logo_Committeeebadi_lahiji2.jpg
شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی:

ابزار سرکوب را کنار بگذارید؛ راه را
برای کمک های مردمی به زلزله زدگان باز کنید
شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل و عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در خصوص بازداشت های صورت گرفته در مناطق تخریب شده بر اثر زلزله بیانیه مشترکی منتشر کردند. بیانیه مشترک خانم عبادی و آقای لاهیجی که شنبه چهارم شهریور ماه 1391 منتشر شده، به شرح زیر است:


zelzele_emdadgar.jpg
امدادگران داوطلب در مناطق زلزله زده ایران 'بازداشت شدند'

حمله ی نیروی انتظامی به کمپ کمک به زلزله زدگان

گروهی از امدادگران داوطلب که به منظور کمک رسانی به آسیب دیدگان از زمین لرزه اخیر در استان آذربایجان شرقی به این منطقه رفته بودند توسط ماموران حکومتی بازداشت شده اند
بنا بر اخبار رسیده از مناطق زلزله زده شمال غرب کشور، نیروهای امنیتی ساعاتی پیش با حمله به کمپ‌های کمک رسانی مردمی اقدام به بازداشت ۳۵ نفر از نیروهای مردمی کرده‌اند که به قصد امداد در منطقه به سر می‌برند.


khossravi_gh1.jpg
ایران: مردی در خطر اعدام
سازمان عفو بین الملل طی بیانیه‌ای نسبت به حکم اعدام غلامرضا خسروی که قرار است در تاریخ ۲۰ شهریور اعدام شود، ابراز نگرانی کرد و خواستار اقدام فوری در این مورد شد. عفو بین‌الملل از علاقمندان درخواست کرده که با نوشتن نامه به مقام‌های سیاسی و قضایی جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف حکم اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی شوند.


zendani1.jpg
بیانیه مشترک عمومی شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایران زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند
شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز در بیانیه مشترکی گفتند: «شرایط زندانیان در ایران روزبه‌روز بدتر می‌شود. زندانیان سیاسی و عقیدتی در طی بازداشت پیش از محاکمه مورد شکنجه و بدرفتاری های دیگر قرار می‌گیرند، به وکیل و خانواده و امکانات قانونی دسترسی ندارند و در پی آن در شرایطی که بسیار از موازین بین‌المللی محاکمه عادلانه به دور است بر اساس اتهام‌های مربوط به فعالیت حرفه ای، فعالیت حقوق بشری، آزادی بیان، گردهمایی و تشکل و دیگر حقوق قانونی خود که در عهدنامه‌های بین‌المللی حقوق بشری به رسمیت شناخته شده و جمهوری اسلامی ایران نیز عضو آن‌ها است، مورد محاکمه قرار می‌گیرند.»


icfhr_logo1.jpg
اسامی ۲۸ زندانی کرد محکوم به اعدام در ۵ زندان کشور
تحقیقات کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران نشان می دهد که هم اکنون حداقل ۲۸ تن زندانی کرد که با اتهام های سیاسی و امنیتی مواجهند در زندان های سنندج، ارومیه، سمنان، رجایی شهر، سقز در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تایید/نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند. از این تعداد ۱۷ تن حکم قطعی اعدام دریافت کرده اند و ۱۱ زندانی دیگر حکم اولیه اعدام گرفته اند و در انتظار رای دیوان عالی کشور هستند. در مورد برخی از اسامی که در این گزارش پیش رو دارید پیشتر اطلاعاتی در رسانه های مختلف منتشر شده است.


narges_mohamadi1.jpg
وضعیت نرگس محمدی در ابهام
مهناز پراکند

براساس خبرهای منتشر شده نرگس محمدی در زندان زنجان به شدت مورد ضرب و شتم و به کلام دقیق‌تر شکنجه قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است. بیش از ده روز است که از وی و وضعیت سلامتی او در بیمارستان خبری نیست و خانواده این فعال حقوق بشر، از چند و چون اتفاقی که منجر به انتقال او به بیمارستان شده است، بی‌اطلاع هستند.


