logo_Committeersf_logo_farsi.jpg
اطلاعيه مطبوعاتی گزارش‌گران بدون مرز:

بازداشت ١٧٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در یک سال
با اختلال در وسائل ارتباطات جمعی، با کنترل کامل تصاویر، قدرت حاکم به دنبال نادیده انگاشتن تجمعات و ممانعت از استحکام انسجام و مقبولیت مردمی مخالفان بود. پاسداران انقلاب اسلامی با سانسور رسانه ها، توقیف مطبوعات، دستگیری روزنامه‌نگاران، پاسدار عدم دسترسی رهبران مخالفان به هر امکان رسانه‌ای شدند. زندان و شکنجه ، وثیقه های سنگین، تحت فشار قرار دادن و مقروض کردن خانواده‌ها، طرد اجتماعی و محروم کردن از حق کار و.... در آخر برای بسیاری تبعیض به تبعید انجامید..


ai_logo2.jpg
گزارش سالانه عفو بین الملل درباره وضعیت حقوق بشر در جهان و ایران
عفو بین الملل در گزارشی که روز پنجشنبه، 6 خرداد (27 مه)، منتشر کرده، با بررسی نحوه رعایت و موارد نقض حقوق بشر در یکصد و یازده کشور در طول یک سال گذشته، از آنچه که "سیاسی شدن مفهوم عدالت" در جهان نامیده انتقاد به عمل آورده و بسیاری از دولت های "قدرتمند" را متهم کرده که در روابط خارجی خود، منافع سیاسی را بر ملاحظات حقوق بشری مرجح می دانند.


بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل در باره گزارش سال 2010

خلأ عدالت در سطح جهان میلیون ها نفر را در معرض تعدی قرار می دهد

این سازمان با انتشار گزارش ۲۰۱۰ عفو بین الملل: وضعیت حقوق بشردر جهان، که تعدی ها در ۱۵۰ کشور را مستند کرده است، گفت کشورهای قدرتمند با ایستادن بر فراز قانون در زمینه حقوق بشر، با محافظت از متحدانشان در برابر انتقاد و دست زدن به اقدام تنها زمانی که از لحاظ سیاسی به مصلحت است، مانع پیشرفت عدالت در سطح بین المللی می شوند.


نامه سرگشاده شیرین عبادی به:
گزارشگر ویژه شکنجه و بازداشت‌های خود سرانه سازمان ملل متحد

برای رسيدگی به وضعیت مجید توکلی که در زندان انفرادی اعتصاب غذا کرده است

مجید توکلی به خاطر اعتراض به وضعیت نا‌ بسامان زندان و محدودیت‌ها ئی که بر خلاف قانون در حق زندانیان سیاسی روا می‌‌شود طبق تصمیم مقامات زندان از تاریخ دوم خرداد ماه ۱۳۸۹ مجددا به سلول انفرادی منتقل شد و از همان روز اعتصاب غذای خود را شروع کرد و اکنون در شرایط جسمی‌ وخیمی بسر می‌‌برد.


tavakoli_hungerstrike.jpg
در پی ادامه یافتن اعتصاب غذا در زندان اوین

نگرانی نسبت به جان مجید توکلی
به گزارش دانشجونیوز مجید توکلی که از صبح روز یکشنبه به سلول انفرادی منتقل شده است، دست به اعتصاب غذای خشک زده و با گذشت زمان وضعیت سلامتی وی به شدت نگران کننده شده است. دستور انتقال مجید توکلی به سلول انفرادی توسط داستانی تهران صادر شده است. بنابر اطلاع دریافتی مجید توکلی در انتهای هفته گذشته نامه ای تفصیلی پیرامون وضعیت کنونی ایران نوشته است که این مساله باعث واکنش شدید ماموران امنیتی شده است. ماموران وزارت پس از اطلاع از نوشته شدن این نامه مجید توکلی را تهدید به قتل کرده اند. همچنین در پی حضور نماینده دادستانی در زندان اوین در روز یکشنبه و بحث و جدل مجید توکلی با وی، دستور انتقال توکلی به سلول انفرادی صادر شده است.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی درخواست کرد:

سفر نماینده بان کی‌مون به ایران
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، باردیگر از دبیرکل سازمان ملل خواست پیش از آنکه اعدام‌های دیگری در ایران صورت بگیرد، نماینده خود را به تهران بفرستد. خانم عبادی در گفتگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، از بان‌ کی‌مون خواسته که گزارشگر ویژه خود در امور «بازداشت‌های خودسرانه» و «شکنجه» را هرچه سریع‌تر به ایران اعزام کند.


kanoon_logo2.jpg
نامه کانون مدافعان حقوق بشربه ریيس قوه قضاییه

پرسش‌های کانون مدافعان حقوق بشر درباره اعدام‌ها
"کانون مدافعان حقوق بشر" ضمن محکوم نمودن اقدامات خلاف قانون و معاهدات بین المللی اعتراض شدید خودرا به افزایش موج اعدام‌ها به ویژه پس از حوادث انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اعلام می نماید و از آن مقام محترم قضایی مصرانه می‌خواهد تا تدبیری اندیشیده و از اقدامات غیر قانونی و شائبه‌انگیز جلوگیری به عمل آورند.


پنج زندانی سیاسی در ايران اعدام شدند

دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده که پنج نفر به اتهام مشارکت در بمب گذاری در مراکز دولتی و وابستگی به پژاک در زندان اوین اعدام شده اند. این اطلاعیه اعدام شدگان را فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان معرفی کرده است.


دعوت ایران از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل
در پی انتشار خبر دعوت مقامات ایران از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، شیرین عبادی گفت که اگر این حرف ها جنبه مصرف داخلی نداشته باشد، گزارشگران موضوعی حقوق بشر باید بتوانند به زودی به تهران سفر کنند.


set_ir_journalists_free.jpg
روز جهانی آزادی مطبوعات؛
روزنامه نگاران ایرانی را آزاد کنید

نامه روزنامه نگاران زندانی: به خاطر خبرنگار بودن شرایطمان در زندان سخت تر است

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران و گزارشگران بدون مرز که دو سازمان عمده بین المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران هستند، بار دیگر از محدودیت رسانه ها در ایران و ادامه فشار دولت بر کارکنان آن انتقاد کرده اند. فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در بیانیه ای که به مناسبت سوم ماه مه، روز بین المللی آزادی مطبوعات، منتشر کرده است از ادامه حبس ۳۵ روزنامه نگار ایرانی و پلمب دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران انتقاد کرده است.


dar_edam1.jpg
گزارش روز از صدور احکام اعدام

مجازات دوباره زندانیان سال های 60
فرشته قاضي

افزایش صدور حکم اعدام به اتهام محاربه برای زندانیان گمنام و تایید شتابزده این احکام از سوی شعب تجدید نظر، باعث نگرانی خانواده های زندانیان شده است. این در شرایطی است که احکام به وکلای تسخیری ابلاغ می شود که خانواده ها به آنان دسترسی ندارند. از سوی دیگر در میان کسانی که برای آنان تقاضای اعدام شده، برخی از زندانیان سال های 60 دیده می شوند که دوران محکومیت خود را پیش از این گذرانده اند. "روز" در گفتگو با خانواده های این زندانیان، آخرین وضعیت پرونده های آنان را بررسی کرده است.


ایران درخواست عضویت در شورای حقوق بشر را پس گرفت

بدنبال فشار برخی فعالان و سازمان های حقوق بشر و کشورهای غربی، ایران درخواست عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را پس گرفت.


ebadi10.jpg
نامه شیرین عبادی به بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد

از ورود ایران به شورای حقوق بشر جلوگیری کنید
اکنون اين پرسش مطرح می شود که آيا حکومت جمهوری اسلامی ايران که سالها مرتکب نقض حقوق بشر شده است، صلاحيت ورود به شورای حقوق بشر را دارد؟ آيا حکومتی که تا کنون به قطع نامه‌های سازمان ملل متحد بی توجهی کرده است و آنها را ناديده گرفته، می تواند نسبت به اجرای حقوق بشر در ساير ممالک قضاوت درستی داشته باشد؟
اميد است با رد درخواست دولت جمهوری اسلامی ايران برای عضويت در شورای حقوق بشر، مسئولين حکومتی را متوجه عملکرد نادرست خود نموده و عضويت اين کشور را در شورای مذکور موکول به اجرای قطع نامه های صادره در مورد نقض حقوق بشر در ايران، خصوصا قطع نامه شماره ۶۴/۱۷۶ مورخ ۱۸دسامبر ۲۰۰۹ نماييد.


