logo_Committeeاکرم مهدوی: میخواهم زنده بمانم!
عفت ماهباز

زندگی اکرم ۶۰ میلیون تومان قیمت گذاشته شده. او دست کمکش را به سوی همه آدم ها دراز کرده است. دیگر وقت چندانی ندارد اگر کمک ها نرسد، شاید در چهارشنبه ایی نه چندان دور... ...


اجرای حکم اعدام بهنود شجاعی به تعویق افتاد
رئیس قوه قضائیه ایران اجرای حکم اعدام یکی از افرادی را که در پی ارتکاب قتل در سن زیر هیجده سال به مرگ محکوم شده بود به مدت یک ماه به تعویق انداخت تا وی در این مدت بتواند برای جلب رضایت خانواده مقتول و رهایی از طناب دار تلاش کند.


بازداشت شش فعال کارگری در عسلویه و اشنویه
بهروز کارونی

گزارش ها از بازداشت شش فعال کارگر در دو منطقه ایران در دو روز گذشته و همزمان با روز جهانی کارگر، اول ماه مه، حکایت دارد. ماموران انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، این شش فعال کارگری را درعسلویه و اشنویه بازداشت کرده اند.


parvin_ardalan.jpg
پروین اردلان به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد
پروین اردلان، از چهره های سرشناس مدافع حقوق زنان در ایران به اتهام «اجتماع غیر قانونی و تمرد در مقابل پلیس به قصد برهم زدن امنیت کشور» در دادگاه انقلاب اسلامی به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. بر اساس قوانین ایران، دوره محکومیت خانم اردلان درصورتی که او طی دو سال آینده «جرم» دیگری مرتکب شود، حکم زندان او قابل اجرا است و گرنه نیازی به گذراندن دوره محکومیت در زندان نیست.


گزارشگران بدون مرز

٣ مي (١٤ ارديیهشت) روز جهاني آزادی مطبوعات
به مناسبت ٣ مي (ارديیهشت- ثور) روز جهاني آزادی مطبوعات، گزارشگران بدون مرز برای اولين بار از وضعيت نگران کننده روزنامه نگاران در کشورهای عضو اتحاديه اروپا گزارش مي دهد. آلبوم ١٠٠ عکس برای آزادی مطبوعات از عکاس مشهور فرانسوی بتينا ريهم و ليست به روز شده "دشمنان آزادی مطبوعات" در جهان، را منتشر کرد.


درنشست كانون مدافعان حقوق بشر مطرح شد:

ر

كارگر و معلم قربانیان خشونت
«اكثریت كارگران به دلیل شرایط غیرعادلانه دستمزد، از داشتن یك زندگی شرافتمندانه محرومند، كارگران ایران عملا در پی ابهام در قانون از داشتن تشكل‌های آزاد كارگری محروم هستند، به دلیل سیاست‌های نادرست ضدتولید و بیكاری‌ساز ۴ میلیون كارگر بیكار وجود دارد. سوءاستفاده از كارگران زن بسیار بالاست و كارگران زن امنیت ندارند. كارگران زن به خاطر مادر بودن مجبورند از فرصت شغلی و ارتقای شغلی بی‌بهره باشند.»


گردش آزاد خبر ناممکن شده

گزارش سرکوب مطبوعات ايران در سال 86

شهرام رفيع زاده

در بيست و سومين روز از بازداشت و بي خبري از مسعود رفيعي طالقاني، خبرنگار روزنامه هاي فرهنگ آشتي ‏و اعتماد، و وبلاگ نويس، انجمن صنفي روزنامه نگاران با انتشار گزارشي يک ساله به مناسبت 12 ارديبهشت، ‏روزجهاني آزادي مطبوعات، از توقيف 29 نشريه، بازداشت 15 روزنامه نگار، احضار، و بازجوئي 17 ‏روزنامه نگار، و صدور 39 حکم عليه روزنامه نگاران ايراني خبر داد.


mofidi.jpg
بدرالسادات مفيدي دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران در مصاحبه با روز:

فشار روز به روز بيشتر مي شود
نادر ايراني

در واقع در چند وقت گذشته به ‏طور مرتب برروي روزنامه نگاران فشارهاي جدي وارد شده است. البته اين فشارها، فشارهاي جديدي ‏نيست، چون پيش از اين هم ما شاهد رفتارهاي محدود كننده و برخوردهايي از نوع احضار، تهديد، ارعاب، ‏بازداشت از نوع بازداشت موقت و... بوده ايم. درطي اين مدت اما نه تنها كاهش پيدا نكرده بلكه روزبه روز ‏هم روبه تزايد بوده است.