haqe_tahsil.jpg
دومین گزارش موارد نقض حقوق دانشجویان، توسط دفتر تحکیم وحدت، به احمد شهید ارائه شد
کمیسیون حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت، دومین گزارش خود از موارد نقض حقوق دانشجویان را به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان مل متحد برای ایران، تحویل داد. به گزارش دانشجونیوز، دفتر تحکیم وحدت پیش از این گزارشی جامع از بیش از ٢٠٠٠ مورد نقض حقوق دانشجویان، از فروردین ١٣٨٨ تا شهریور ١٣٩٠، تهیه و آن را به دفتر احمد شهید ارائه کرده بود.


kabudvand2.jpg
بیانیه مشترک سه سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند
عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، امروز در بیانیه مشترکی از دولتمردان ایران خواستند فورا و بدون قید و شرط محمد صدیق کبودوند را آزاد کنند و گفتند دولتمردان مسئول به خطر افتادن جان او در اثر ادامه اعتصاب غذایش هستند.


icfhr_logo1.jpg
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

مقام‌های ایران از انکار زندانیان سیاسی دست بردارند
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید، مقامات ایرانی باید انتشار اکاذیب و اطلاعات نادرست در خصوص وجود زندانیان سیاسی در ایران، در حالیکه همزمان مشغول حبس صدها نفر به دلیل استفاده از حقوق قانونی خود هستند را متوقف کنند. کمپین افزود که قوۀ قضاییۀ ایران باید بلافاصله کلیۀ زندانیان سیاسی را آزاد کند و از زندانی کردن شهروندان به دلیل ابراز باورهای سیاسی‌شان خودداری کند.


paris_iran_090712.jpg
اعتراض به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران
ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و رزونامه‌نگاران تبعیدی ایران سه‌شنبه ٢٠ تیرماه ١٣٩١ در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند. معترضان پلاکاردهایی با شعارهای «آزادی برای روزنامه‌نگاران ایران»، «نه به شکنجه و انفرادی» و «در ایران ٣٣ روزنامه‌نگار ١٩ وب‌نگار زندانی هستند»، در دست داشتند.


mahnaz_parakand3.jpg
در گزارش به کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا عنوان شد

سلطه حاکمیت بر تصمیمات قضائی، زمینه ساز تضعیف استقلال وکل
مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با ارائه یک گزارش به "کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا" به بررسی میزان استقلال قضات دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و امنیت وکلا در این دادگاه ها پرداخت. "استقلال قضات و وکلا" یکی از موضوع های اصلی مورد بحث در بیستمین نشست سازمان ملل متحد بود که از 18 ژوئن تا 6 ژوئیه 2012 در ژنو به آن پرداخته شد.


کارزار ایران تریبونال

پایان مرحله نخست دادگاه رژیم جمهوری اسلامی


پیام جمعی از مادران خاوران به دادگاه رسیدگی به اعدام فرزندان مان

مرحله نخست دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه ٦٠ به مدت پنچ روز، از ١٨ ژوئن تا ٢٢ ژوئن ٢٠١٢ در مرکز اقدام حقوق بشر سازمان عفو بین الملل در لندن برگزار شد. در این مرحله از دادگاه، قضات تحقیق عضو کمیسیون حقیقت یاب، متشکل از شش حقوقدان و شخصیت برجسته و مترقی جهانی، هشتاد تن از اعضای خانواده های جان سپردگان دهه شصت و جان به در بردگان از اعدام ها دسته جمعی و کشتار زندانیان سیاسی در این دهه را، به دادگاه فراخواندند و از آنان تحقیق به عمل آوردند.