خانواده زندانیان سیاسی: به این وضع پایان دهید!
جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت عزیزان خود تاکید کرده اند:ما جمعی از خانواده های آزادگان دربند با ابزار نگرانی از نقض حقوق شهروندی عزیزانمان لازم می دانیم برخی از این بی قانونی ها را بیان کنیم و از مسئولان کشور و دلسوزان نظام که تا کنون این موارد را شنیده اما وقعی ننهاده اند، می خواهیم به این وضع پایان دهند و با کهنه شدن این زخم اجازه ندهند برای همیشه در ذهن فرزندان ایران زمین بذر کینه پاشیده شود.


fidh.jpg
گزارش کنگره فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر

قطعنامه در باره نقض فاحش و مستمر حقوق بشر در ایران

سی و هفتمين کنگره فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر با شرکت نمايندگان بيش از 150 سازمان حقوق بشری, در روزهای 6 تا 10 آوريل (17 تا 21 فروردين) در ايروان پايتخت ارمنستان برگزار شد.
در سومّين روز کنگره طرح قطعنامه های ابراز شده از سوی جامعه های دفاع از حقوق بشر درباره وضعيّت حقوق بشر در دهها کشور و از جمله ايران, سودان, کنگو, سومالی, برمه, سوريه, سرزمينهای اشغالی فلسطين, کوبا, ويتنام, ليبی .... مورد تصويب قرار گرفت (متن قطعنامه درباره وضعيت حقوق بشر در ايران که مفصّل ترين قطعنامه به شمار آمد, پيوست است).


ebadi10.jpg
شیرین عبادی در گفتگو با روزآنلاين:

حکومتی که پایگاه مردمی ندارد خشونت می ورزد
فرشته قاضی


شیرین عبادی که به پرداخت 500 میلیون تومان به عنوان مالیات بردرآمد محکوم شده، همچنان امیدوار است دادگاه تجدید نظر به استنادات حقوقی وکیلش، توجه و این حکم را نقض کند. برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در گفتگو با "روز" از توقیف دارایی های خود و همسرش سخن گفته و به سئوالاتی درباره فعالیت های چند ماهه اش در خارج از کشور و تاثیر این فعالیت ها در عرصه جهانی پاسخ گفته است.


گزارش سالانه سازمان عفو بين‌الملل:

هر روز دست‌کم يک اعدام در ايران!
در این گزارش، تعداد اعدام های صورت گرفته در جمهوری اسلامی در خلال سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از سیصد و هشتاد و هشت مورد اعلام شده که پس از چین، با جمعیت بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر، ایران را در رده دوم جهانی قرار می دهد. عفو بین الملل یادآور می شود که در حالیکه مقامات ایرانی ادعا می کنند که صدور و اجرا مجازات اعدام اقدامی مشروع و پذیرفتنی است، در مواردی به اجرای مخفیانه این احکام مبادرت کرده اند و دولت این کشور در مورد تعداد اعدام ها نیز آمار رسمی منتشر نمی کند و به همین دلیل، احتمال زیاد می رود که آمار اعدام ها بیش از رقمی باشد که در این گزارش ذکر شده است.


kanoon_logo2.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر به صادق لاریجانی
كانون مدافعان حقوق بشر دومین نامه خود خطاب به جناب آقای لاریجانی ، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را ۱۸ اسفند ۱۳۸۸ منتشر كرد. كانون مدافعان حقوق بشر در این نامه ضمن اعتراض شدید نسبت به صدور و اجرای احكام اعدام به ویژه در مورد بازداشت شدگان پس از انتخابات از مقام ریاست قوه قضائیه مصرا و موكدا خواستار توقف اعدام محكومان به مرگ و ممانعت از صدور احكام اعدام برای معترضان نسبت به انتخابات شده است. كانون مدافعان از ریاست قوه قضائیه سوال نموده كه آیا نسبتی بین احكام صادره و اتهامات محكومان به اعدام وجود دارد یا این اقدام شائبه رفتار سیاسی را در قوه قضائیه مطرح می كند؟


nowak.jpg
مانفرد نوواک، گزارشگر ویژه شکنجه سازمان ملل:

حکومت ایران تمایلی به دعوت گزارشگران مستقل ندارد
فریدون زرنگار

من سال گذشته چندین بار به مقام‌های ایرانی گفتم که من این چنین دعوتی را قبول خواهم کرد و از ایران دیدن خواهم کرد. چون به دلیل شماری از درخواست‌های اضطراری و فوری به خصوص بعد از انتخابات و به دلیل گفته‌ها و شنیده‌ها در مورد شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی، بسیار نگرانم. هرچند به من گفته شده که اینها بی پایه است. اما بهترین راه این است که این مسائل از نزدیک و در ایران بررسی شود.


navi_pilay_un_komiser.jpg
درخواست ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
برای اعزام نماینده به ایران
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنانی در ژنو از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران اظهار نگرانی کرد و خواستار بازدید نمایندگان شورای حقوق بشر سازمان ملل از ایران شد. خانم پیلاوی که روز پنجشنبه (۴ مارس /۱۳ اسفند) هم‌زمان با انتشار گزارش سالانه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سخنرانی می‌کرد گفت، با نمایندگان جمهوری اسلامی در باره وضعیت وخیم حقوق بشر در این کشور گفت‌وگو کرده است.


poster_genv2010.jpg
عبادی در ژنو: ایران بیشترین سرانه اعدام در جهان را دارد

چهارمین کنگره جهانی علیه مجازات اعدام

ژنو از ۲۴ تا ۲۶ فوریه میزبان چهارمین کنگره‌ی جهانی علیه مجازات اعدام بود، کنگره‌ای که یکی از شاخص‌های وجود جنبشی جهانی علیه کیفر مرگ است. این جنبش همراه با گسترش آگاهی‌های دموکراتیک و حقوق بشری در حال رشد است.

"کنگره‌ی جهانی علیه مجازات اعدام" (World Congress against the Death Penalty) نشست مشترک مجموعه‌ای از سازمان‌های طرفدار لغو کیفر مرگ است. کنفدراسیون سوئیس حامی اصلی برگزاری کنگره‌ی امسال است.


kanoon_logo2.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

از ویران شدن جامعه مدنی ایران جلوگیری کنید
سالها تحمل مرارت ها و رنج های یك ملت برای تشكیل جامعه مدنی دستاورد با ارزشی است كه نمی توان چشم بر هم گذاشت تا با سیاست های غلط و تنگ نظرانه یك دولت ، ویران و سركوب گردد و آن گاه بر ویرانی آن افسوس خورد. ما مدافعان حقوق بشر از آن مقام محترم بین المللی می خواهیم با تمام توان خود در سازمان ملل متحد مانع از ویران شدن جامعه مدنی ایران گردید و اولین اقدام مورد انتظار تلاش جدی برای آزادی تمامی فعالان در نهاد های مدنی ، احزاب سیاسی ، نهادهای فكری – عقیدتی ، اجتماعی ، اقتصادی و حقوق بشری و رفع پلمپ از دفاتر فعالیت آنها و آزادسازی فعالیت آنها در چارچوب قوانین كشور است.


وبلاگ آنلاین از کنفرانس ژنو

گزارش زنده کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از نشست شورای حقوق بشر در ژنو
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بطور زنده از مقر شورای حقوق بشر در ژنو در وبلاگ سایت خود از اجلاس این شورا که با حضورنماینده محمد جواد لاریجانی در جریان است گزارش میدهد:

http://persian.iranhumanrights.org/1388/11/online_geneva/


اطلاعیه شماره ۲

حضور مشترک کاروان های حقوق بشر در برابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو دراعتراض به نقض حقوق بشر در ایران
در روزهای ۱۵ تا ۱۷ فوریه ۲۰۱۰، در مقر سازمان ملل متحد در ژنو ، در هفتمین اجلاس بررسی ادواری جهانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر ایران بررسی خواهد شد. با توجه به اهمیت برگذاری این نشست، ما، شبکه ای از نهادهای حقوق بشری و تشکل های مدنی فعال در اروپا و کانادا و آمریکا، در اعتراض به نقض گسترده و برنامه ریزی شده ی حقوق بشر از سوی دولت جمهوری اسلامی در بیش ازسه دهه و در دفاع از مطالبات و مبارزات حق طلبانه و دموکراتیک زنان و مردان و جوانان میهن‌مان، تجمعی اعتراضی ازساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر روز دوشنبه 15 فوریه (۲۶ بهمن ۱۳۸۸) دربرابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌کنیم.


ebadi3.jpg
در آستانه رسیدگی به گزارش دولت جمهوری اسلامی ایران
در پانزدهم فوریه ۲۰۱۰ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

نامه شیرین عبادی به شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسر عالی‌ حقوق بشر
برای چندمین بار درخواست می‌‌کنم به هر شیوه ممکن دولت جمهوری اسلامی ایران را وادار سازید تا قطع نامه‌های مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد را که در مورد نقض حقوق بشر در ایران صادر شده است خصوصاً قطع نامه مورخ دسامبر ۲۰۰۹، را اجرا کرده و گزارشگران حقوق بشر به ویژه در زمینه بازداشت‌های خودسرانه، آزادی بیان، آزادی ادیان و حقوق زن را به ایران راه داده و با آنان همکاری کنند.


دعوت ۷۲ تشکل و نهاد مدنی برای

حضور مشترک در برابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو

با حمایت سازمان عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری و اتحادیه دانشجویان اروپا

در روزهای ۱۵ تا ۱۷ فوریه ۲۰۱۰، در مقر سازمان ملل متحد در ژنو ، در هفتمین اجلاس بررسی ادواری جهانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر ایران بررسی خواهد شد.
با توجه به اهمیت برگذاری این نشست، ما، شبکه ای از نهادهای حقوق بشری و تشکل های مدنی فعال در اروپا و کانادا و آمریکا، در اعتراض به نقض گسترده و برنامه ریزی شده ی حقوق بشر از سوی دولت جمهوری اسلامی در بیش ازسه دهه و در دفاع از مطالبات و مبارزات حق طلبانه و دموکراتیک زنان و مردان و جوانان میهن‌مان، تجمعی اعتراضی ازساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن ۱۳۸۸) دربرابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌کنیم.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بازداشت 7 روزنامه نگارو فعال حقوق بشر
لیلا طیری

براساس گزارش ها 7 روزنامه نگار و فعال حقوق بشر از نیمه شب شنبه تا شب یکشنبه بازداشت شدند؛ بسیاری از روزنامه نگارانی هم که پیش از این با قید وثیقه یا کفالت از زندان آزاد شده بودند، مجددا به وزارت اطلاعات احضار شده اند.


ایران رکورددار روزنامه‌نگاران زندانی

کمیته حمایت از روزنامه نگاران: در حال حاضر دست کم ۴۷ روزنامه نگار در زندان های ایران بسر می برند

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در گزارش خود در مورد شرایط دست اندرکاران رسانه های همگانی در ایران گفته است که در حال حاضر دست کم چهل و هفت روزنامه نگار در این کشور زندانی هستند و به این ترتیب شمار روزنامه نگاران محبوس در ایران از سال ۱۹۹۶ - چهارده سال پیش - تا کنون در هیچ کشور دیگری در جهان سابقه نداشته است.
کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید ایران اکنون از لحاظ تعداد زندانیان روزنامه نگار در صدر فهرست جهانی قرار دارد، و حتی شمار روزنامه نگاران دربند در زندان های چین از ایران کمتر است، و تنها به ۲۴ نفر می رسد.

آنچه در پی می آید شمه ای است از چگونگی بازداشت روزنامه نگاران ایرانی و نحوه رفتار با آنها در زندان:


قوه قضاییه: ۹ نفر دیگر هم به‌زودی اعدام می‌شوند
تقریبا یک هفته پس از اعدام دو نفر به اتهام شرکت در ناآرامی‌های پس از انتخابات، حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه، دوشنبه شب اعلام کرد که «۹ نفر دیگر نیز به زودی اعدام خواهند شد». به گفته او، این افراد «با انگیزه براندازی نظام در اغتشاشات حضور یافته‌اند».