تصویب مصادیق جرم سیاسی در قوه قضائیه
به گزارش رسانه های ایرانی در جلسه مسئولان عالی قضایی ایران به ریاست محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، و در ادامه بررسی لایحه قانون مجازات اسلامی، ماده 4 این لایحه با موضوع جرم سیاسی بررسی و تصویب شده است.


درنشست كانون مدافعان حقوق بشر مطرح شد:

ایجاد تشكل‌های صنفی حقی است كه بر اساس منشور حقوق بشر به كارگران داده شده است
«روز معلم» و «روز كارگر» فرصتی شد تا كانون مدافعان حقوق‌بشر اولین نشست مطبوعاتی خود را در سال جدید به این دو قشر از جامعه اختصاص دهد. «حقوق معلم و حقوق كارگر» عنوان این نشست بود كه در روز دوشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۷ برگزار شد تا حاضران هر یك از زاویه‌ای به نقش و جایگاه معلمان و كارگران و نقض حقوق شهروندی آنان بپردازند.


بیانیه پارلمان اروپا درباره حقوق بشر در ایران

پارلمان اروپا با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده و از آزادی یکی از فعالان حقوق زنان در ایران استقبال کرده است.


احکام شکنجه و زندان برای فعالان حقوق زنان

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می گوید: "این محاکمات بدون آئین دادرسی انجام می شوند و چنین احکام سنگینی بدون پشتوانه شواهد صادر می شوند. این دادگاهها ابزارتهدید جنبش حقوق زنان هستند تا آنهابا این تهدیدها به فعالیتهای مسالمت آمیزشان پایان دهند."

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بر این باور است که "این احکام شلاق نقض الزامات بین المللی دولت ایران و در مجموع نشانه بارزی از شکنجه دولتی است."گفت وگو با عبدالکريم لاهيجي

سرکوب اهل تسنن، ضد وحدت ملي
اميد معماريان

در پي دستگيري روزهاي گذشته ماموستا ايوب گنجي توسط وزارت اطلاعات، يکي ازامامان جماعت اهل سنت ‏در سنندج، دکتر عبدالکريم لاهيجي، نايب رييس کنفدراسيون جهاني حقوق بشر، در گفت وگو با روز به جنبه هاي ‏مختلف اين اقدام و صدماتي که برخورد ناسنجيده با اقليت هاي مذهبي مي تواند به وحدت ملي در ايران بزند، ‏پرداخته است.


در میان کشورهای دارای مجازات اعدام،
ایران جایگاه دوم را در اختیار دارد

سازمان عفو بین‌الملل آمار ۲۰۰۷ خود در مورد اعدام را ارائه کرد: ۹۰ درصد اعدام‌ها در پنج کشور جهان انجام می‌شوند. جمهوری خلق چین مقام نخست را کسب کرده است. مجازات اعدام از قوانین آلبانی، جزایر کوک و رواندا حذف شده است.


ماهیت قاضی حسن حداد، عامل سرکوب جامعه مدنی ایران
قاضی حسن حداد، با نام اصلی حسن زارع دهنوی، ۵۲ ساله فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه بهشتی است با روی کار آمدن جمهوری اسلامی در سنین جوانی وارد سیستم قضائی کشور شد. قاضی حداد کسی است که از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۵ بسیاری از فعالان احزاب و سازمان های سیاسی و دانشجویی و مدنی را با حضور در شعبه ۲۶ بعنوان قاضی دادگاه انقلاب و صدور احکام سنگینی راهی مسلخ اعدام یا زندان ها نموده است.


