logo_Committeelatifi02.jpg
حکم اعدام حبیب الله لطیفی اجرا نشد

سازمان عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر از حکومت ایران خواسته است حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد ایرانی را لغو کند.
آخرین گزارش ها بیانگر اجرا نشدن حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد ایرانی است.

آقای لطیفی قرار بود بامداد یکشنبه به جرم "محاربه" اعدام شود. یکی از وکلای آقای لطیفی در گفت و گو با بی بی سی فارسی این خبر را تایید کرد. خانواده آقای لطیفی و جمعی از مردم از شب گذشته در برابر زندان سنندج، محل اجرای اعدام، جمع شده بودند. همزمان، تعدادی از فعالان حقوق بشر هم در بعضی از پایتخت های اروپایی در برابر سفارتخانه های ایران تحصن کرده بودند.


tahasson_genf.jpg
بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو

پایان تحصن، پایان اعتراض ما نیست
ما تحصن کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می دهیم اما همچنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه نگاران و همچنین زندانیان سیاسی بی وقفه ادامه خواهیم داد. از تمامی هموطنان به ویژه تمامی رسانه های جهان درخواست می کنیم که برای انعکاس شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی در ایران اهمیت ویژه ای قائل شده و با ما همراه شوند.


nasrin_sotude3.jpg
بیانیه شماره یک

تحصن جمعی از فعالان زنان ایران در برابردفتر سازمان ملل در ژنو

نسربن ستوده را آزاد کنید!

به خاطر همدردی با نسرین ستوده و اعتراض به تضییع حقوق قانونی وی، جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه ای اعلام کرده اند که از روز دوشنبه 20دسامبر در مقابل در ورودی سازمان ملل متحد تحصن خواهند کرد. نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشری و فعال حقوق زنان از 13 شهریور به علت فعالیت های حقوق بشری خود دستگیر شده و بیش از 103 روز است که در زندان به سر می برد. متن کامل بیانیه این گروه از فعالان حقوق زنان به این شرح است:


وخامت حال چند زندانی سیاسی در ایران

اخبار رسیده از ایران از وخامت وضعیت جسمانی نسرین ستوده، وکیل، محمد نوری زاد، مستندساز، عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و حسن شهابی، فعال کارگری حکایت دارد.

رضا خندان به بی بی سی فارسی گفت که همسرش نسرین ستوده، به خاطر اعتصاب غذا به حدی ضعیف شده که در تماس تلفنی امروز، نتوانسته است از وقتی که برای صحبت با اعضای خانواده خود داشته به طور کامل استفاده کند.
عیسی سحر خیز، که به دنبال خونریزی داخلی در بهداری زندان رجایی شهر تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، در شرایط نامساعد جسمی به سر می برد است.


بیانیه به مناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر

همه حقوق بشر برای همه

فراخوان گروههای مختلف ایرانی مدافع حقوق بشر در اتریش بمناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر

شصت و دو سال پس از ارائه اعلاميه جهانی حقوق بشر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸، و با وجود کسب دستآوردهای بزرگ در همه نقاط جهان در جهت گسترش و حفظ حقوق بشر، در شرايطی بار ديگر به استقبال دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر می رویم که نه تنها با خواست اساسی «تامين همه حقوق بشر برای همه»، فاصله زيادی داریم، بل که پایه ای ترین حقوق انسانی در پاره ای ازکشورهای دنيا به فجيع ترين اشکال به طور گسترده، مستمر و برنامه ريزی شده، نقض می گردد.
یکی از این کشورها، متاسفانه ايران ماست که در اثر سيطره ناقضان حقوق بشر بر آن، مواردی از نقض حقوق بشر در آن ديده می شود که در جهان نمونه وار است


ایران، هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در دنیا
کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین آمار خود از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرد که ایران در کنار چین هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان برای روزنامه‌نگاران است. این کمیته می‌گوید آمارش از روزنامه‌نگاران زندانی در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه است.


tajik2.jpg
عبدالرضا تاجیک برنده جایزه بهترین روزنامه‌نگار سال شد
سازمان گزارشگران بدون مرز، عبدالرضا تاجیک،‌ روزنامه نگار زندانی در ایران،‌ را به عنوان برنده جایزه امسال بهترین روزنامه‌نگار سال خود اعلام کرده است. به گزارش خبرنگار رادیو فردا از پاریس، سازمان گزارشگران بدون مرز که از آزادی بیان در سراسر جهان حمایت می‌کند، روز پنجشنبه عبدالرضا تاجیک،‌ روزنامه‌نگار زندانی در ایران را به عنوان بهترین روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۰ انتخاب کرده است.