narges_mohammadi3.jpg
هر حادثه‌ای در زندان برای من رخ دهد عامدانه است

مسئولیت مرگ تدریجی من با مسئولان است

حبس خود در زندان زنجان، مسئولیت هر گونه اتفاق ناگوار در زندان را متوجه مسئولان دانسته است.
به گزارش سایت ملی-مذهبی این فعال حقوق بشر که از بیماری حاد عصبی رنج می برد در نامه خود ضمن تکذیب هر گونه درخواست برای انتقال به زندان زنجان ، محیط این زندان را استرس زا عنوان کرده و آورده است:«مصرا وموکدااعلام می کنم که چنین رفتارواقدامی با من درواقع مرگ تدریجی من است که مسئولیت آن بامسئولین است.


unhrc_acamemic_right.jpg
نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل
در باره «حقوق آکادمیک در ایران»
سه شنبه ۱۹ ژوئن همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس حقوق بشر در سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، گزارشی از «حقوق آکادمیک دانشجویان» در یکی از نشست های جانبی این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش دانشجونیوز، این نشست جانبی که از سوی سازمان غیر دولتی SUDWIND و "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" تدارک دیده شده بود با سخنرانی ۳ تن از فعالین سابق جنبش دانشجویی، پویان محمودیان، صادق شجاعی و امیر رشیدی و همچنین دکتر فرهنگ قاسمی، رییس اتحادیه مدارس عالی فرانسه برگزار گردید.


heidarian_a_t_a.jpg
اعدام مخفیانه سه زندانی سیاسی عرب

آخرین خبر: تعداد اعدامی های امروز به چهارتن رسید

بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۹ خرداد یک مامور نهاد امنیتی قضایی در اهواز ضمن تماس با خانواده حیدریان اعدام دوتن از فرزندان آن خانواده و یکی از عموزادگان آنها را اطلاع داد. عباس حیدریان معروف به جاسم، طه حیدریان معروف به جمشید، عبد الرحمن حیدریان معروف به ناصر، سه جوان اعدام شده هستند. علی نعامی و امیر معاوی دو زندانی دیگر هستند که در چارچوب یک پرونده به همراه سه فرد یاد شده بیش از یک سال است در بازداشت به سر می‌برند.


af_soltani3.jpg
تایید حکم ۱۳ سال حبس برای عبدالفتاح سلطانی

نامۀ شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص سلطانی

مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری محبوس دربند ۳۵۰ اوین با اعلام تائید حکم ۱۳ سال حبس تعزیری توسط دادگاه تجدید نظر برای پدرش خاطرنشان کرد که حکم هنوز رسما به ما ابلاغ نشده. نه به وکلا و نه به ما. فقط یکی از وکلا رونوشت دستنویس این حکم را دیده است.


هشدار سازمان عفوبین‌الملل در مورد احتمال اعدام پنج زندانی عرب ایرانی

zendani1.jpg
جان زندانیان عقیدتی در ایران، در خطر است

فراخوان شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و سه سازمان مدافع حقوق بشر برای نجات جان زندانیان بیمار در ایران

شیرین عبادی برنده‌ ایرانی جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، رفتار جمهوری اسلامی با زندانیان عقیدتی و از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و شهروند وب نگار را محکوم کردند. خانم عبادی و سه سازمان مدافع حقوق بشر در اطلاعیه خود از جامعه جهانی خواسته اند تا مقامات جمهوری اسلامی ایران را به همکاری بدون قید و شرط با سازمان ملل وادار کنند و امکان بازدید گزارش‌گر ویژه را از ایران فراهم آورند.


ai_logo2.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

گزارش ۲۰۱۲ عفو بین الملل

استبداد و بی‌عدالتی دیگر نمی‌توانند به روش همیشگی ادامه یابند

عفو بین‌الملل با فراخوانی برای تصویب عهدنامه قاطعی در زمینه تجارت اسلحه در سال جاری، هم‌زمان با انتشار پنجاهمین گزارش جهانی حقوق بشر خود، گفت شجاعت معترضان در 12 ماه گذشته با شکست رهبری همراه بود که نشان دهنده خستگی، ناهماهنگی و ناتوانی روزافزون شورای امنیت سازمان ملل است.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص دریاچه ارومیه
و بازداشت فعالان محیط زیست
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران، در خصوص مساله خشک شدن دریاچه ارومیه و بازداشت برخی از فعالان محیط زیست توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید نوشت که موضوع دریاچه ارومیه سبب شده است تا چندین تجمع اعتراضی صورت بگیرد که در نتیجه آن تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شده اند. خانم عبادی در این نامه نوشت که بی توجهی حکومت جمهوری اسلامی ایران آینده چند میلیون نفر از ساکنین اطراف دریاچه ارومیه را با خطر جدی مواجه ساخته و این موضوع می تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن زند که برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیانبار است.