گزارش خبرنگار روز از تهران

یک روز در سالن ملاقات اوین
شيرين کريمي

از فردای انتخابات و شکل گیری دولت مستقر، روزی نیست که زندان های ایران، شاهد حضور خانواده زندانیانی که دستگیر شده اند، نباشد. بعضی چهره ها، از روز اول حضور داشته اند؛ بعضی در میانه راه آمده اند؛ هر روزهم خانواده دیگری به جمع آنها اضافه می شود. گزارش زیر، به بازخوانی یک روز در برابر اوین اختصاص دارد.


zendani1.jpg
شرايط جدید برای زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

فعالان سیاسی زندانی به شدت تحت فشار هستند که تعهد دهند بعد از آزادی برای همیشه فعالیت سیاسی را کنار خواهند گذاشت

فرشته قاضي

با گذشت 8 ماه انتخابات 22 خرداد، فضای حاکم بر ایران همچنان امنیتی است و در حالی که بازداشت فعالان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی همچنان ادامه دارد، دور تازه ای از فشارها بر فعالان دربند آغاز شده است. خانواده زندانیان سیاسی و مطبوعاتی در گفتگو با "روز" از آخرین وضعیت عزیزان در بند خود گفته اند.


rahmanipour_zamani.jpg
دو تن از متهمان اعتراضات انتخاباتی ایران اعدام شدند
روز پنجشنبه، 28 ژانویه (8 بهمن)، به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش شد که برای یازده تن از متهمان ارتباط با اعتراضات پس از انتخابات از جمله شرکت در تظاهرات در روز عاشورا حکم اعدام صادر شده و احکام دوتن از آنان به اسامی آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی به اجرا گذاشته شده است. براساس این گزارش، دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه ای گفته است که "در پی اغتشاشات و اقدامات ضد انقلابی و ساختارشکنانه ماه های اخیر به خصوص در روز عاشورا، شعب دادگاه های انقلاب اسلامی تهران به اتهام تعدادی از متهمان رسیدگی و یازده نفر را به اعدام محکوم کردند."


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بیماران هم باید در زندان بمانند

نادر کرمی ـ شیرین کریمی

در حالی‌که بسیاری از زندانیان سیاسی نیاز به درمان پزشکی دارند و بودن آن‌ها در زندان، خطرات جدی جانی در بر دارد، مسئولین امنیتی و قضایی از آزادی و یا درمان آنان خودداری می‌کنند. ابراهیم یزدی، بهزاد نبوی، محمد ملکی، عمادالدین باقی، منصور اسانلو و عباس خرسندی از این جمله اند که مسئولین همچنان بر زندانی بودن آن‌ها اصرار دارند. این در حالیست که دستکم 8 وکیل هم به جمع زندانیان افزوده شده اند که در میان آنان، وضعیت فروغ میرزایی، نگران کننده گزارش شده است.


madaran1.jpg
بازداشت ۳۰ نفر از مادران عزادار و حامیان آنها
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در خبری فوری اعلام کرد که غروب روز شنبه 30 نفر از مادران عزادار و حامیان آنها در پارک لاله و خیابان های اطراف آن در حمله ای با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای انتظامی و لباس شخصی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند.


اسامی بخشی از فعالین سیاسی و اجتماعی بازداشت شده اخير
پس از حوادث عاشورا در تهران صدها تن از معترضین دستگیر شدند.به گونه ای که مقامات نیروی انتظامی تعداد دستگیری هایی که مستقیما توسط این نهاد صورت گرفت را 500 تن در روز عاشورای تهران اعلام کردند. به گزارش جرس، به جز صدها معترض بازداشت شده در روز عاشورا در شهرهای تهران-اصفهان-اراک-مشهد-نجف آباد و... تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی نیز به صورت هدف دار دستگیر شدند.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