kabudvand2.jpg
وضعیت نگران کننده محمدصدیق کبودوند در زندان
محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، یک بار دیگر در زندان دچار بیهوشی شد. به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز (مرکز کردستان)، محمدصدیق کبودوند که‌ با شرایطی غیرانسانی در زندان اوین بسر میبرد روز جمعه ۲۸ آبان ماه باردیگر بر اثر فشار مغزی و عصبی و قطع تنفس دچار بی هوشی شد.‌ در دو ماه گذشته این دومین بار است که کبودوند دچار عارضه جدی می‌شود.


un_logo3.jpg
وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

ترجمه فارسی متن کامل قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران (آبان 1389)

کمیتهء سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (کمیته حقوق بشر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر که در جمهوری اسلامی ایران در جریان است، ابراز می‌کند. این قطعنامه در ماه دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل رسما تایید خواهد کرد. «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» برگردان فارسی متن کامل این قطعنامه را منتشر کرده است.


faalan_siasi_mazandaran.jpg
اظهارات تکان دهنده فعالین سیاسی مازندران در دادگاه انقلاب شهرستان بابل
بنا به اخبار رسیده از منابع آگاه در مازندران طی روزهای اخیر دادگاه چند تن از فعالین سیاسی سرشناس استان مازندران تشکیل شد. به گزارش این خبر این دادگاه دومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمین حوادث پس از انتخابات بوده است. جلسه دادگاه در شعبه 101دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان تشکیل شده بود. منابع آگاه گزارش می دهند که در این دادگاه علیرضا شهیری، دکتر احمد میری، دکتر علی اکبر سروش، آریا آرام نژاد، علیرضا فلاحتی، محمدرضاکربلائی آقاملکی، محمد معصومیان و مصطفی ابراهیم تبار حضور داشتند و ازخود دفاع کردند.


گفتگوی روز با محمد سیف زاده و خانواده های زندانیان سیاسی

حبس در تبعید؛ مجازات مضاعف یا آزار خانواده ها؟
حبس در تبعید که در ماههای اخیر، چنان که از گفته خانواده زندانیان سیاسی و وکیل آنان بر می آید، به واژه ای آشنا در ادبیات قضایی ایران تبدیل شده اما نگرانی شدید خانواده های زندانیان سیاسی و سازمان های حقوق بشری را برانگیخته است. بعد از انتخابات 22 خرداد سال گذشته و بازداشت گروهی از فعالان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی، اکنون تعدادی از این زندانیان به حبس های طولانی مدت در تبعید محکوم شده اند و در این میان، حامد روحی نژاد به زندان زنجان، احمد کریمی به زندان گنبد کاووس و ضیا نبوی به زندان کارون اهواز منتقل شده اند، مجید دری نیز در انتظار تبعید به زندان کارون اهواز است و شیوا نظر آهاری نیز به از6 سال حبس درتبعید در زندان ایذه محکوم شده و در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر است.


اسامی تعدادی از زنان در انتظار اجرای حکم اعدام
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" در حال حاضر تعداد زیادی از زندانیان عادی زن در بند زنان زندان اوین در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برند.


ebadi_stude2.jpg
بیانیه مشترک شیرین عبادی و هشت سازمان برجسته حقوق بشر:

نسرین ستوده را آزاد کنید
برنده جایزه صلح نوبل و وکیل مدافع ایرانی شیرین عبادی، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کمیسیون بین المللی قضات، فدراسیون بین المللی حقوق بشر، لیگ ایرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحادیهء بین المللی وکلا، و سازمان جهانی علیه شکنجه امروز ادامهء بازداشت بدون اتهام و یا محاکمهء وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده، درایران را محکوم کردند و خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط وی که تنها به دلیل به عهده گرفتن دفاع از دیگران زندانی شده است شدند.


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

سال و نیم زندان سنگین ترین محکومیت برای یک ولاگ نویس در ایران
گزارش‌گران بدون مرز انزجار خود را از صدور سنگین‌ترین حکم زندان برای یک وبلاگ نویس در ایران اعلام می کند. حسین درخشان به نوزده سال و نیم زندان، پنج سال ممنوعیت فعالیت سیاسی و مطبوعاتی و جریمه مالی تحت نام "بازگرداندن وجوه اخذشده" به مبلغ ٣٧٥٠ یورو، ٢٩٠٠ دلار و ٢٠٠ پوند انگلیس، محکوم شده است.