ebadi12.jpg
نامه شیرین عبادی به ناوی پیلای
در خصوص نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا این مقام از کلیه امکانات قانونی خود برای آزادی نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر جهت درمان پزشکی استفاده کند.


کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:

به ارعاب روزنامه‌نگاران خارجی در ایران پایان دهید
ما شاهد استفادۀ روزافزون مقامات ایرانی از ارعاب، دستگیری، سانسور، و سایر شیوه های محدود کردن رسانه‌های خارجی نسبت به پوشش خبرهای مربوط به ایران هستیم. از زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ تا کنون، مقامات ایرانی چندین روزنامه نگار و نویسنده و خانواده هایشان و ایرانیانی که در رسانه های خارجی مانند بی بی سی فارسی، رویترز، نشریۀ نیوزویک، و مجلۀ نیویورکر کار می کنند را مورد تهدید و بازجویی قرار داده‌اند.


dadkhah.jpg
محمدعلی دادخواه: از حقوق مردمان سرزمینم دفاع کردم
محمد علی دادخواه، حقوقدان و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز شنبه ۹ اردبیشهت ماه در حالیکه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از جلسه دادگاه یکی از موکلانش رفته از تایید حکم ۹ سال حبس خویش از سوی دادگاه تجدید نظر مطلع شده است.
محمد علی دادخواه، وکیل برجسته ای که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، دانشجویان و عقیدتی را مانند حسین رونقی ملکی، ابراهیم یزدی، یوسف ندرخانی،کشیش محکوم به اعدام را به عهده داشته است با اظهار تاسف از اینکه نتوانسته از موکلش روز شنبه دفاع کند، گفت:« ارژنگ داودی، موکلم به محاربه و اعدام محکوم شده است، من رفته بودم تا از او دفاع کنم که نشد و برگشتم! »


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

٣ می ٢٠١٢ (١٤ اردیبهشت ١٣٩١ )
روز جهانی آزادی مطبوعات مبارک باد

از اغاز سال میلادی ٢٠١٢ هر پنچ روز یک خبرنگار کشته شده است . " باشگاه" دشمنان آزادی اطلاع‌رسانی با شش عضو تازه به ٤١ نفر رسید

به مناسبت ٣ می ٢٠١٢ (چهارده اردیبهشت ١٣٩١) روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش‌گران بدون مرز، خشونت دهشتناک علیه روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران را ، محکوم می‌کند. با کشته شدن ٢١ روزنامه‌نگار و ٦ شهروند وب‌نگار و شهروند خبرنگار از آغاز سال میلادی ٢٠١٢ ، هر پنج روز یک فعال اطلاع‌رسانی، از جمله در مناطق درگیری هم چون سومالی و یا سوریه به قتل رسیده است.


کمپین سراسری “صدای دانشجویان دربند باشیم”

پیام ویدیویی شیرین عبادی در حمایت از دانشچویان زندانی
ویدیو: آینده سازان ایران پشت میله های زندان

دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) با انتشار فراخوانی مشترک از تمامی دانشگاهیان، نهادهای مدنی، سازمان های مدافع حقوق بشر و تمامی هموطنان در داخل و خارج از کشور خواستند تا به شکل ویژه حمایت خود را از دانشجویان دربند اعلام نموده و به کارزار سراسری برای اعتراض به تدوام حبس این دانشجویان بپیوندند


تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی نرگس محمدی شدند
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، شیرین عبادی (ایران)، میخائیل گور باچف (روسیه)، دالای لاما (تبت)، مایرد مگوایر (ایرلند)، ریگوبرتو مانچو تام (گواتمالا)، جودی ویلیامز ( ایالات متحده امریکا)، لخ وا لسا (لهستان)، محمد یونس (بنگلادش)، سازمان صلح بین المللی ( سوئیس)، موسسه البرت شوایتزر (ایالات متحده امریکا) ‌ با انتشار بیانیه ای به اجرای حبس نرگس محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی "فوری و بدون قید و شرط" او شدند.


ebadi12.jpg
شیرین عبادی در واکنش به اجرای حکم ۶ سال زندان برای نرگس محمدی:

لاریجانی دادگستری را به شعبه‌ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ابراز تأسف از اجرای حکم 6 سال زندان برای نرگس محمدی، نائب رییس این کانون گفت که "در فردای آزادی ایران، باید مأموران وزارت اطلاعات پاسخگوی اعمال شرم آور خود باشند و آقای لاریجانی نیز باید به عنوان رییس قوه قضاییه از ملت ایران عذرخواهی کند که باعث بسته شدن دادگاه های ایران شده و دادگستری را به شعبه ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است.


ai_logo2.jpg
عفو بین‌الملل: گزارش اعدام ۲۰۱۱ در ایران
در سال ۲۰۱۱، ایران همچنین یکی از چند کشور معدود در جهان بود که به طور کلی روند رو به افزایشی را در استفاده از مجازات اعدام به نمایش گذاشت. عفو بین الملل در سال ۲۰۱۱ افزایش قابل توجهی را در اعدام ها ثبت کرد که از اواسط ۲۰۱۰ شروع شده بود. این افزایش بیشتر ناشی از تعداد بسیار بالای اعدام به اتهام جرایم مواد مخدر بود.


ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد.
به گزارش بی بی سی، در رای گیری این شورا ۲۲ عضو رای موافق و ۵ عضو رای مخالف دادند. نمایندگان چین، کوبا، روسیه، بنگلادش و قطر ار مخالفان تمدید ماموریت آقای شهید بودند. بقیه اعضای این شورا که از ۴۷ عضو تشکیل شده، رای ممتنع دادند. پیشتر شیرین عبادی و 29 سازمان و گروه فعال در زمینه حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته‌ بودند تا ماموریت آقای شهید را تمدید کنند.


ban_ki_moon.jpg
دبیر کل سازمان ملل:

حکومت ایران با گزارشگر ویژه همکاری کند
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر درایران منتشر کرد. به گزارش کمپين بين المللی حقوق بشر، بان کی مون در گزارش خود تصریح کرد که از زمان گزارش قبلی نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در رابطه با روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر، حقوق زنان و منتقدان حکومت همچنان ادامه دارد. دبیرکل سازمان ملل از ایران خواست با احمدشهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران همکاری کند.


ماموریت احمد شهید را تمدید کنید!
نامه ۲۰ سازمان و گروه حقوق بشری بین‌المللی و ایرانی به شورای حقوق بشر: «ما معتقد هستیم که ادامه ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران برای ایجاد زمینه همکاری ایرانیان با جامعه جهانی، اعمال فشار بر دولت ایران جهت پایبندی به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر، و فراهم آوردن نظارت مجامع و کارشناسان بین المللی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر در آن کشور حیاتی است.


icfhr_logo1.jpg
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

استقبال گسترده از گزارش احمد شهید درباره ایران
‎گزارش شهید در شرایطی به شورا ارائه شد که رسانه های حکومتی حملات شدیدی علیه وی را بطور هماهنگ شده در روزهای اخیر آغاز کرده اند و مطالب دور از حقیقتی را در زیر سئوال بردن ماموریت وی بدون پرداختن به محتوی گزارش وی چاپ کرده اند. برای مثال در روز شنبه روزنامه ها و خبرگزاریهای داخلی ادعا کردند که گزارش شهید « بدون توجه به پاسخ مستند و دقیق ۳۰۰ صفحه‌ای جمهوری اسلامی» تنظیم شده است که اساسا خلاف واقع است چرا که جمهوری اسلامی از اوایل ماه ژانویه ۲۰۱۲ این گزارش را در اختیار داشته است اما هیچ پاسخی به محتوی آن ارائه نکرده است. فقط امروز در حین سخنرانی شهید در شورا نمایندگان ایران مطلبی چند ده صفحه ای که ادعا میشود در پاسخ به گزارش است به وی دادند.