احکام حبس سه دانشجوی در بند دانشگاه امیرکبیر تایید شد
شعبه ۴۴ دادگاه تجدیدنظر، رای شعبه ۶ دادگاه انقلاب که متضمن سه سال حبس برای مجید توکلی، دو سال نیم حبس برای احمد قصابان و دو سال حبس برای احسان منصوری بود را تایید کرد.


ebadi4.jpg
تهدید شیرین عبادی به مرگ
شیرین عبادی پانزدهم فروردین ماه به هنگام ورود به دفتر وكالت خود با یادداشتی بدین مضمون كه «شیرین عبادی مرگ تو نزدیك است»، مواجه شد. به این ترتیب عبادی در نامه خود به فرمانده نیروی انتظامی نوشت: «تهدید علیه‌جان و امنیت من و خانواده‌ام كه از مدت‌ها قبل شروع شده بود، اخیرا شدت گرفته است.»


ai_logo2.jpg
عفو بین الملل: ایران رتبه دوم جهان را در زمینه اعدام دارد
سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد که طی سال گذشته حداقل ۲۴ نفر در هر هفته اعدام و بیش از ۶۴ نفر محکوم به مرگ شده اند، و ایران با ۳۱۷ اعدام در این سال، رتبه دوم را در این زمینه دارد.


butimar1.jpg
«حکم اعدام هیوا بوتیمار تائید شد»
"صالح نیکبخت" وکیل آقای "هیوا بوتیمار" به خبرگزاری فرانسه گفت، پس از آن‌که دیوان عالی حکم اولیه را لغو کرده و خواستار اعاده دادرسی شده بود، دادگاه انقلاب شهر مریوان، "بوتیمار" را برای بار دوم به اعدام محکوم کرده است. وی گفت که این دادگاه در استان کردستان در غرب ایران، این فعال محیط زیست ۳۱ ساله را به "محاربه" (دشمنی با خدا) و داشتن ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) محکوم کرده است.بیانیه حدود ۶۰۰ فعال و کنشگر جامعه مدنی درباره دستگيری خديجه مقدم

۶۰۰ فعال مدنی خواستار آزادی خدیجه مقدم

بسیاری از فعالان مدنی در داخل و خارج از کشور خواستار آزادی خدیجه‌ مقدم شدند. خدیجه مقدم که از فعالان حفظ محیط زیست ایران، از مدافعان حقوق زنان و خواستار رفع تبعیض علیه زنان است، ۲۰ فروردین ماه در منزل خود بازداشت شد.


اعدام زير 18 ساله ها غيرقانوني است

برگزاري نشستي با موضوع پرونده هاي اعدام کودکان

‏‏"صدور حکم اعدام براي افراد زير 18 سالي که مرتکب جرم مي شوند، ممنوع است و تمام دادگاه هايي که براي افراد زير ‏‏18 سال حکم اعدام صادر مي کنند، کاري خلاف قانون انجام مي دهند." اين، نتيجه گيري نشستي تحت عنوان "بررسي مفاد ‏قانوني مربوط به صدور حکم اعدام براي افراد زير 18 سال" بود که بخش اعظم آن ديروز به سخنراني محمد مصطفايي در ‏سالن اجتماعات دفتر حقوقي راد اختصاص داشت.


پيام عمادالدين باقي، برنده جايزه روزنامه نگار بين المللي:

براي مطبوعات توقيف شده بناي يادبود بسازيم
محمود سرابي

من از سرزميني با شما سخن مي گويم كه مطبوعات از جايگاه نهاد مدني فروكاسته مي شوند وبه مثابه نهادي ‏صرفا سياسي قلمداد مي شوند وقدرتمندان بجاي فرهيختگان ونهاد صنفي مطبوعات و حاكمان بجاي شهروندان ‏درباره سرنوشت مطبوعات تصميم گيري مي كنند.


baghi2.jpg
جایزه روزنامه نگار بین المللی سال برای عماد الدین باقی
بنیاد جوایز مطبوعاتی بریتانیا، عماد الدین باقی روزنامه نگار ایرانی و فعال حقوق بشر را به عنوان روزنامه نگار بین المللی سال برگزیده، جایزه این بنیاد شب گذشته به وی اعطا شد. آقای باقی در حال حاضر به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم به زندان است اما اخیراً برای مداوا به طور موقت از زندان آزاد شده است.


