رحمانه بود
عفو بین‌الملل، از نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر، اجرای مجازات مردی را که به تاوان اسیدپاشی و کور کردن چشم مرد دیگری، از سوی قوه قضاییه ایران به قصاص و کور شدن چشم محکوم شده بود، «اقدامی بی‌رحمانه» توصیف کرد که «زبان از بیانش قاصر است». در بیانیه عفو بین‌الملل، اجرای این حکم «اقدامی نفرت‌انگیز» از سوی قوه قضاییه ایران توصیف و محکوم شده است.


statement_death_penalty_4mar.png
موضع گیری سودویند در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر

انتقاد از موج روزافزون اعدام ها
چهارشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۳، در جریان بیست و هشتمین نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نماینده سودویند ضمن انتقاد از موج منفی افزایش روز افزون اعدام‌ها، به دار آویختن شش زندانی کرد اهل سنت در زندان رجایی شهر را یکی از تجربیات منفی در زمینه اعدام دانست و با در دست گرفتن تصویر فرزند یکی از اعدام شدگان به شرح کوتاهی از موارد نقض حقوق بشر در مورد این زندانیان و آنچه بر خانواده‌های آن‌ها گذشته است، پرداخت.


unhrc_meeting1.jpg
ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارش سالانه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تعداد موارد اعدام در ایران را «نگران کننده» دانسته و از این کشور انتقاد کرده که به «وعده» خود مبنی بر بهبود حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی عمل نکرده است. این گزارش، که سه شنبه ۱۲ اسفند، از سوی دفتر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به «شورای حقوق بشر» ارسال شده، نگرانی‌های سازمان ملل در مورد وضعیت زنان، روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و اقلیت های قومی و مذهبی را تشریح کرده است.


kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

اعدام ناعادلانه شش زندانی بی‌کفایتی قوه قضاییه را اثبات کرد
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام شش زندانی در زندان رجایی‌شهر با غیر قانونی و ناعادلانه دانستن این احکام، آن‌را ثابت‌کننده بی‌کفایتی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در اجرای عدالت دانست.
حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، هادی حسینی و صدیق محمدی- شش زندانی اهل سنت و کرد- سحرگاه 13 اسفند 1393 در زندان رجایی شهر اعدام شدند.


edam_6kord030315.jpg
اعدام شش زندانی کُرد سنی در ایران

خانواده ۶ زندانی سیاسی کرد: با دست و پای در زنجیر در قفسی آهنین ملاقات شان کردیم

بنا بر گزارش های رسیده از ایران، امروز صبح شش زندانی کرد سنی مذهب، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این شش زندانی که حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و هادی حسینی نام دارند، به اتهامات امنیتی دستگیر شده بوند.


zendan_rajaee_shahr.jpg
قوت گرفتن احتمال اعدام ۶ زندانی اهل سنت در ایران

گفت‌و‌گو با حامد احمدی، یکی از زندانیان محکوم به اعدام

بر اساس خبرهایی که زندان رجایی‌شهر منتشر شده است، صبح امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفند)، شش زندانی عقیدتی محکوم به اعدام در این زندان، برای اجرای حکم‌شان فراخوانده شده‌اند.
رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل با ابراز تأسف از وضعیت این شش زندانی، در این‌باره به رادیو زمانه می‌گوید: «عفو بین‌الملل در مورد گزارش‌هایی که در مورد اعدام قریب‌الوقوع شش زندانی زندان رجایی‌شهر، آقایان جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، حامد احمدی، کمال مولایی، محمد صدیقی و هادی حسینی، به دست این سازمان رسیده است، به شدت نگران است و از مقامات ایران تقاضا می‌کند که اجرای حکم اعدام این شش نفر را هر چه سریع‌تر متوقف کنند.»


iran_prison2015.jpg
نامه «تلاشگران نفی سلول انفرادی» به روحانی:

به حبس افراد در سلول‌های انفرادی خاتمه دهید
ما «تلاشگران نفی سلول انفرادی» به عنوان فعالان مدنی با اعلام غیر انسانی وغیر قانونی بودن سلول انفرادی ، طی حرکتی قانونی، اخلاقی و انسانی با هدف برچیده شدن سلول‌های انفرادی به مثابه شکنجه اقدام به فعالیت می‌نماییم و خواهان توقف این رفتار غیر قانونی، غیر شرعی و غیر اخلاقی می‌باشیم و از جنابعالی می‌خواهیم بر اساس سوگندتان برای پاسداری وحمایت از حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، برای خاتمه دادن به این تخلف آشکار اقدام فوری مبذول فرمایید.