ahmed_shaheed.jpg
متن کامل گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر ایران
این گزارش روندهای کنونی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را برجسته میکند. در حالی که برخی از جدیدترین نگرانیها در مورد حقوق بشر فهرست وار ارائه شده اند، تمرکز گزارشکر ویژه بر روی پرونده های مربوط به ناآرامی های پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ میباشد. گرچه این گزارش تمامی موارد نقض حقوق بشر در کشور را پوشش نمی دهد اما تصویری از شرایط حاضر در این رابطه ترسیم میکند.


گزارش تازه احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران منتشر شد
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گزارش تازه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود.
به گزارش بی بی سی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در این گزارش از موارد شکنجه بازداشت شدگان در ایران انتقاد کرده است.
او نوشته است: "بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگهداری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. همچنین گفته شده است که بازداشت شدگان مجبور شده اند مقابل دوربین های تلویزیونی اعتراف کنند."


ebadi10.jpg
شیرین عبادی در واکنش به تحت فشار قرار دادن فعالان حقوق بشر و حکم عبدالفتاح سلطانی

گویا مسئولان قضایی در خواب غفلت فرو رفته اند
فشار بر مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی و درخواست های نیروهای امنیتی از آنان برای انجام مصاحبه های فرمایشی و همچنین صدور حکم عبدالفتاح سلطانی، واکنش "شیرین عبادی"، برنده جایزه صلح نوبل را به همراه داشت. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر تحت فشار قرار گرفته اند تا علیه کانون مدافعان حقوق بشر و شخص شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل مصاحبه کنند و پذیرش چنین خواسته ای را شرط بسته شدن پرونده آنان عنوان کرده اند. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفت و گوی کوتاهی گفت: "دولت ایران به جای آنکه اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر را دستگیر کند و تحت فشار جسمی و روحی، از آنان بخواهد تا به اعتراف های دروغین تن دهند، آیا بهتر نیست در رفتار خود با مردم تجدید نظر کند تا از اساس موضوع حل شود."


abdolfattah_soltani.jpg
18 سال زندان در برازجان و بیست محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به 18 سال حبس در زندان برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شد.
تهامات این وکیل دادگستری، «تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام» اعلام شده است. همچنین «تحصیل مال حرام» از طریق دریافت جایزه حقوق بشری نورنبرگ یکی از دیگر از اتهامات سلطانی و مبنای صدور حکم اعلام شده است.


ka_vokala.jpg
در سالگرد استقلال کانون وکلا، این نهاد همچنان زیر تسلط قوه قضاییه است
از خردادماه ۱۳۸۸، حداقل ۴۲ وکیل دادگستری فقط به دلیل دفاع از موکلانشان و ترویح حقوق بشر با تعقیب قضایی دولت به شکل حبس، محاکمۀ جنایی، و آزار روبرو شده اند. قوۀ قضاییۀ ایران در واقع دفاع حقوق از حقوق بشر را تبدیل به یک جرم کرده است و تلاش کرده است تا جامعۀ حقوقی را از هرفردی که بخواهد از حقوق زندانیان عقیدتی دفاع کند پاکسازی کند.


ai_logo2.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

ایران: گزارش تازه افزایش شدید سرکوب مخالفان را نشان می دهد
عفو بین الملل امروز گفت: در آستانه انتخابات مجلس در این هفته در ایران سرکوب آزادی بیان به شدت اوج گرفته است. گزارش ۷۱ صفحه ای «دستور داریم تو را له کنیم»: سرکوب رو به گسترش مخالفت ها در ایران شرح می دهد که چگونه در پی اعتراض های بهمن ۱۳۸۹ به فراخوان رهبران مخالفان، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دولتمردان ایران با به راه انداختن موجی از دستگیری در ماه های اخیر به طور منظم بر سرکوب عملی و قانونی مخالفان افزوده اند.