مشخصات ۲۱۶ زندانی سیاسی- عقیدتی و امنیتی در زندان های ایران
مشخصات دقیق ۲۱۶ زندانی سیاسی- عقیدتی و امنیتی در زندان های مختلف ایران شناسایی شده است که بیش از ۱۱۰۰ سال محکومیت دارند و در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان های مختلف ایران هستند. این در حالی است که از میان این زندانیان برخی به اعدام و حبس ابد محکوم شده اند که اگر برای هر کدام از این افراد و میزان محکومیت شان، چندین سال را در نظر بگیریم، بیش از یک هزار و ۵۰۰ سال زندان خواهد شد که میزان بالایی از این هزار و پانصد سال زندان به جرم آزادی طلبی و دموکراسی خواهی در ایران برای این افراد صادر شده و هم اکنون در حال اجراست.


baghi.jpg
شش سال حبس برای عمادالدین باقی
همزمان با حضور عمادالدین باقی در دادگاه برای رسیدگی به پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان، وی در پرونده مربوط به مصاحبه با آیت الله منتظری به ۶سال زندان محکوم شد. در حال حاضر وی پس از چهار و سال و نیم تحمل حبس، به هفت سال زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیتهای رسانه ای و مدنی محکوم شده است.


momeni1.jpg
نامه عبدالله مومنی درباره شکنجه‌ و اعتراف‌گیری

نامه تکان دهنده عبدالله مومنی به رهبر ایران درباره شکنجه و اعتراف گیری اجباری

در نامه‌ای از زندان اوین، عبدالله مومنی فعال برجستهء ایرانی که از خرداد سال ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد، در خصوص شکنجهء شدید، اعترافات ساختگی و محاکمهء نمایشی خود، و همچنین فقدان کامل استقلال قضایی در محاکمه‌اش سخن می‌گوید. مومنی در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت 4 سال و ۱۱ ماه خویش در بند ۳۵۰ زندان اوین در تهران است.


nasrin_sotude.jpg
تشدید دستگیری و محکومیت فعالان و وکلای حقوق بشر

نسرین ستوده، وکیل برجستهء حقوق بشر، احضار شده است و دارایی های وی توقیف شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز گفت که مقامات جمهوری اسلامی ایران همچنان به دستگیری و حبس فعالان جامعهء مدنی و آزار و محاکمهء وکلای مستقل ادامه می دهند. شیرین عبادی، برندهء جایزهء صلح نوبل سال ۲۰۰۳ به کمپین گفت: "متاسفانه عدم استقلال قوه قضاییه باعث شده که وکلایی که مستقلا کار می کنند مورد هدف قوه قضاییه قرار بگیرند و اگر نگاهی به عملکرد قوه قضاییه در ارتباط با وکلا در یک سال گذشته داشته باشیم می بینیم وکلایی که از زندانیان سیاسی دفاع می کردند همگی به نوعی دچار مشکلات عدیده ای شدند."


shiva_nazarahari.jpg
رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا:

«شیوا نظرآهاری را فورا آزاد کنید»
رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر در ایران شد. به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، هایدی هاوتلا در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری دبیر این کمیته از زندان اوین شده و تصریح کرده است نگرانی عمیقی نسبت به روند محاکمه این فعال حقوق بشر در ایران وجود دارد زیرا برخی منابع دولتی در تلاش هستند تا وی را به سازمان مجاهدین خلق متصل و از این طریق با اتهام محاربه روبرو سازند.


saharkhiz_ebadi_pilavi2.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد
درباره وضعیت عیسی سحر خیز
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل درباره نقض قانون به هنگام دستگیری، دوران زندان و محاکمه موکلش، عیسی سحرخیز نامه‌ای سرگشاده خطاب به خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر نوشت. دراین نامه وی خواستار ملاقات فرد و یا هیاتی از سوی شورا با موکلش در ایران شد. نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر درباره وضعیت آقای عیسی سحر خیز در پی می‌آید:


asadi_jamali.jpg
از اسدی و جمالی خبری نیست

سازمان ادوار، با صدور بیانیه ای، بازداشت دو عضو شورای مرکزی این تشکل را محکوم کرد