bahaian_zendani2015.jpg
حضور ۱۰۰ شهروند بهایی در زندان

در گفت‌وگوی روزآنلاین با سخنگوی جامعه بهاییان بررسی شد

بنا به گزارش‌های متعدد رسانه‌ای و اسناد معتبر بین‌المللی سال‌هاست که بهاییان ایران از بدیهی‌ترین حقوق شهروندی محروم اند و به صورت سازمان یافته از سوی نهادهای حکومتی مورد آزار قرار می‌گیرند. دکتر فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهاییان در گفت‌وگو با روزآنلاین از نسبت ادعای آیت‌الله خامنه‌ای با واقعیت موجود می‌گوید و توضیح می‌دهد که نقض حقوق پیروان این آیین تنها مستند به ادعاهای شهروندان بهایی نیست بلکه اسناد رسمی از دستورات مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه موجود است.


unhrc_logo1.jpg
آغاز اجلاس شورای حقوق بشر

نشست‌های متعدد مربوط به ایران در دستور کار

بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر از روز دوشنبه، ۱۱ اسفند در مقر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس آغاز می‌شود در حالی که وضعیت حقوق بشر در ایران موضوع چندین جلسه و قطعنامه خواهد بود. در جریان این نشست که تا روز ۷ فروردین ادامه خواهد یافت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره لزوم همکاری ایران با جامعه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر جهت تصویب ارائه خواهد شد. همچنین تمدید دوره ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران نیز به پیشنهاد بریتانیا، سوئد و الجزایر به نمایندگی از گروه آفریقا، به رای‌گیری گذاشته می‌شود.


fidh.jpg
شورای حقوق بشر باید ماموریت گزارشگر ویژه ایران را تمدید کند
با چنین زمینه ای، در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر (HRC 28)، قطعنامه «شکلی» ارایه می شود که هدف از آن تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران است تا بتواند کار خود را انجام دهد. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر شورای حقوق بشر را به تصویب این قطعنامه فرا می خواند.


یونسی: در زندان‌ها و محاکم نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد
۷ اسفند ماه گفت که در زندان‌ها و محاکم قضایی ایران نقض حقوق بشر صورت می گیرد. او همچنین پس از یک دهه از مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی- کانادایی تبار گفته است مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد عاملان مرگ او چه کسانی بوده‌اند.


kordpor.raha.png
خسرو و مسعود کرد پور برندگان جایزه "رها" سودویند
.برادران کردپور (خسرو و مسعود کردپور) از جمله دریافت کنندگان جایزه حقوق بشری رها خواهند بود. خسرو و مسعود کردپور به ترتیب سردبیر و خبرنگار خبرگزاری مکریان هستند که بیشتر درباره وضعیت فعالان مدنی زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر به ویژه در مناطق و شهرهای کردنشین ایران گزارش هایی را منتشر می کند. این دو برادر در تاریخ 17 اسفند و 19 اسفند 1391 در شهر کُردنشین مهاباد در غرب ایران دستگیر شدند.


ai_logo4.jpg
عفو بین الملل خواستار لغو حق وتو در برخورد با جنایت علیه بشریت شد
عفو بین‌الملل در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال گذشته میلادی، پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرده است که در مواردی، به جای حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق غیرنظامیان در مناطق درگیری نظامی، از حق وتو برای پیشبرد منافع و پیگیری اهداف سیاسی خود بهره برداری کرده‌اند.


iran_zanan_football2014.jpg
زنان ایران نباید از حضور در ورزشگاه‌ها محروم شوند
۱۹۰ تن از کنشگران مدنی و سیاسی، از جمله نسرين ستوده، پرستو فروهر، محمد نوريزاد، محمد ملكى، علىطبرزدى، حشمت الله طبرزدى، كورش زعيم، شيرين عبادى و …، در نامه به سب بلاتر رئيس فيفا خواستار اقدامات فیفا جهت لغو ممنوعيت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه ها شدند


n_sotude_tahason.jpg
۴ ماه و ۳ روز تحصن در مصاحبه روز با نسرین ستوده
بیش از ۴ ماه و ۳ روز از آغاز تحصن نسرین ستوده در مقابل ساختمان کانون وکلا می‌گذرد؛ تحصنی که در اعتراض به رای شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا مبنی بر محرومیت ۳ ساله این حقوقدان از وکالت، آغاز شده و او اعلام کرده است که تا لغو چنین حکمی به تحصن خود ادامه خواهد داد. سراغ او رفته‌ام تا سوال کنم در این مدت به چه دستاوردی رسیده است؟ آیا مسولان سراغ او رفته یا تماسی با او گرفته‌اند؟ نحوه مواجهه مردم و فعالان مدنی با این تحصن که بیش از ۴ ماه است همچنان ادامه دارد چیست؟


