logo_Committeenowak.jpg
مانفرد نوواک، گزارشگر ویژه شکنجه سازمان ملل:

حکومت ایران تمایلی به دعوت گزارشگران مستقل ندارد
فریدون زرنگار

من سال گذشته چندین بار به مقام‌های ایرانی گفتم که من این چنین دعوتی را قبول خواهم کرد و از ایران دیدن خواهم کرد. چون به دلیل شماری از درخواست‌های اضطراری و فوری به خصوص بعد از انتخابات و به دلیل گفته‌ها و شنیده‌ها در مورد شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی، بسیار نگرانم. هرچند به من گفته شده که اینها بی پایه است. اما بهترین راه این است که این مسائل از نزدیک و در ایران بررسی شود.


navi_pilay_un_komiser.jpg
درخواست ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
برای اعزام نماینده به ایران
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنانی در ژنو از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران اظهار نگرانی کرد و خواستار بازدید نمایندگان شورای حقوق بشر سازمان ملل از ایران شد. خانم پیلاوی که روز پنجشنبه (۴ مارس /۱۳ اسفند) هم‌زمان با انتشار گزارش سالانه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سخنرانی می‌کرد گفت، با نمایندگان جمهوری اسلامی در باره وضعیت وخیم حقوق بشر در این کشور گفت‌وگو کرده است.


poster_genv2010.jpg
عبادی در ژنو: ایران بیشترین سرانه اعدام در جهان را دارد

چهارمین کنگره جهانی علیه مجازات اعدام

ژنو از ۲۴ تا ۲۶ فوریه میزبان چهارمین کنگره‌ی جهانی علیه مجازات اعدام بود، کنگره‌ای که یکی از شاخص‌های وجود جنبشی جهانی علیه کیفر مرگ است. این جنبش همراه با گسترش آگاهی‌های دموکراتیک و حقوق بشری در حال رشد است.

"کنگره‌ی جهانی علیه مجازات اعدام" (World Congress against the Death Penalty) نشست مشترک مجموعه‌ای از سازمان‌های طرفدار لغو کیفر مرگ است. کنفدراسیون سوئیس حامی اصلی برگزاری کنگره‌ی امسال است.


kanoon_logo2.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

از ویران شدن جامعه مدنی ایران جلوگیری کنید
سالها تحمل مرارت ها و رنج های یك ملت برای تشكیل جامعه مدنی دستاورد با ارزشی است كه نمی توان چشم بر هم گذاشت تا با سیاست های غلط و تنگ نظرانه یك دولت ، ویران و سركوب گردد و آن گاه بر ویرانی آن افسوس خورد. ما مدافعان حقوق بشر از آن مقام محترم بین المللی می خواهیم با تمام توان خود در سازمان ملل متحد مانع از ویران شدن جامعه مدنی ایران گردید و اولین اقدام مورد انتظار تلاش جدی برای آزادی تمامی فعالان در نهاد های مدنی ، احزاب سیاسی ، نهادهای فكری – عقیدتی ، اجتماعی ، اقتصادی و حقوق بشری و رفع پلمپ از دفاتر فعالیت آنها و آزادسازی فعالیت آنها در چارچوب قوانین كشور است.


وبلاگ آنلاین از کنفرانس ژنو

گزارش زنده کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از نشست شورای حقوق بشر در ژنو
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بطور زنده از مقر شورای حقوق بشر در ژنو در وبلاگ سایت خود از اجلاس این شورا که با حضورنماینده محمد جواد لاریجانی در جریان است گزارش میدهد:

http://persian.iranhumanrights.org/1388/11/online_geneva/


اطلاعیه شماره ۲

حضور مشترک کاروان های حقوق بشر در برابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو دراعتراض به نقض حقوق بشر در ایران
در روزهای ۱۵ تا ۱۷ فوریه ۲۰۱۰، در مقر سازمان ملل متحد در ژنو ، در هفتمین اجلاس بررسی ادواری جهانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر ایران بررسی خواهد شد. با توجه به اهمیت برگذاری این نشست، ما، شبکه ای از نهادهای حقوق بشری و تشکل های مدنی فعال در اروپا و کانادا و آمریکا، در اعتراض به نقض گسترده و برنامه ریزی شده ی حقوق بشر از سوی دولت جمهوری اسلامی در بیش ازسه دهه و در دفاع از مطالبات و مبارزات حق طلبانه و دموکراتیک زنان و مردان و جوانان میهن‌مان، تجمعی اعتراضی ازساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر روز دوشنبه 15 فوریه (۲۶ بهمن ۱۳۸۸) دربرابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌کنیم.


ebadi3.jpg
در آستانه رسیدگی به گزارش دولت جمهوری اسلامی ایران
در پانزدهم فوریه ۲۰۱۰ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

نامه شیرین عبادی به شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسر عالی‌ حقوق بشر
برای چندمین بار درخواست می‌‌کنم به هر شیوه ممکن دولت جمهوری اسلامی ایران را وادار سازید تا قطع نامه‌های مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد را که در مورد نقض حقوق بشر در ایران صادر شده است خصوصاً قطع نامه مورخ دسامبر ۲۰۰۹، را اجرا کرده و گزارشگران حقوق بشر به ویژه در زمینه بازداشت‌های خودسرانه، آزادی بیان، آزادی ادیان و حقوق زن را به ایران راه داده و با آنان همکاری کنند.


دعوت ۷۲ تشکل و نهاد مدنی برای

حضور مشترک در برابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو

با حمایت سازمان عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری و اتحادیه دانشجویان اروپا

در روزهای ۱۵ تا ۱۷ فوریه ۲۰۱۰، در مقر سازمان ملل متحد در ژنو ، در هفتمین اجلاس بررسی ادواری جهانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر ایران بررسی خواهد شد.
با توجه به اهمیت برگذاری این نشست، ما، شبکه ای از نهادهای حقوق بشری و تشکل های مدنی فعال در اروپا و کانادا و آمریکا، در اعتراض به نقض گسترده و برنامه ریزی شده ی حقوق بشر از سوی دولت جمهوری اسلامی در بیش ازسه دهه و در دفاع از مطالبات و مبارزات حق طلبانه و دموکراتیک زنان و مردان و جوانان میهن‌مان، تجمعی اعتراضی ازساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن ۱۳۸۸) دربرابر مقر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌کنیم.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بازداشت 7 روزنامه نگارو فعال حقوق بشر
لیلا طیری

براساس گزارش ها 7 روزنامه نگار و فعال حقوق بشر از نیمه شب شنبه تا شب یکشنبه بازداشت شدند؛ بسیاری از روزنامه نگارانی هم که پیش از این با قید وثیقه یا کفالت از زندان آزاد شده بودند، مجددا به وزارت اطلاعات احضار شده اند.


ایران رکورددار روزنامه‌نگاران زندانی

کمیته حمایت از روزنامه نگاران: در حال حاضر دست کم ۴۷ روزنامه نگار در زندان های ایران بسر می برند

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در گزارش خود در مورد شرایط دست اندرکاران رسانه های همگانی در ایران گفته است که در حال حاضر دست کم چهل و هفت روزنامه نگار در این کشور زندانی هستند و به این ترتیب شمار روزنامه نگاران محبوس در ایران از سال ۱۹۹۶ - چهارده سال پیش - تا کنون در هیچ کشور دیگری در جهان سابقه نداشته است.
کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید ایران اکنون از لحاظ تعداد زندانیان روزنامه نگار در صدر فهرست جهانی قرار دارد، و حتی شمار روزنامه نگاران دربند در زندان های چین از ایران کمتر است، و تنها به ۲۴ نفر می رسد.