در حالی که سه روز از بازداشت حسن اسدی زیدابادی و علی جمالی، دو عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) می گذرد، هنوز هیچ نهادی مسوولیت بازداشت این دو تن را به عهده نگرفته است. پیگیری های خانواده این دو عضو سازمان ادوار برای مشخص شدن وضعیت این دو تن هم هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. حمیدرضا جمالی، برادر علی جمالی، دیگر عضو بازداشت شده سازمان دانش آموختگان، درباره بازداشت برادر خود به "روز" گفت: "ما برای پیگیری وضعیت برادرم به نهادهای مختلف مراجعه کردیم، اما نه دادستانی، نه دادسرای انقلاب و نه دادسری زندان اوین در این باره پاسخگو نبودند وهیچ جواب مشخصی به ما ندادند. پیگیری های ما برای ملاقات مردمی با دادستان هم به نتیجه ای نرسید و اجازه این کار به ما داده نشد."


درخواست خانواده های زندانیان اعتصابی:

بگذارید با فرزندانمان ملاقات کنیم
خانواده های شانزده زندانی اعتصاب کننده اوین که پس از گذشت بیست و یک روز هیچ تماس و ملاقاتی با عزیزان شان نداشته اند با ارسال نامه هایی به مسوولان مختلف قضایی از جمله دادستان تهران از آنها خواسته اند که امکان ملاقات با این زندانیان را که هم اکنون در سلول انفرادی به سر می برند فراهم کنند.


keivan_samimi.jpg
وضعیت نامناسب جسمانی کیوان صمیمی
وضعیت جسمانی کیوان صمیمی، روزنامه نگار دربندی که هنوز در اعتصاب غذا به سر می برد وخیم گزارش می شود. طبق خبرهای رسیده به کلمه ، این روزنامه نگار که بیست روز است در اعتصاب غذا به سر می برد وضعیت جسمانی مناسبی ندارد اما روحیه اش همچنان قوی و خوب است . با توجه به فرارسیدن ماه رمضان نگرانی ها در باره وی افزایش پیدا کرده است ،چرا که اکنون فقط به هنگام افطار و سحر آب و چای می نوشد.


evin2.jpg
بی‌خبری مطلق از زندانیان اعتصاب کننده اوین

بیانیه زندانیان بند ۳۵۰ اوین :تشریح سیاست های جدید اعمال فشار

بی‌خبری مطلق از زندانیان اعتصاب کننده اوین که فقط دو روز است به اعتصاب غذای شان پایان داه اند موجب نگرانی خانواده این زندانیان شده است. براساس گزارش های رسیده از اوین به کلمه، شانزده زندانی که به مدت پانزده روز به خاطر اعتراض به شرایط نامناسب بند ۳۵۰ دست به اعتصاب غذار زده بودندهمچنان در سلول انفرادی به سر می برند. کیوان صمیمی، روزنامه نگار دربند همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد و اعلام کرده است که تا بازگرداندن دیگر یارانش به بند عمومی دست از اعتصاب غذا نخواهد کشید.


bahaian_zendani.jpg
محکومیت هر یک از رهبران بهاییان در ایران به ۲۰ سال زندان
دادگاهی در تهران هر یک از هفت مدیر جامعه بهاییان در ایران را که از حدود سه سال پیش در بازداشت هستند، به بیست سال زندان محکوم کرده است. شیرین عبادی، یکی از وکلای این هفت نفر، حکم صادر شده را سیاسی دانست و گفت برای لغو این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد کرد و تقاضای صدور حکم تبرئه برای موکلانش خواهد داشت.


zendani.jpg
اعتصاب غذای خانواده های 17 زندانی سیاسی

مسئولان پاسخگو نیستند تهدید می کنند

خانواده های 17 زندانی سیاسی که از هفته پیش و در پی انتقال به سلول انفرادی، دست به اعتصاب غذا زده اند، از دیروز به اعتصاب آنان پیوستند. 17 زندانی سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می برند ضمن اعلام خواسته های خود تاکید کرده اند تا تحقق این خواسته ها به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد، در برابر مسئولان زندانهم تهدید کرده اند در صورت ادامه اعتصاب غذا، این زندانیان ضمن انتقال به زندان رجایی شهر، جریمه نقدی خواهند شد و یا به مدت حبس آنها اضافه خواهد شد.


evin1.jpg
گروهی از زندانيان سياسی زندان اوين دست به اعتصاب غذا زدند
همزمان با انتشار گزارش هايی درباره اعتصاب غذای کيوان صميمی، بهمن احمدی امويی، و عبدالله مومنی، گفته می شود گروهی از زندانيان سياسی زندان اوين در اعتراض به رفتار زندانبانان و ايجاد محدوديت و مانع‌تراشی در ملاقات با خانواده‌هايشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بی خبری از هدی صابر و وضعیت نامعلوم خانواده مصطفایی
محکومیت عمادالدین باقی به یک سال حبس تعزیری و ۵سال محرومیت از فعالیت سیاسی و رسانه ای
نامه سرگشاده سحرخیز به رئیس دستگاه قضا