بازداشت دستکم ۱۴ بهایی در اصفهان و تهران
منابع مختلف از بازداشت ۱۴ نفر از جامعه دینی بهايی در شهرهای اصفهان و تهران طی روزهای گذشته خبر داده‌اند. در این حال وبسايت هرانا تعداد بازداشت شدگان را ۱۴ نفر ذکر کرده، اما سايت جرس تعداد آنها را ۱۷ نفر اعلام کرده است که در روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن و پس از تفتيش منازل‌شان بازداشت شدند.


saman_nasim.jpg
درخواست عفو بین الملل از رهبر ایران:

جان سامان نسیم را نجات دهید
سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین الملل از آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواست که جلوی اعدام سامان نسیم، جوانی که قرار است فردا (پنجشنبه ۳۰ بهمن، ۱۹ فوریه) به جرم عضویت در پژاک اعدام شود را بگیرد.
او در ویدیویی خطاب به آقای خامنه ای که در یوتیوب منتشر کرده گفت: \"عفو بین الملل اصولا با مجازات اعدام مخالف است، اما در این مورد خاص شما نباید کسی را اعدام کنید که در زمان بازداشت به سن قانونی نرسیده بود. این کار مغایر معاهدات بین المللی است که ایران هم آنها را امضا کرده است\".


lahiji5.jpg
وضعیت حقوق بشر در ایران بعد از برقراری جمهوری اسلامی

گفتگو با عبدالکریم لاهیجی در سی و ششمین سالگشت برقراری رژیم جمهوری اسلامی در ایران

آزادی دین و اعتقاد در ایران تضمین نشده است. ایرانیانی که مسلمان زاده می شوند از ترس مرگ نمی توانند به دین دیگری درآیند. اقلیت های دینی که قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته در اجرای مراسم مذهبی خود آزاد هستند ولی تبلیغ برای دینشان ممنوع است. اما، قانون اساسی بزرگترین اقلیت دینی ایران یعنی بهاییان را به رسمیت نشناخته است. پیروان این آیین مورد تبعیض و آزار قرار می گیرند. بسیاری از رهبران بهایی سالهاست که در زندان به سر می برند و تنها به خاطرعمل به دینشان قربانی شده اند.


img_11hr_org.jpg

نامه ۱۱ سازمان حقوق بشری در رابطه با بحران زیست محیطی در ایران به:

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران
جان ناکس، کارشناس مستقل سازمان ملل درباره برخورداری از محیط زیست سالم
داینیوس پوراس، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حق برخورداری از سلامت جسمی و روحی

ما، سازمانهای حقوق بشری و جامعه مدنی امضا کننده این نامه، مایلیم توجه شما را به موضوعی نگران کننده، جدی و اضطراری جلب کنیم. ما خواستار آن هستیم که با استفاده از اختیارات خود درخواستی فوری به دولت جمهوری اسلامی ایران درباره بحران زیست محیطی در غرب و جنوب غرب این کشور ارسال کنید.


kanoon_logo2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر:

در حبس و حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز قوه قضاییه مجرم است
در اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر، بازداشت، حبس خانگی و ایجاد هرنوع محدودیت بدون محاکمه و صدور رأی برای کلیه شهروندان، در حکم بازداشت غیرقانونی عنوان شده و در نتیجه قوه قضاییه را به دلیل مراعات نکردن اصول متعدد قانون اساسی، مجرم دانسته است


reporters_wob2.jpg
گزارشگران بدون مرز

ایران در رده ۱۷۳ رتبه بندی جهانی آزادی رسانه
زارشگران بدون مرز، جدیدترین رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۵ را منتشر کرد. براساس این رده بندی ایران همانند سال پیش از آن در رده ۱۷۳ باقی مانده است. براساس این گزارش سه کشور اسکاندیناوی در بین ۱۸۰ کشور در صدر جدول رده بندی سالجاری میلادی قرار دارند. فنلاند در رتبه نخست و پس از آن به ترتیب نروژ و دانمارک قرار دارند. از سوی دیگر ترکمنستان، کره شمالی و اریتره به عنوان بدترین کشورها از لحاظ آزادی رسانه به ترتیب در قعر این فهرست هستند.