آنچه در پی می آید شمه ای است از چگونگی بازداشت روزنامه نگاران ایرانی و نحوه رفتار با آنها در زندان:


قوه قضاییه: ۹ نفر دیگر هم به‌زودی اعدام می‌شوند
تقریبا یک هفته پس از اعدام دو نفر به اتهام شرکت در ناآرامی‌های پس از انتخابات، حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه، دوشنبه شب اعلام کرد که «۹ نفر دیگر نیز به زودی اعدام خواهند شد». به گفته او، این افراد «با انگیزه براندازی نظام در اغتشاشات حضور یافته‌اند».


گزارش خبرنگار روز از تهران

یک روز در سالن ملاقات اوین
شيرين کريمي

از فردای انتخابات و شکل گیری دولت مستقر، روزی نیست که زندان های ایران، شاهد حضور خانواده زندانیانی که دستگیر شده اند، نباشد. بعضی چهره ها، از روز اول حضور داشته اند؛ بعضی در میانه راه آمده اند؛ هر روزهم خانواده دیگری به جمع آنها اضافه می شود. گزارش زیر، به بازخوانی یک روز در برابر اوین اختصاص دارد.


zendani1.jpg
شرايط جدید برای زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

فعالان سیاسی زندانی به شدت تحت فشار هستند که تعهد دهند بعد از آزادی برای همیشه فعالیت سیاسی را کنار خواهند گذاشت

فرشته قاضي

با گذشت 8 ماه انتخابات 22 خرداد، فضای حاکم بر ایران همچنان امنیتی است و در حالی که بازداشت فعالان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی همچنان ادامه دارد، دور تازه ای از فشارها بر فعالان دربند آغاز شده است. خانواده زندانیان سیاسی و مطبوعاتی در گفتگو با "روز" از آخرین وضعیت عزیزان در بند خود گفته اند.


rahmanipour_zamani.jpg
دو تن از متهمان اعتراضات انتخاباتی ایران اعدام شدند
روز پنجشنبه، 28 ژانویه (8 بهمن)، به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش شد که برای یازده تن از متهمان ارتباط با اعتراضات پس از انتخابات از جمله شرکت در تظاهرات در روز عاشورا حکم اعدام صادر شده و احکام دوتن از آنان به اسامی آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی به اجرا گذاشته شده است. براساس این گزارش، دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه ای گفته است که "در پی اغتشاشات و اقدامات ضد انقلابی و ساختارشکنانه ماه های اخیر به خصوص در روز عاشورا، شعب دادگاه های انقلاب اسلامی تهران به اتهام تعدادی از متهمان رسیدگی و یازده نفر را به اعدام محکوم کردند."


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بیماران هم باید در زندان بمانند

نادر کرمی ـ شیرین کریمی

در حالی‌که بسیاری از زندانیان سیاسی نیاز به درمان پزشکی دارند و بودن آن‌ها در زندان، خطرات جدی جانی در بر دارد، مسئولین امنیتی و قضایی از آزادی و یا درمان آنان خودداری می‌کنند. ابراهیم یزدی، بهزاد نبوی، محمد ملکی، عمادالدین باقی، منصور اسانلو و عباس خرسندی از این جمله اند که مسئولین همچنان بر زندانی بودن آن‌ها اصرار دارند. این در حالیست که دستکم 8 وکیل هم به جمع زندانیان افزوده شده اند که در میان آنان، وضعیت فروغ میرزایی، نگران کننده گزارش شده است.


madaran1.jpg
بازداشت ۳۰ نفر از مادران عزادار و حامیان آنها
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در خبری فوری اعلام کرد که غروب روز شنبه 30 نفر از مادران عزادار و حامیان آنها در پارک لاله و خیابان های اطراف آن در حمله ای با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای انتظامی و لباس شخصی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند.