لیلا طیری

با مفقود شدن یک فعال سیاسی و مدنی، یک وکیل و بازداشت اعضای خانواده او، دور جدیدی از فشارها آغاز شده که حکایت از بی اعتنایی مسئولان قضایی و امنیتی به قانون دارد. هدی صابر، فعال ملی مذهبی، از روز یکشنبه مفقود شده و خانم فریده جمشیدی، همسر او در گفتگو با "روز" اعلام کرده پی گیری هایش تاکنون بی نتیجه بوده و هیچ نهادی پاسخی به وی نداده است.همزمان از محمد مصطفایی، وکیل دادگستری نیز هیچ خبری در دست نیست، در حالیکه همسر و برادر همسر وی از یکشنبه شب بازداشت شده اند.
در این شرایط عیسی سحرخیز هم در نامه ای سرگشاده خواهان محاکمه آمران و عاملان ضرب و شتم و رفتارهای یکساله گذشته با خود شده و عمادالدین باقی هم در پرونده مربوط به انجمن دفاع از حقوق زندانیان، به یک سال حبس تعزیری و 5 سال محرومیت از فعالیت رسانه ای و سیاسی محکوم شده است.


bahare_milad.jpg
تایید حکم بهاره هدایت و میلاد اسدی
حکم ٩ سال و نیم حبس بهاره هدایت و ٧ سال و نیم حبس میلاد اسدی دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی ایران در دادگاه تجدید نظر تایید شد. به گزارش رهانا حکم این فعال داشجویی که در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی به ٩ سال و نیم حبس محکوم شده بود، از سوی شعبه ٥٤ دادگاه تجدیدنظر تهران تایید شده است.


گزارش بررسی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ايران
در شورای حقوق بشر

گزارش از شورای حقوق بشر و کنفرانس های جانبی آن

مرحله دوم و نهایی بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی به تاریخ ده ژوئن ۲۰۱۰ (بيست خرداد ۱۳۸۹) در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صورت پذيرفت. به این مناسبت تعدادی از مدافعان حقوق بشر ايرانی عضو سازمان های غير دولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد علاوه بر موضع گبری در صحن شورای حقوق بشر در ارتباط با مضامين مختلف شورای حقوق بشر و از جمله بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی، اقدام به برگزاری جلسات جنبی در شورای حقوق بشر نيز نمودند.


ai_rsf_logo.jpg
اطلاعیه مشترک عفوبین‌الملل و گزارش‌گران بدون مرز

سلامت زندانیان عقیدتی در دستان مقامات رسمی ایران است
یک سال پس از آغاز کارزار گسترده سرکوب تظاهرات‌های اعتراضی به انتخاب مورد مناقشه محمود احمدی نژاد، همچنان صدها زندانی در شرایط غیر انسانی و تحقیر آمیز، در زندان‌های ایران نگاه‌داری می‌شوند. و ابتدایی ترین حقوق آنها از جمله بهره‌مند شدن از درمان پزشکی مناسب پایمال می‌شود. عفو بین‌المللی و گزارش‌گران بدون مرز دو سازمان مدافع حقوق بشر اعتراض خود را به وضعیت نگاه‌داری این زندانیان که اغلب از نظر جسمی و روحی به شدت بیمار هستند،اعلام می‌کنند.


tajik2.jpg
نامه سرگشاده خانواده عبدالرضا تاجیک به رییس قوه قضاییه

با او به عدالت رفتار کنید
متن زیر نامه خانواده عبدالرضا تاجیک است به رییس قوه قضاییه که در آن از وی خواسته اند تا با عبدالرضا تاجیک به عدالت رفتار شود. تاجیک همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگار است.او در تحریریه روزنامه های شرق، خرداد، فتح و کارگزاران عضویت داشته است و قرار بود در صورت انتشار روزنامه کلمه دبیر سیاسی این روزنامه باشد.