moghaddam01.jpg
بازداشت خدیجه مقدم، فعال حقوق زنان

صبح روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین خدیجه مقدم، فعال جنبش زنان در منزل خود بازداشت شد. همسر خانم مقدم، به دویچه وله گفت، سه مامور نیروی انتظامی با همراهی یک پلیس زن، با فشار و زور وارد منزل آنها شده و پس از زدن دستبند به خانم مقدم، او را با خود برد‌ند.


نامه تهديدآميز با امضاي "سربازان گمنام امام زمان"

تهديد جاني شهروندان بهايي در شيراز
كاوه برزگر

گزارش‌هاي رسيده از تهديد جاني 9 شهروند بهايي در شيراز و تلاش ناكام افراد ناشناس براي آتش ‏زدن يكي از آنها حكايت مي‌كند. بر اساس اين گزارش، اعضاي يك گروه ناشناس كه خود را "سربازان گمنام امام زمان" معرفي مي‌كنند، در روز ‏‏27 اسفند ماه گذشته با ارسال نامه تهديدآميزي براي 9 شهروند بهايي در شيراز، آنها را به "اعدام انقلابي" تهديد ‏كردند.


سال86 سال سرکوب دانشجويان، زنان و روزنامه نگاران
شهرام رفيع زاده

سال 86 سال سرکوب گسترده منتقدان بود. براساس آمارهاي منتشر شده در يک سال گذشته بيش از 95 دانشجو ‏زندان هاي از يک هفته به بالا را تحمل کرده اند. دستکم 87 روزنامه نگار و مدير مطبوعاتي بازداشت يا محاکمه ‏شده اند و نزديک به 40 تن از فعالان جنبش زنان بازداشت يا محاکمه شده اند.


انتخابات ناسالم مجلس و شمارش بحث‌برانگیز آراء
کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه: نتایج اعلام‌شده‌ی رسمی انتخابات در تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات با مشاهدات و گزارش‌های دریافتی موثق، تناسب ندارد؛ این نتایج، سلامت انتخابات تهران و صحت شمارش آرا را زیر سئوال برده است.


انتقاد از عملیات خودسرانه پلیس ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر که از بزرگترین سازمانهای مدافع حقوق بشر در جهان است، با انتشار اطلاعیه‌ای از تجاوز به حریم خصوصی، دستگیریهای خودسرانه و آزار مردم توسط پلیس ایران بنام مبارزه با فساد و بی‌عفتی انتقاد کرد.


انتقاد دولت بریتانیا از وضعیت حقوق بشر در ایران
شهران طبری

وزارت امور خارجه بريتانيا در گزارش سالانه حقوق بشر خود وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران را اسفناک خوانده است. امسال، دهمين سالی است که وزارت امور خارجه بريتانيا سالنامه ای را در مورد وضعيت حقوق بشر در جهان منتشر می کند. انتشار این گزارش در سال جاری همزمان است با شصتمين سالگرد انتشار اعلاميه جهانی حقوق بشر که ايران نيز يکی از امضا کنندگان آن است


محمد شریف: «هر اتفاقی برای محمود صالحی بیفتد، مقامات قضایی کردستان مسئولند»
محمود صالحی، نماینده اتحادیه صنف نانوایان شهر سقز، علیرغم اتمام دوران محکومیتش از زندان آزاد نشد و اکنون در زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زده است


mahmud_salehi2.jpg
جلوگیری از آزادی محمود صالحی
مقامات قضایی در ایران مانع آزادی محمود صالحی، یکی از رهبران اتحادیه‌های کارگری محبوس در زندان شدند که دوران محکومیت زندانش در چهارم فروردین ماه ۱۳۸۷ بپایان می رسد. دادستان اتهامات جدیدی علیه صالحی طرح کرده است که مربوط به نامه‌هایی می شود که ایشان از زندان مدت‌ها پیش بچاپ رسانده اس


هیوا بوتیمار مجدداً به اعدام محکوم شد
هیوا بوتیمار(عبدالواحد) فعال کرد مریوانی برای بار دوم از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مریوان به اعدام محکوم شد. پیشتر حکم اعدام این فعال کرد از سوی شعبه ٣۲ دیوان عالی کشور در مرحله تجدید نظر بدلیل اشکالاتی در پرونده نامبرده نقض شده بود.


haftsin.jpg


سال نو مبارک!