اسامی بخشی از فعالین سیاسی و اجتماعی بازداشت شده اخير
پس از حوادث عاشورا در تهران صدها تن از معترضین دستگیر شدند.به گونه ای که مقامات نیروی انتظامی تعداد دستگیری هایی که مستقیما توسط این نهاد صورت گرفت را 500 تن در روز عاشورای تهران اعلام کردند. به گزارش جرس، به جز صدها معترض بازداشت شده در روز عاشورا در شهرهای تهران-اصفهان-اراک-مشهد-نجف آباد و... تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی نیز به صورت هدف دار دستگیر شدند.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

دستگیری های خانه به خانه ادامه دارد
لیلا طیری

سیل بازداشت های فله ای که از روز عاشورا آغاز شده همچنان ادامه دارد. در عین حال روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که محاکمه متهمان "پرونده‌هاي هتاکان به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي" روزهاي يک‌شنبه تا سه‌شنبه اين هفته در دادگاه انقلاب اسلامي تهران برگزار مي‌شود. براساس این اطلاعیه که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده، تعداد اين متهمان، هفت نفر است و پرونده آنان با تکميل تحقيقات و صدور کيفرخواست از سوي دادستان عمومي و انقلاب تهران به دادگاه ارسال شده بود.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

اتهامات تازه در سایت وابسته به سپاه
لیلا طیری

با گذشت چهار روز از عاشورا، بازداشت فعالان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی همچنان ادامه دارد. اردشیر امیرارجمند، مشاور حقوقی میرحسین موسوی و دکتر عابدی جعفری، عضو ستاد انتخاباتی موسوی و وزیر بازرگانی دولت او دیروز بازداشت شدند. بهاره هدایت، فعال سرشناس دانشجویی، دیگر فعال بازداشت شده دیروز بود که به گفته همسرش، ساعت ده شب بازداشت شد.


ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالین سیاسی و مدنی
به گزارش پایگاه خبری «پارلمان‌نیوز»، نسرین وزیری خبرنگار پارلمانی خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا و خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی بازداشت شد. همچنین خبرهای رسیده حاکی از آن است که بدرالسادات مفیدی دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، کیوان مهرگان دبیر سیاسی ضمیمه اعتماد، مرتضی کاظمیان یادداشت نویس روزنامه‌های اصلاح‌طلب و ماشاءالله شمس الواعظین بازداشت شدند.


bazdasht_2812.jpg
بازداشت گسترده فعالان سیاسی در ایران
در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر ایران، تعدادی از فعالان سیاسی از جمله چند نفر از افراد نزدیک به میرحسین موسوی و محمد خاتمی، و چند فعال سیاسی نزدیک به طیف ملی – مذهبی بازداشت شده اند. روز دوشنبه گزارش هایی هم از بازداشت تعداد دیگری از شخصیت های اصلاح طلب منتشر شد.


پلیس ایران کشته شدن ۸ نفر را در روز عاشورا تأیید کرد

نیروی انتظامی ایران با انتشار اطلاعیه ای اسامی ۸ نفر از کشته شدگان حوادث روز عاشورا در ایران را اعلام کرد.

در این اطلاعیه که روز دوشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) در وب سایت رسمی نیروی انتظامی ایران منتشر شده است، اسامی ۷ مرد و یک زن به چشم می‌خورد که به گفته پلیس در جریان درگیری های روز یکشنبه کشته شده اند.

ا


un_logo3.jpg
مجمع عمومی سازمان ملل
نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
روز جمعه ٢٧ آذر ماه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک قعطنامه پيشنهادی کميته سوم اين سازمان مبنی بر محکوميت مقامات جمهوری اسلامی در نقض مستمر و فاحش اساسی ترين حقوق مردم ايران با اکثريت قاطع به تصويب رسيد.