دستگیری های خانه به خانه ادامه دارد
لیلا طیری

سیل بازداشت های فله ای که از روز عاشورا آغاز شده همچنان ادامه دارد. در عین حال روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که محاکمه متهمان "پرونده‌هاي هتاکان به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي" روزهاي يک‌شنبه تا سه‌شنبه اين هفته در دادگاه انقلاب اسلامي تهران برگزار مي‌شود. براساس این اطلاعیه که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده، تعداد اين متهمان، هفت نفر است و پرونده آنان با تکميل تحقيقات و صدور کيفرخواست از سوي دادستان عمومي و انقلاب تهران به دادگاه ارسال شده بود.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

اتهامات تازه در سایت وابسته به سپاه
لیلا طیری

با گذشت چهار روز از عاشورا، بازداشت فعالان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی همچنان ادامه دارد. اردشیر امیرارجمند، مشاور حقوقی میرحسین موسوی و دکتر عابدی جعفری، عضو ستاد انتخاباتی موسوی و وزیر بازرگانی دولت او دیروز بازداشت شدند. بهاره هدایت، فعال سرشناس دانشجویی، دیگر فعال بازداشت شده دیروز بود که به گفته همسرش، ساعت ده شب بازداشت شد.


ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالین سیاسی و مدنی
به گزارش پایگاه خبری «پارلمان‌نیوز»، نسرین وزیری خبرنگار پارلمانی خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا و خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی بازداشت شد. همچنین خبرهای رسیده حاکی از آن است که بدرالسادات مفیدی دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، کیوان مهرگان دبیر سیاسی ضمیمه اعتماد، مرتضی کاظمیان یادداشت نویس روزنامه‌های اصلاح‌طلب و ماشاءالله شمس الواعظین بازداشت شدند.


bazdasht_2812.jpg
بازداشت گسترده فعالان سیاسی در ایران
در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر ایران، تعدادی از فعالان سیاسی از جمله چند نفر از افراد نزدیک به میرحسین موسوی و محمد خاتمی، و چند فعال سیاسی نزدیک به طیف ملی – مذهبی بازداشت شده اند. روز دوشنبه گزارش هایی هم از بازداشت تعداد دیگری از شخصیت های اصلاح طلب منتشر شد.


پلیس ایران کشته شدن ۸ نفر را در روز عاشورا تأیید کرد

نیروی انتظامی ایران با انتشار اطلاعیه ای اسامی ۸ نفر از کشته شدگان حوادث روز عاشورا در ایران را اعلام کرد.

در این اطلاعیه که روز دوشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) در وب سایت رسمی نیروی انتظامی ایران منتشر شده است، اسامی ۷ مرد و یک زن به چشم می‌خورد که به گفته پلیس در جریان درگیری های روز یکشنبه کشته شده اند.

ا


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل
نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
روز جمعه ٢٧ آذر ماه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک قعطنامه پيشنهادی کميته سوم اين سازمان مبنی بر محکوميت مقامات جمهوری اسلامی در نقض مستمر و فاحش اساسی ترين حقوق مردم ايران با اکثريت قاطع به تصويب رسيد.


سازمان قضایی نیروهای مسلح:

سه نفر در کهریزک کشته شده اند
سازمان قضایی نیروهای مسلح با انتشار گزارشی از پرونده متهمان کهریزک، تائید کرده که سه نفر از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات بر اثر ضرب و جرح ماموران در این بازداشتگاه کشته شده اند.


rsf_logo_farsi.jpg
شش ماه پس از کابوس
بیلان سرکوب گسترده آزادی بیان در ایران
شش ماه پس از آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ٢٢ خرداد در ایران، مسوولان جمهوری اسلامی همچنان به سیاست سانسور گسترده در رسانه و سرکوب روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهند. در این مدت بیش از ١٠٠ روزنامه‌نگار بازداشت و بیش از ٥٠ روزنامه‌نگار مجبور به ترک کشور شده‌اند. ١٢ نشریه توقیف و هزاران صفحه سایت های اینترنتی مسدود شده است.