گزارشی از نقض حقوق شهروندان بهائی در ایران

بهائی بودن در جمهوری اسلامی جرم است
شهروندان بهایی که هفته گذشته منازل متعلق به آنها در روستای ایول مازندران توسط لودر و کامیون تخریب شد،در مصاحبه با روز اعلام کردند شکایت آنها در خصوص تخریب منازلشان تاکنون مسکوت مانده و مراجع قضایی هیچ پاسخی به آنها نداده اند.دیان علایی، نماینده جامعه بین المللی بهاییان در سازمان ملل متحد در ژنو، هم وزارت اطلاعات و دستگاه امنیتی و برخی روحانیون را در پشت قضیه تخریب منازل و اموال شهروندان بهائی می داند و به روزمی گوید: بهایی بودن از نظر جمهوری اسلامی جرم است.رضا ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهایی نیز تخریب اموال و اماکن متعلق به شهروندان بهائی را برنامه ای منظم می خواند که با دستور حکومت و یا پشتیبانی آن انجام می گیرد.


tajik.jpg
بی خبری مطلق از یک روزنامه نگار

خانواده تاجیک: احساس خطر می کنیم
فرشته قاضی

خانواده عبدالرضا تاجیک در مصاحبه با "روز" ضمن ابراز بی خبری از وضعیت این روزنامه نگار، اعلام کردند نسبت به وضعیت جسمانی و روحی او احساس ترس و احساس خطر می کنند.همزمان شیرین عبادی به"روز" گفت عبدالرضا تاجیک از زمان بازداشت مفقود شده و هیچ خبری از او نیست.

عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر بعد از انتخابات مخدوش 22 خرداد، دو بار بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شد؛او اما یک ماه پیش برای سومین بار بازداشت شد و از آن پس خانواده اش هیچ اطلاعی از وضعیت، محل نگهداری و اتهام او ندارند.


mohamadi2.jpg
بازجویی از نرگس محمدی در حالت فلج عضلانی

شیرین عبادی: زندان ها به شیوه کهریزک اداره می شوند

فرشته قاضی

نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیات اجرایی شورای صلح دو روز بعد از آزادی از زندان، در بیمارستان بستری شد و تقی رحمانی، همسر خانم محمدی روز گذشته در مصاحبه با "روز" خبر داد که وی هر چند ساعت یک بار، دچار فلج عضلانی می شود و قادر به انجام کارهای روزانه و حتی حرف زدن نیست. هنوز مشخص نیست علت فلج عضلانی خانم محمدی که روزی دو یا سه بار بدان دچار می شود چیست اما تقی رحمانی، همسر این فعال حقوق بشر به "روز" می گوید همسرش در زندان نیز دچار این حالات می شده اما بازجویان هیچ اهمیتی به این وضعیت او نمی داده و حتی در این وضعیت نیز از او بازجویی می کرده اند.


jalalian_zeynab.jpg
خطر اعدام قریب‌الوقوع یک زن زندانی سیاسی

تقاضای فوری تعلیق اعدام از کمیسیونر عالی حقوق بشر

زینب جلالیانِ‌ زندانی سیاسی کرد، ۲۷ ساله که اجرای حکم او به مرحله نهایی اجرایی رسیده است، با اعدام قریب الوقوع روبروست. علاوه بر زینب، حداقل ۱۵ زندانی سیاسی دیگر کرد در صف اعدام هستند.کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خانم ناوی پی لی درخواست کرد که در این مورد مداخله کند و از همه توان خود برای توقف اعدام زینب استفاده کند.


against_torture.jpg
روز جهانی پشتیبانی از قربانیان شکنجه
در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ توافقنامه‌ی منع و تقبیح جهانی شکنجه‌ به تصویب رسید. این سند گامی ضروری برای بهبود وضعیت حق بشر در جهان بود و شکنجه و دیگر مجازات‌ها و رفتارهای ظالمانه‌ی ضدبشری و تحقیرآمیز را در سراسر جهان آشکارا منع می‌کرد. برای تجدید خاطره با این روز تاریخی، اجلاس عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۷ تصمیم گرفت که روز ۲۶ ژوئن، روز جهانی پشتیبانی از قربانیان شکنجه اعلام شود.


tajik2.jpg
اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بی خبری مطلق از عبدالرضا تاجیک

خواهر تاجیک: جرم برادرم دفاع از حقوق بشر است

لیلا طیری

خانواده عبدالرضا تاجیک در گفتگو با "روز" از وضعیت این روزنامه نگار که برای سومین بار طی یکسال بازداشت شده ابراز نگرانی کرده اند و تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی نیز از احتمال تبدیل قرار همسرش به وثیقه، به "روز" گفته است. آن سوتر فرزند عیسی سحرخیز از انتقال پدرش به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان خبر داده است.از میان زندانیان سیاسی، طی چند رو گذشته محمد نوری زاد، عماد الدین باقی، حسین مرعشی، محمد علی شیرزادی و اکبر اجدادی آزاد شده اند.