سازمان قضایی نیروهای مسلح:

سه نفر در کهریزک کشته شده اند
سازمان قضایی نیروهای مسلح با انتشار گزارشی از پرونده متهمان کهریزک، تائید کرده که سه نفر از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات بر اثر ضرب و جرح ماموران در این بازداشتگاه کشته شده اند.


rsf_logo_farsi.jpg
شش ماه پس از کابوس
بیلان سرکوب گسترده آزادی بیان در ایران
شش ماه پس از آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ٢٢ خرداد در ایران، مسوولان جمهوری اسلامی همچنان به سیاست سانسور گسترده در رسانه و سرکوب روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهند. در این مدت بیش از ١٠٠ روزنامه‌نگار بازداشت و بیش از ٥٠ روزنامه‌نگار مجبور به ترک کشور شده‌اند. ١٢ نشریه توقیف و هزاران صفحه سایت های اینترنتی مسدود شده است.


jayze_montezeri2.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر انجام داد

اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» به آیت الله منتظری
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر تندیس « تلاشگر حقوق بشر» سال 1388 خود را به آیت الله منتظری اهدا کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، مراسم اهدای تندیس «تلاشگر حقوق بشر» روز پنج شنبه نوزدهم آذر ماه 1388 برابر با ده دسامبر 2009 در بیت آیت الله منتظری برگزار شد. « کانون مدافعان حقوق بشر»، تندیس « تلاشگر حقوق بشر» خود را هر سال به یکی از افرادی که « در راه تحقق حقوق بشر و اصول انسانی آن کوشش کرده و از جان و مال و مقام خود صرف نظر کرده اند»، اهدا می کند.


ai_logo3.jpg
عفو بین الملل:

نقض حقوق بشر در ایران در بدترین شرایط طی دو دهه
عفو بین‌الملل در روز ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، در گزارش تازه‌ئی پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته گفت: نقض حقوق بشر در ایران در حال حاضردر بدترین وضعیت در ۲۰ سال گذشته است.


navi_pilay_un_komiser.jpg
نگرانی کميسر حقوق بشر سازمان ملل از تشديد سرکوب مخالفان در ايران
ناوی پيلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه شنبه، هفدهم آذرماه، از تشديد سرکوب مخالفان دولت ایران توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، عميقا ابراز نگرانی کرد و از مقامات اين کشور خواست تا به حق مخالفان برای اعتراض احترام بگذارد.


ebadi2.jpg
اختصاص نشان "حمایت بین المللی از حقوق بشر" به شیرین عبادی

عبادی جایزه خود را به مادران عزادار اهدا کرد

در مراسمی رسمی در مجلس اعیان انگستان، موسسه خدمات بین المللی حقوق بشر، جایزه حمایت بین المللی از حقوق بشر را به شیرین عبادی تقدیم کرد. این موسسه جایزه خود را به خاطر تلاش‌های برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در جهت گسترش حقوق بشر به وی اختصاس داد. در مراسم فوق، که با حضور جمع زیادی از شخصیت های سیاسی و اجتماعی انگلیس برگزار شد، شیرین عبادی به پاس "تحمل فراوان اعضای کمیته مادران عزا دار"، جایزه خود را با به این کمیته تقدیم نمود.


un_logo3.jpg
متن کامل قطعنامه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ای را در تاریخ هفتم آبان ماه 1388 ارائه و در بیست و نهم آبان ماه 1388 با 74 رأی به تصویب کمیته سوم مجمع عمومی رساند. در بند 9 قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره شده که تصمیم دارد به بررسی وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در شصت و پنجمین نشست خود تحت عنوان « ارتقا و حفاظت حقوق بشر» ادامه دهد.


narges_mohammadi2.jpg
در پی اخراج از محل کار

نامه نرگس محمدی به محمود احمدی نژاد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که از محل کار خود اخراج شده است. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی بیست و هشتم آبان ماه 1388 از شرکت بازرسی مهندسی ایران اخراج شده است. این فعال حقوق بشر که از سال 1380 در این شرکت مشغول به کار بوده است در نامه خود به احمدی نژاد نوشته که حکم اخراجش سیر امنیتی داشته است.


shuraye_meli_solh_logo1.jpg
شورای ملی صلح خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه

سلول های انفرادی را برچینید
« شورای ملی صلح» در نامه ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه خواستار برچیدن سلول های انفرادی شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، « شورای ملی صلح» در نامه خود به رییس قوه قضاییه با استناد به « اصل هشتم قانون اساسي» و به حكم « وظيفه‌اي كه هر انسان دردمند در صحنه اجتماع دارد» از این مقام عالی قضایی مصرانه و با نيت خير تقاضا کرده تا كليه هم و غم خود را صرف برچيدن سلول هاي انفرادي کرده و از طريق اعمال نظارت جدي بر رفتار مأموران و ضابطان دادگستري- به ويژه در مرحله تحقيقات مقدماتي- و همچنين با اعمال نظارت فراگير بر بازداشتگاه ها و زندان ها و فراهم آوردن شرايط انساني براي كليه متهمان و محكومان و نيز با برخورد قاطع با ناقضان قانون- در هر لباس و مقامي كه باشند- زمينه تحقق «ضوابط دادرسي عادلانه» را (به معناي واقعي كلمه) فراهم کند.


hr_orgs_logos.jpg
عفو بین الملل
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران
پزشکان حقوق بشر

درخواست برای تحقیق و روشنگری مرگ مشکوک پزشک کهریزک
سه سازمان حقوق بشر در نامه مشترکی به مقامات ایرانی نگرانی جدی خود را در باره مرگ مشکوک دکتر رامین پوراندرجانی؛ پزشکی که در بازداشتگاه کهریزک کار می کرد، ابراز کردند.


kanoon_logo2.jpg
نامه کانون مدافعان حقوق بشر به
دبیر کل سازمان ملل متحد
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به نمايندگي از سازمان مردم نهاد متبوع خود با تقديم نامه‌اي به بان كي مون، دبير كل سازمان ملل متحد توضيحاتي را در خصوص گزارش او در مهر ماه 1388 و در بخش آزادي تجمع و تشكل مسالمت آميز، ارائه كرد. نامه كانون مدافعان حقوق بشر به بان كي مون روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 در جريان ديدار و گفت و گوي عبادي با بان کی مون، تقديم او شد.


lahidji689.jpg
مصاحبه روز با عبدالکریم لاهیجی

ویژگی های قطعنامه اخیر کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی
عبدالکریم لاهیجی نایب رییس فدراسیون جوامع حقوق بشر درگفت وگویی تفصیلی با روز به ویژگی های قطعنامه اخیر کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی پرداخته است. به گفته این وکیل و فعال حقوق بشر تعداد کشورهایی که رای مثبت به این قطعنامه داده اند طی شش سال گذشته بی سابقه بوده است.


un_logo3.jpg

سازمان ملل روند 'فزاینده' نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برخورد خشونت آمیز حکومت ایران با تظاهر کنندگان را در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد محکوم کرد.


ebadi10.jpg
دولت ایران جایزه نوبل صلح را مصادره کرد
فعالیت‌های حقوق بشری و قانونی شیرین عبادی‌، برنده‌ جایزه‌ نوبل صلح باعث شده است که حکومت جمهوری اسلامی اعضای خانواده‌ی وی را تحت فشار بگذارد. این خبر را شیرین عبادی به اطلاع رسانه‌‌های آلمانی‌زبان رساند. خانم عبادی در گفت‌وگو با دویچه وله در این زمینه توضیحات بیشتری داد.


narges_mohammadi.jpg
مصاحبه راديو آلمان با نرگس محمدی

شرایط نگران کننده حقوق بشر در ایران
کانون مدافعان حقوق بشر در گزارشی ۲۳ صفحه‌ای، به موارد متعدد نقض حقوق بشر در بهار و تابستان سال ۸۸ پرداخته است. این گزارش افزون بر حوادث پس از انتخابات، شامل موارد فشار بر فرهنگیان، زنان، کارگران و دگراندیشان مذهبی است.
بخش اول این گزارش به انتخابات و پس از آن اختصاص دارد. نبود انتخابات آزاد و منصفانه و نحوه سرکوب معترضان به نتایج اعلام شده، بازداشت‌ها، محاکمه‌ها، انسدادهای اجتماعی، محدودیت‌‌های رسانه‌ای، فشار بر کنشگران، دانشجویان، احزاب و نهادهای مدنی، از سرفصل‌های مندرج در این گزارش هستند.