با آرزوی سالی سرشار از موفقیت و بهروزی برای مردم ميهنمان و بهتر شدن وضعيت حقوق بشر در ايران و ساير کشورهای جهان


لغو مجوز انتشار ۱۰ نشریه

کمتر از ۲ روز پس از برگزاری انتخابات، هیأت نظارت بر مطبوعات، مجوز ۱۰ نشریه را لغو کرده و به ۱۳ نشریه تذکر دادند.


يك نوجوان ديگر در آستانه اعدام
دادستان كل كشور درخواست رسيدگى مجدد به پرونده امير امرالهى را كه در سن ۱۶ سالگى به اتهام قتل عمد دستگير و به قصاص نفس محكوم شد، رد كرد. اگر رئيس قوه قضاييه جلوى اجراى حكم را نگيرد، امير امرالهى به‌زودى اعدام خواهد شد.


عفو بین الملل: شش زن در ایران، در آستانه اعدام هستند
سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی از صدور حکم اعدام برای شش زن در ایران، این احکام را محکوم کرد. به گزارش سازمان عفو بین الملل، شهربانو ندام، ۵۰ ساله، طیبه حجتی، سهیلا ۲۸ ساله، اکرم ۳۵ ساله و زهرا ۳۰ ساله در آستانه اعدام قرار دارند.


کمپین بین‌المللی برای حقوق بشر در ایران
فعالان مستقل حقوق بشر امروز از آغاز به فعالیت "کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران" خبر دادند. این "کمپین بین المللی" برای مقابله با نقض فاحش حقوق بشر و سرکوب دامنه گیر فعالان حقوق بشر و جنبش های اجتماعی در این کشور بوجود آمده است. "کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران" برای جذب حمایت‌های بین المللی در دفاع از حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر فعالیت خواهد کرد.


سه نوجوان دیگر زیر اعدام
محمد مصطفایی، وکیل ۱۷ نوجوان محکوم به اعدام، در نامه‌ای خبر از ‏وضعیت سه نوجوان محکوم به اعدام در اصفهان می‌دهد که دو تن از آنان در هنگام ارتکاب ‏جرم ۱۵ سال و نفر سوم ۱۷ سال سن داشته‌اند.


اعدام قریب‌الوقوع سه زن در زندان اوین
گزارشهای رسیده از زندانها حاکی است موجی جدیدی از اعدام زنان که از چندین سال پیش در زندان بسر می برند در روزهای آینده به اجرا در خواهد آمد.


ai_logo3.jpg
عفو بین‌الملل: حکومت ایران مدافعان حقوق زنان را سرکوب می‌کند
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی دولت ایران را متهم کرد که جنبش زنان و فعالانی که برای برابری حقوق زنان فعالیت می‌کنند، به‌طور سیستماتیک سرکوب می‌کند. این سازمان حقوق بشری از مقام‌های ایران خواست، به این سرکوب‌ها پایان داده و با بازنگری در کلیه‌ی قوانین ایران، قوانین و مقررات تبعیض‌آمیز علیه زنان را لغو و یا اصلاح نمایند.


انتقاد اتحادیه اروپا از قانون مجازات اسلامی ایران

اتحادیه اروپا از لایحه قانون مجازات اسلامی جدید ایران که مجلس این کشور هم اکنون درباره آن بحث می کند، انتقاد کرده است.