ebadi_ermacorapreis.jpg
جایزه دفاع از حقوق بشر اتریش برای شیرین عبادی

متن سخنرانی خانم عبادی در مراسم اهدای جایزه

شیرین عبادی بامداد سه‌شنبه (۱۵ ژوئن) طی مراسمی در پارلمان اتریش جایزه فلیکس آرماکورا، نشان اصلی دفاع از حقوق بشر کشور اتریش را دریافت کرد. خانم عبادی در سپاس گفت: "این جایزه را به تمام فعالان حقوق بشر در ایران‌، به ویژه به همکار دربندم خانم نرگس محمدی تقدیم می‌کنم."
جایزه حقوق بشر اتریش که از سال ۲۰۰۵ اعطا می شود به نام فلیکس ارماکورا خوانده شده است. فلیکس ارماکورا (۱۹۲۳ – ۱۹۹۵) سیاستمدار اتریشی از مدافعان سرسخت حقوق بشر و حقوق اقوام بود.


fidh_rep_ohneg.jpg
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر - گزارشگران بدون مرز

فراخوان شخصیت های جهانی برای آزادی زندانیان عقیدتی در ایران
٢٠ خرداد ماه ١٣٨٩ شیرین عبادی آغاز کارزار مشترک فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز را در پاریس رسما اعلام کرد. بسیاری از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و هنری طومار درخواست آزادی زندانیان عقیدتی در ایران را امضا کرده اند.


بیانیه ی ۵۶ کشور در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران
۵۶ کشور جهان اعلامیه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد امضاء و قرائت کردند که نقض حقوق بشر در ایران را محکوم می کند و خواهان اجرای تعهدات جمهوری اسلامی شده است.


انتقاد از وضعیت حقوق­ بشر در ایران در چهاردهمین اجلاس شورای حقوق­ بشر سازمان­ ملل
در ژنو (۳۱ می- ۱۸ ژوین)

در چهاردهمین اجلاس شورای حقوق­ بشر سازمان­ ملل در ژنو جواد لاریجانی با اعتراض صدها ایرانی مواجه شد

چهاردهمین اجلاس شورای حقوق­ بشر سازمان­ ملل در ژنو (۳۱ می- ۱۸ ژوین) درحالی به کار خود ادامه می دهد که روز پنج­شنبه جواد لاریجانی رییس هیات ایران، در جلسه بررسی گزارش ایران مجبور شد در حضور نماینده کشورهای عضو و سازمان­های غیردولتی بین­ المللی، انتقادات صریحی را نسبت به وضعیت حقوق­ بشر در ایران شاهد باشد. برخی از سازمان­ های غیردولتی که این بار برخلاف جلسه ماه فوریه فرصت داشتند در جلسه کشورها حضور داشته باشند، برخلاف ادعاهای لاریجانی با نام بردن از افرادی مانند عمادالدین باقی، شیوا نظرآهاری، میلاد اسدی، هنگامه شهیدی و افراد دیگری که هم اکنون به خاطر ابراز عقایدشان در زندان هستند، ادعاهای وی را در حضور صدها تن از مسوولان عالی رتبه کشورهای جهان به چالش کشیدند.


tajik.jpg
عبدالرضا تاجيك، روزنامه‌نگار و همكار مطبوعاتي کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
عبدالرضا تاجيك، روزنامه‌نگار و همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر بعد از ظهر امروز براي سومين بار بازداشت شد. تاجيك پيش از اين دو بار در تاريخ 24 خردادماه 1388 و همچنين 8 دي ماه 1388 نيز بازداشت شده بود. در بازداشت نخست 7 مردادماه و در دومين بازداشت خود نيز 11 اسفندماه 1388 آزاد شد. عبدالرضاتاجيك در روزنامه‌هاي زيادي مشغول به كار بوده است. او دبيري گروه سياسي روزنامه شرق را در كارنامه خود دارد و قرار بود با راه افتادن روزنامه كلمه دبير سياسي اين روزنامه باشد.


narges_mohammadi.jpg
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در دقایق پایانی روز پنج شنبه 20 خرداد ماه 1389 بازداشت شد. محمدی پیش از این چندین بار به دادگاه انقلاب احضار و به سوال های مطرح شده پاسخ گفته بود.