razavi_faghih20151.jpg
نامه برای آزادی سعید رضوی فقیه

امه ۹۶ فعال سیاسی و مدنی، مدافع حقوق بشر و استاد دانشگاه برای آزادی سعید رضوی فقیه

ما امضاء کنندگان این بیانیه از مقامات قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی می‌خواهیم، که هرچه سریعتر و بدون هیچ قید و شرطی موجبات رهائی سعید رضوی فقیه را فراهم سازند و هشدار می‌دهیم که هر اتفاق ناگواری که برای وی بیافتد، بدون شک مسولیتش با آن مقامات خواهد بود. حداقل انتظار می رود در زودترین زمان ممکن مرخصی استعلاجی برای درمان مناسب و کامل بیماری قلبی به وی اعطاء شود.


hrw_logo2.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر

ایران اعدام مجرم کودک را متوقف کند

جوانِ کُرد به دلیل فعالیت‌های مسلحانه در ۱۷ سالگی دستگیر شد

(بیروت ۱۰ فوریه ۲۰۱۵) – سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت که دستگاه قضائی ایران باید فورا برنامه‌ی اعدام مردی را که در سن ۱۷ سالگی به ارتکاب جرائم مرتبط به تروریسم برای یک گروه مخالف (اپوزیسیون) مسلح محکوم گردید را متوقف کند و حکم اعدام وی را ملغی سازد.


zendan2.jpg
گزارشی از زندان قرچک ورامین:

نگهداری ۲۰۰۰ زن زندانی در چند سوله مرغداری
از اوایل سال ۹۰ نام زندان قرچک، به عنوان زندان زنان در رسانه‌ها مطرح شد. انتقال و تجمیع تمامی زندانیان با جرایم عمومی بند زنان اوین و رجایی‌شهر به این زندان در شهر ری که در میان آنان نام چند زندانی زن سیاسی و عقیدتی هم مشاهده می‌شد، باعث بروز موجی اعتراض نسبت به شرایط اسفناک این زندان شد. زندان قرچک ورامین متشکل از چند سوله مرغداری با آب و هوای بسیار نامناسب و غیرقابل تحمل است. این زندان در حقیقت سالنی بزرگ است با سقفی بلند که فاقد سلول است و در آن دو هزار زن بدون کمترین امکان بهداشتی در سرما و گرما زندگی می‌کنند.


fidh.jpg
تحلیل دفتر اجرایی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

پس از شوک و بسیج مردم، زمان عمل فرارسیده است
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از میلیون ها مردمی که روز 11 ژانویه ۲۰۱۵ در واکنش به کشتار در حمله به شارلی ابدو و سوپرمارکت کاشر در پاریس در راه پیمایی های فرانسه و دیگر نقاط جهان شرکت کردند، تجلیل می کند. با مشاهده اعتراض های ارتجاعی که به آخرین نشریه شارلی ابدو شده، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به طور ویژه نیاز به تحلیل اهمیت و نتایج این اعتراض ها را حس می کند.


hrw_logo4.jpg
سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

وضعیت حقوق بشر در ایران با وخامت جدی روبروست

تداوم موارد جدی نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضائی و نیروهای امنیتی

در ایران، زنان و اقلیت‌های قومی و دینی از جمله بهائیان با تبعیض نهادینه در قانون و نیز در نحوه‌ اجرای آن مواجه هسند. ایران همچنین یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه نگاران و وبلاگ‏نویسان جهان است؛ تا اکتبر ۲۰۱۴ حداقل ۴۸ تن روزنامه نگار و وبلاگ‌نویس ایرانی در ایران در بازداشت به سر می‌برند.


دور تازه بازداشت فعالان مدنی و دانشجویی در ایران
براساس اخبار گروههای حقوق بشری دور جدیدی از بازداشت فعالان مدنی و دانشجویی در ماههای اخیر در ایران آغاز شده است. هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر چندی پیش با ابراز نگرانی از دور جدید بازداشت‌ها در ایران گفته بود که در ماههای اخیر روند احضار، بازجویی و بازداشت فعالان شبکه‌های مجازی وارد فاز جدیدی شده است و بسیاری از این افراد یا خانواده‌های آنها به دلیل نگرانی از بحرانی‌تر شدن وضعیت حاضر به اطلاع رسانی نیستند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org