اعتراض به حکم زندان يعقوب يادعلي
شهرام رفيع زاده

تشديد حکم يعقوب يادعلي، داستان نويسي که دادگاه تجديد نظراستان کهگيلويه و بوئراحمد حکم زندان تعليقي او را ‏به اتهام داستان نويسي به يک سال زندان تعزيري تبديل کرد، با اعتراض نويسندگان و هنرمندان ايراني مواجه شده ‏است. همزمان يعقوب يادعلي در اولين اظهار نظر رسمي اعلام کرد: "گناه من عشق به ادبيات و داستان است".


سه فعال سیاسی در ایران به اعدام محکوم شدند
به گزارش مجموعه ی فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه های جمهوری اسلامی سه فعال سیاسی و حقوق بشری در ایران را به مرگ محکوم کرده اند. بنابر این گزارش فرزاد کمانگر, علی حیدریان و فرهاد وکیلی توسط شعبه ٣۰ دادگاه انقلاب به ترتیب به اعدام، ۱۰ سال زندان و اعدام و ۱۰ سال زندان و اعدام محکوم شدند.


امتناع پزشکي قانوني از اجراي حکم دادگاه

نمي توانيم چشم کسي را دربياوريم
شهرام رفيع زاده

مقامات قضائي در تهران مي گويند که پزشکان سازمان پزشکي قانوني از اجراي حکم قصاص چشم در مورد يک ‏جوان خودداري و به دادگاه اعلام کرده اند که امکان اجراي "حکم قصاص چشم" وجود ندارد.


عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی:

قوه قضاییه حکم اعدام یعقوب مهرنهاد را تایید کرد
عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی، روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی خبر صدور حکم اعدام برای يعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی، به دليل آنچه که «ارتباط او با گروه جندالله» اعلام شده است تاييد کرد


mehrnahad.jpg
روزنامه نگار و فعال مدنی سیستان و بلوچستان، به اعدام محکوم شد
دادگاهی در سیستان و بلوچستان، یعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و دبیر انجمن “جوانان صدای عدالت” را به اعدام محکوم کرده است. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، دادگاه این جوان فعال مدنی در دی ماه بدون حضور خانواده وی در زاهدان برگزار شده و پنج شنبه گذشته حکم اعدام وی به خانواده اش ابلاغ شده است


qatlhaye_mashkuk2.jpg
در نشست کانون مدافعان حقوق بشر اعلام شد:

لزوم معرفى عاملان مرگ‌هاى مشكوك در زندان
قتل زهرا كاظمى در زندان اوين در سال ۱۳۸۲، درگذشت اكبر محمدى و ولى‌الله فيض مهدوى در زندان اوين و رجايى‌شهر در سال ۱۳۸۵ و اعلام خبر خودكشى زهرا بنى‌يعقوب و ابراهيم لطف‌اللهى در بازداشتگاه منكرات همدان و زندان سنندج در سال ۱۳۸۶ باعث شد تا كانون مدافعان حقوق بشر هجدهمين نشست خود را به اين موضوع اختصاص دهد.


صدور حکم اعدام برای يک جوان به جرم نوشیدن مشروب الکلی
دادگاه کيفری استان تهران پسر ۲۲ ساله ای به نام «محسن» را به جرم نوشيدن مشروبات الکلی يا «شرب خمر» به اعدام محکوم کرده است.


eu_logo1.jpg
قطعنامه‌ی پارلمان اروپا درباره ایران

نگرانی از وخامت وضعیت حقوق بشر
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ی خود از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران در سال‌های اخیر عمیقا ابراز نگرانی کرده است. نمایندگان اروپا صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، به‌ویژه اعدام جوانان و کودکان را به شدت محکوم کردند.


در پي ممنوعيت اعدام در ملا عام

صدور سه حکم سنگسار
البرز محمودي

هنوز چند پنج روز از بخشنامه رييس قوه قضاييه مبني بر "توقف اجراي احكام اعدام در ملاء عام" نگذشته كه از ايران خبر ‏مي رسد چند متهم در دادگاه هاي ايران محكوم به سنگسار شده اند و حكم آنها در آستانه اجرا قرار دارد. "زهره و آذر ‏كبيري" در خادم آباد شهريار و "عبدالله فريور مقدم" در ساري از جمله اين متهمان هستند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org