در طول سال گذشته محمدعلی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی دو عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و عبدالرضا تاجیک همکار مطبوعاتی این سازمان مردم نهاد نیز بازداشت و سپس با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شده بودند. این در حالی بود که عبدالرضا تاجیک در سال گذشته برای دو بار بازداشت شد. همچنین در طول سال گذشته، شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر برای انجام فعالیت هایش با موانعی مواجه شده بود.


ebadi_lahigi.jpg
شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی در مصاحبه با روز

رابطه سیاسی با جمهوری اسلامی باید کاهش یابد
کاوه قریشی

همزمان با تصویب طرح تحریم اقتصادی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی در مصاحبه با روز، علل موافقت یا مخالفت خود با تحریم اقتصادی ایران را مطرح کردند. این دو فعال حقوق بشراما متفق القولند که تحریم های سیاسی، راهکار مناسبی برای فشار بر جمهوری اسلامی است.
این مصاحبه در پی می آید.


ai_logo3.jpg
بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل

از اعتراض تا زندان ـ ایران یک سال پس از انتخابات

ایران: یک سال گذشت - سرکوب دگراندیشی با زندانی شدن ناعادلانه صدها نفر گسترش می یابد

یک سال پس از انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری 1388، عفو بین الملل گزارش مستندی منتشر می کند از گسترش سرکوب مخالفان، که به رنج و عذاب روزنامه نگاران، دانشجویان، فعالان سیاسی و حقوق بشر و روحانیون در زندان انجامیده است.


rsf_logo_farsi.jpg
اطلاعيه مطبوعاتی گزارش‌گران بدون مرز:

بازداشت ١٧٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در یک سال
با اختلال در وسائل ارتباطات جمعی، با کنترل کامل تصاویر، قدرت حاکم به دنبال نادیده انگاشتن تجمعات و ممانعت از استحکام انسجام و مقبولیت مردمی مخالفان بود. پاسداران انقلاب اسلامی با سانسور رسانه ها، توقیف مطبوعات، دستگیری روزنامه‌نگاران، پاسدار عدم دسترسی رهبران مخالفان به هر امکان رسانه‌ای شدند. زندان و شکنجه ، وثیقه های سنگین، تحت فشار قرار دادن و مقروض کردن خانواده‌ها، طرد اجتماعی و محروم کردن از حق کار و.... در آخر برای بسیاری تبعیض به تبعید انجامید..


ai_logo2.jpg
گزارش سالانه عفو بین الملل درباره وضعیت حقوق بشر در جهان و ایران
عفو بین الملل در گزارشی که روز پنجشنبه، 6 خرداد (27 مه)، منتشر کرده، با بررسی نحوه رعایت و موارد نقض حقوق بشر در یکصد و یازده کشور در طول یک سال گذشته، از آنچه که "سیاسی شدن مفهوم عدالت" در جهان نامیده انتقاد به عمل آورده و بسیاری از دولت های "قدرتمند" را متهم کرده که در روابط خارجی خود، منافع سیاسی را بر ملاحظات حقوق بشری مرجح می دانند.


بیانیه مطبوعاتی عفو بین الملل در باره گزارش سال 2010

خلأ عدالت در سطح جهان میلیون ها نفر را در معرض تعدی قرار می دهد

این سازمان با انتشار گزارش ۲۰۱۰ عفو بین الملل: وضعیت حقوق بشردر جهان، که تعدی ها در ۱۵۰ کشور را مستند کرده است، گفت کشورهای قدرتمند با ایستادن بر فراز قانون در زمینه حقوق بشر، با محافظت از متحدانشان در برابر انتقاد و دست زدن به اقدام تنها زمانی که از لحاظ سیاسی به مصلحت است، مانع پیشرفت عدالت در سطح بین المللی می شوند.


نامه سرگشاده شیرین عبادی به:
گزارشگر ویژه شکنجه و بازداشت‌های خود سرانه سازمان ملل متحد

برای رسيدگی به وضعیت مجید توکلی که در زندان انفرادی اعتصاب غذا کرده است

مجید توکلی به خاطر اعتراض به وضعیت نا‌ بسامان زندان و محدودیت‌ها ئی که بر خلاف قانون در حق زندانیان سیاسی روا می‌‌شود طبق تصمیم مقامات زندان از تاریخ دوم خرداد ماه ۱۳۸۹ مجددا به سلول انفرادی منتقل شد و از همان روز اعتصاب غذای خود را شروع کرد و اکنون در شرایط جسمی‌ وخیمی بسر می‌‌برد.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org