شهادت زندانیان سابق در مصاحبه با "روز"

در بند امنیتی زندان اوین چه می گذرد؟
فرشته قاضي

زندان اوین از روز 22 خرداد تا کنون پذیرای بسیاری از فعالان سیاسی ، مطبوعاتی، مدنی و مردمی بوده که در اعتراض به کودتای انتخاباتی بازداشت شده اند.اکثر قریب به اتفاق این بازداشت شده ها در بندهای امنیتی زندان اوین نگهداری می شوند، هر چند تعدادی از این زندانیان آزاد شده اند اما خیل عظیمی هنوز در این بندهای 2 الف سپاه، 209 و 240 زندان اوین که سه بند امنیتی این زندان هستند به سر می برند. "روز" در گفتگو با برخی از کسانی که از این بندها آزاد شده اند و همچنین مصاحبه با علی اکبر موسوی خوئینی ها نماینده مجلس ششم، که در زمان مسوولیت خود از زندان های مختلف کشور بازرسی کرده، به بررسی وضعیت سه بند امنیتی فوق پرداخته است.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی در گفتگو با خانواده ها

از اعتصاب غذا تا برپایی تجمع
لیلا طیری

در حالی که علی رغم صدور قرار وثیقه های سنگین برای زندانیان سیاسی و مطبوعاتی، تاکنون از تودیع وثیقه توسط خانواده های این زندانیان ممانعت به عمل آمده و خبری از آزادی این زندانیان نیست، دستگیریهای جدید، کوتاه شدن زمان ملاقات های کابینی و بی خبری از برخی زندانیان سرشناس، نشان از موج جدید فشارها بر زندانیان و خانواده های آنان دارد.


rsf_logo_farsi.jpg
گزارشگران بدون مرز

رده بندی جهانی آزادی مطبوعات ٢٠٠٩
رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در جهان همچون هفت سال گذشته از سوی گزارشگران بدون مرز با همکاری صدها تن از روزنامه نگار و کارشناسان رسانه‌ها تهیه شده، انتشار می یابد. جدول رده‌بندی جهاني آزادی مطبوعات محدوده زمانی از ١٠ شهریور- سنبله ١٣٨٧ (اول سپتامبر ٢٠٠٨ ) تا ١٠ شهریور- سنبله ١٣٨٨ (اول سپتامبر ٢٠٠٩ )را در بر می‌گیرد.


navi_pilay_un_komiser.jpg
کمیسر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر:

درخواست برای تجدیدنظر ایران در احکام اعدام های اخیر
ناوی پیلای، کمیسر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، از دادگستری ایران تقاضا کرد، در احکامی که علیه سه نفر از مخالفان دولت صادر شده، تجدید نظر کند. خانم پیلای در دفتر سازمان ملل در ژنو گفت که روند دادرسی‌ها و صدور احکام "نگران‌کننده بوده و باید با دقت بیشتری از سوی مراجع بالاتر مورد بازبینی قرار گیرد."


جزئیات تازه درباره برخی متهمان دادگاه‌های اخیر

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، چهار تن از متهمان محکوم به اعدام در دادگاه‌های اخیر، قربانیان سناریویی طراحی‌شده از سوی مقام‌های امنیتی و قضایی ایران هستند که هدف آن تحریف اصالت اعتراض‌ها به "تقلب انتخاباتی" بوده است.


ai_logo3.jpg
عفو بین‌الملل:

افزایش شمار اعدام‌ها

سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل، به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی مقابله با مجازات اعدام اعلام کرد که در سال ۲۰۰۸، ۲۳۹۰ تن در جهان اعدام شده‌اند. این رقم در مقایسه با سال پیش از آن، دو برابر شده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، هنوز در ۵۸ کشور جهان مجازات اعدام انجام می‌گیرد. ۱۳۹ کشور جهان، مجازات اعدام را از قوانین خود حذف کرده یا دیگر به آن عمل نمی‌کنند. در سال گذشته، دست‌کم ۸۸۶۴ تن به اعدام محکوم شده‌اند. این حکم در سال ۲۰۰۷، برای ۳۳۴۷ تن صادر شده بود


kanoon_logo2.jpg
كانون مدافعان حقوق بشر

اعدام را متوقف كنيد
كانون مدافعان حقوق بشر ضمن اعلام مخالفت و اعتراض شديد به اعدام هاي صورت گرفته و صدور احكام اعدام در دادگاه‌ها، متذكر مي گردد كه دولت جهموري اسلامي ايران متعهد به كنوانسيون حقوق كودك و ميثاق سياسي-فرهنگي- مدني مي باشد و مطابق معاهده مي 1969 وين- كه كشور ايران نيز آن را امضاء نموده- متعهد به اجرايي كردن آن مقررات مي باشد.


maleki.jpg
درخواست فعالان سیاسی و فرهنگی در نشست كمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرا

محمد ملكی را آزاد و به بیمارستان منتقل كنید
«كمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه» در دعوتی از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خواست تا روز جمعه هفدهم مهر ماه ۱۳۸۸ با حضور در منزل «محمد ملكی» از چهره‌های شناخته شده سیاسی كه اینك در پی حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در زندان به‌سر می‌برد، به ادامه بازداشت او اعتراض كرده و آزادی و انتقال دكتر ملكی را به بیمارستان با توجه به وضعیت جسمانی‌اش كه پیش از بازداشت نیز تحت درمان بوده است، خواستار شوند.


حکم اعدام برای سه متهم وقایع پس از انتخابات ایران

یک مقام دادگستری استان تهران به یکی از خبرگزاری های داخلی ایران گفته است که سه تن از متهمان حوادث پس از انتخابات ایران به اعدام محکوم شده اند.


وضعیت زندانیان در مصاحبه با وکلا؛

از فشاربرای مصاحبه تا حکم محاربه
فرشته قاضي

فعالان سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شده بعد از کودتای انتخاباتی 22 خرداد، همچنان برای اعتراف و حضور در نمایش های تلویزیونی، تحت فشار هستند. برخی از این زندانیان هم که با اتهاماتی چون محاربه مواجه هستند، به گفته وکلا و خانواده هایشان در وضعیت سخت تری به سر می برند. نسرین ستوده و نعمت احمدی، وکلای تعدادی از این زندانیان در گفتگو با "روز" از این وضعیت سخن گفته اند.


یک روز پس از روز جهانی معلم:

بازداشت اعضای کانون صنفی معلمان
شيرين کريمي

دبیر کل و 12 تن از اعضای کانون صنفی معلمان، یک روز پس از روز جهانی معلم بازداشت شدند. بر اساس گزارش ها اعضای کانون صنفی معلمان دیروز در منزل آقای باغانی، دبیر کل این تشکل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند. بر اساس گزارش سایت کانون صنفی معلمان، آقایان باغانی، بهشتی، رضایی، بهلولی، نیک نژاد، جوادی، جوادپور، قریشیان، دهقان، نوری و خانم بادپر روز گذشته بازداشت شده اند.


shuraye_meli_solh_logo1.jpg
«شوراي ملي صلح»

از مسولان مي خواهيم: صلح به جاي خشونت
«شوراي ملي صلح» با انتشار بيانيه ای با توجه به نقض حقوق اساسي ملت، بروز پديده خشونت و وقايع ماه های اخير، خواستار فراهم شدن شرايط لازم براي آشتي ملي شد. به گزارش سايت کانون مدافعان حقوق بشر، در بيانيه اين سازمان مردم نهادآزادي زندانيان سياسي، پيگرد و مجازات متخلفان، رعايت حقوق اساسي ملت، پرهيز از خشونت وايجاد گفتمان مسالمت آميز و صلح طلب به عنوان بخشي از زمينه اعتماد سازي ملي اعلام شده است.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org