fidh_lddhi_rsf.jpg
فراخوان به جامعه جهانی برای اتخاذ مواضعی جدی‌تر در تضمین رعایت حقوق بشر در ایران

«گزارش‌گران بدون مرز»، «فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و «جامعه دفاع ازحقوق بشر در ايران»

پاریس ١٤ بهمن ١٣٩٠ - «گزارش‌گران بدون مرز»، «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و «جامعه دفاع ازحقوق بشر در ایران»، جامعه جهانی را فرا می‌خوانند که در مذاکرات خود با ایران مواضعی جدی‌تر برای تضمین رعایت حقوق بشر در ایران اتخاذ کند. این سازمان های مدافع حقوق بشر همچنین خواهان محکومیت صریح و علنی رفتار غیر قابل پذیرش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با زندانیان عقیدتی، روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران هستند.


evin2.jpg
افزایش فشار بر زندانیان سیاسی در ایران در آستانه انتخابات
فضای رسانه ای و سیاسی در ایران معمولا با نزدیک شدن به هر دوره از انتخابات گشایشی نسبی پیدا می کند، اما صاحبنظران می گویند که امسال با نزدیک شدن به انتخابات مجلس در این کشور، فضای سیاسی و اجتماعی محدودتر هم شده است.

تا پیش از اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، در دوره های نزدیک به انتخابات تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد می‌شدند، بعضی روزنامه‌هایی که توقیف می‌شد، اجازه فعالیت مجدد پیدا می کردند یا روزنامه‌ای جدید جایگزین و فضای بحث‌های سیاسی بازتر می‌شد.


press_freedom_2012.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١٢ -٢٠١١

چین، ایران و سوریه در اخرین رده های جدول رده‌بندی، سال جنبش و بهار و سرکوب

گزارش‌گران بدون مرز دهمین رده‌بندی سالانه‌ی آزادی مطبوعات در جهان را منتشر کرد. این رده‌بندی با همکاری صدها تن از روزنامه‌نگاران و کارشناسان رسانه‌ها تهیه شده است .


parakand_shahid.jpg
مهناز پراکند وکیل دادگستری

گزارش به احمد شهید گزارشگر ویزه سازمان ملل
من مهناز پراکند وکیل دادگستری ، مدافع حقوق بشر وعضو کانون مدافعان حقوق بشر هستم که قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی ایران وبعد از این انتخابات وکالت بسیاری از متهمین سیاسی، عقیدتی و فعالین حقوق بشر را بعهده داشته ام و از این جهت شاهد بسیاری از موارد نقض حقوق بشرهستم که توسط نهادهای امنیتی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بر مردم روا داشته شده است ودرخواست دارم که این گزارش به مثابه شهادت بر نقض حقوق بشردرجمهوری اسلامی ایران تلقی گردد .


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ايران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که پیشتر در روز سوم نوامبر (۳۰ آبان) در کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد به تصویب رسیده بود. این قطعنامه با ۸۹ رأی موافق، ۶۴ رأی ممتنع و ۳۰ رأی مخالف به تصویب رسید. در کمیته حقوق بشر در ماه نوامبر، ۸۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت داده بودند.


ai_logo4.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

موج اعدام های پنهانی باید پایان یابد
عفو بین الملل امروز در گزارش تازه ای گفت: سال جاری شاهد افزایش شدید تعداد اعدام شدگان ـ که بسیاری از آنها فقیر هستند ـ به اتهام جرایم مواد مخدر در ایران بوده است.
بر پایه یافته های این سازمان در گزارش ۴۴ صفحه ای «معتاد به مرگ: اعدام به اتهام جرایم مواد مخدر در ایران» حداقل ۴۸۸ نفر تاکنون در سال ۲۰۱۱ به اتهام جرایم مواد مخدر اعدام شده اند، یعنی تقریبا سه برابر ارقام سال ۲۰۰۹ است که عفو بین الملل حداقل ۱۶۶ اعدام برای همین اتهام ها ثبت کرده بود.