jayze_montezeri2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر انجام داد

اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» به آیت الله منتظری
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر تندیس « تلاشگر حقوق بشر» سال 1388 خود را به آیت الله منتظری اهدا کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، مراسم اهدای تندیس «تلاشگر حقوق بشر» روز پنج شنبه نوزدهم آذر ماه 1388 برابر با ده دسامبر 2009 در بیت آیت الله منتظری برگزار شد. « کانون مدافعان حقوق بشر»، تندیس « تلاشگر حقوق بشر» خود را هر سال به یکی از افرادی که « در راه تحقق حقوق بشر و اصول انسانی آن کوشش کرده و از جان و مال و مقام خود صرف نظر کرده اند»، اهدا می کند.


ai_logo3.jpg
عفو بین الملل:

نقض حقوق بشر در ایران در بدترین شرایط طی دو دهه
عفو بین‌الملل در روز ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، در گزارش تازه‌ئی پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته گفت: نقض حقوق بشر در ایران در حال حاضردر بدترین وضعیت در ۲۰ سال گذشته است.


navi_pilay_un_komiser.jpg
نگرانی کميسر حقوق بشر سازمان ملل از تشديد سرکوب مخالفان در ايران
ناوی پيلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه شنبه، هفدهم آذرماه، از تشديد سرکوب مخالفان دولت ایران توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، عميقا ابراز نگرانی کرد و از مقامات اين کشور خواست تا به حق مخالفان برای اعتراض احترام بگذارد.


ebadi2.jpg
اختصاص نشان "حمایت بین المللی از حقوق بشر" به شیرین عبادی

عبادی جایزه خود را به مادران عزادار اهدا کرد

در مراسمی رسمی در مجلس اعیان انگستان، موسسه خدمات بین المللی حقوق بشر، جایزه حمایت بین المللی از حقوق بشر را به شیرین عبادی تقدیم کرد. این موسسه جایزه خود را به خاطر تلاش‌های برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در جهت گسترش حقوق بشر به وی اختصاس داد. در مراسم فوق، که با حضور جمع زیادی از شخصیت های سیاسی و اجتماعی انگلیس برگزار شد، شیرین عبادی به پاس "تحمل فراوان اعضای کمیته مادران عزا دار"، جایزه خود را با به این کمیته تقدیم نمود.


un_logo3.jpg
متن کامل قطعنامه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ای را در تاریخ هفتم آبان ماه 1388 ارائه و در بیست و نهم آبان ماه 1388 با 74 رأی به تصویب کمیته سوم مجمع عمومی رساند. در بند 9 قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره شده که تصمیم دارد به بررسی وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در شصت و پنجمین نشست خود تحت عنوان « ارتقا و حفاظت حقوق بشر» ادامه دهد.


narges_mohammadi2.jpg
در پی اخراج از محل کار

نامه نرگس محمدی به محمود احمدی نژاد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که از محل کار خود اخراج شده است. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی بیست و هشتم آبان ماه 1388 از شرکت بازرسی مهندسی ایران اخراج شده است. این فعال حقوق بشر که از سال 1380 در این شرکت مشغول به کار بوده است در نامه خود به احمدی نژاد نوشته که حکم اخراجش سیر امنیتی داشته است.


shuraye_meli_solh_logo1.jpg
شورای ملی صلح خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه

سلول های انفرادی را برچینید
« شورای ملی صلح» در نامه ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه خواستار برچیدن سلول های انفرادی شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، « شورای ملی صلح» در نامه خود به رییس قوه قضاییه با استناد به « اصل هشتم قانون اساسي» و به حكم « وظيفه‌اي كه هر انسان دردمند در صحنه اجتماع دارد» از این مقام عالی قضایی مصرانه و با نيت خير تقاضا کرده تا كليه هم و غم خود را صرف برچيدن سلول هاي انفرادي کرده و از طريق اعمال نظارت جدي بر رفتار مأموران و ضابطان دادگستري- به ويژه در مرحله تحقيقات مقدماتي- و همچنين با اعمال نظارت فراگير بر بازداشتگاه ها و زندان ها و فراهم آوردن شرايط انساني براي كليه متهمان و محكومان و نيز با برخورد قاطع با ناقضان قانون- در هر لباس و مقامي كه باشند- زمينه تحقق «ضوابط دادرسي عادلانه» را (به معناي واقعي كلمه) فراهم کند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org