fidh_laddhi_logo2.jpg
گزارش ـ کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی در روز جهانی حقوق بشر

سرکوب آزادی، زندان، شکنجه، اعدام...
سیاست دولتی اختناق
در گزارش حاضر ـ کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی در روز جهانی حقوق بشر ـ نه تنها کوشیده ایم خودداری جمهوری اسلامی ایران از اجرای میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را نشان دهیم، بلکه تلاش کرده ایم ترازنامه ای از بعضی جنبه های نقض فاحش حقوق بشر در جمهوری اسلامی به دست دهیم.


فراخوان ۱۰ دسامبر ۲۰۱۱ از سوی نهادهای ایرانی در سراسر جهان

فراخوان همیاری جهانی
به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
ما، بخشی از نهادهای حقوق بشری و دموکراتیک ایرانیان خارج از کشور، با تعهد خود به رعایت بیانیه های جهانی حقوق بشر به عنوان دستاوردی برای بشریت و حفظ کرامت انسانی، این روز جهانی را گرامی می داریم. ما از همه کنشگران مدنی و حقوق بشری دعوت می کنیم که همراه با ما از سوم تا یازدهم ماه دسامبر۲۰۱۱ را برای خواسته های زیر، هفته دفاع از حقوق بشر اعلام کنند.


un_logo3.jpg
سازمان ملل نقض گسترده حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل در رای گیری سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران قطعنامه پیشنهادی کانادا را به تصویب رساند. این قطعنامه نقض گسترده حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرده است. تعداد کشور هایی که به این قطعنامه رای مثبت دادند به ۸۶ رسید که ۶ رای از سال گذشته بیشتر است. ۳۲ کشور به این قطعنامه رای منفی و ۵۹ کشور رای ممتنع دادند.


fidh_omct_logo2.jpg
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

مجازات مضاعف برای مدافعان حقوق بشر در زندان
برنامه نظارت به شدت سیاست آزار مدافعان حقوق بشر از طریق بازداشت های خودسرانه، اذیت و آزار قضایی و اقدامات تنبیهی در زندان که به قصد مجازات فعالیت های حقوق بشری آنها انجام می گیرد، محکوم می نماید. برنامه نظارت در عین حال دولتمردان ایران را به تاکید فرا می خواند که تمام این بازداشت شدگان را بدون قید و شرط آزاد نمایند و به طور کلی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهده های بین المللی حقوق بشر را که ایران به تصویب رسانده است، رعایت کنند.


متن کامل گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل
گزارش حاضر بر طبق قطعنامه ۱۶/۹ شورای حقوق بشر ارائه می‌شود. این قطعنامه حکم گزارشگر ویژه در زمینه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را دایر کرد. این اولین حکم گزارشگر کشوری از سوی شورای حقوق بشر در مورد ایران می‌باشد. از زمانی که حکم قبلی که توسط کمیسیون حقوق بشر سابق ایجاد شده بود در سال ۲۰۰۲ خاتمه داده شد. این قطعنامه گزارشگر ویژه را موظف می‌سازد که (۱) گزارشی مقطعی به شصت وششمین مجمع عمومی ارائه کند و (۲) گزارشی به شورای حقوق بشر برای توجه این شورا در نوزدهمین نشست آن ارائه کند.


ahmed_shaheed.jpg
گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر ایران
گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر ایران بزودی منتشر می‌شود. به گزارش بی‌بی‌سی احمد شهید در این گزارش درباره وضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرده است. احمد شهید به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی نیز پرداخته و از میان ۳۴ روزنامه نگاری که در ایران زندانی هستند از احمد زیدآبادی، محمد داوری، عیسی سحرخیز، حسین رونقی مالکی، مسعود باستانی، بهمن احمدی امویی، محمد صدیق کبودوند، و کیوان صمیمی نام برده و موارد محرومیت آنها از حقوق اولیه شهروندی را شرح داده است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org