logo_Committeeebadi_bankimoon.jpg
متن نامه شیرین عبادی به دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص وقایع ۲۵ بهمن
شیرین عبادی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن اشاره به وقایع ۲۵ بهمن واول اسفند ماه و کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری و حامد نور محمدی در تظاهرات خیابانی و دستگیری صدها تن از تظاهرکنندگان و همچنین زندانی کردن آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی باتفاق همسرانشان در منازلشان، از وی می خواهد مراتب فوق به گزارش تنظیمی از وضعیت حقوق بشر در ایران که در روز ۱۴ ماه مارس در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرائت می گردد اضافه شود. متن نامه به شرح زیر است:


logo_6hrorg.jpg
فراخوان شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شش سازمان مدافع حقوق بشر برای توقف اعدام‌ها در ایران
شیرین عبادی و شش سازمان‌ مدافع حقوق بشر، سازمان عفو بین‌المللی، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شعبه ایرانی آن جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواهان اقدام برای توقف موج گسترده‌ی اعدام‌ها در ایران شدند. در این بیانیه همچنین از دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی خواسته شده است که تصمیم قانونی برای توقف مجازات اعدام اتخاذ کنند.


ai_logo2.jpg
هشدار عفو بین الملل در مورد احتمال اعدام دو جوان ایرانی
سازمان عفو بین الملل هشدار داده است که دو جوان ایرانی، به اتهام ارتکاب جرایمی در سنین نوجوانی، در معرض خطر اعدام قرار گرفته اند. این سازمان در بیانیه ای اعلام کرده است که زن جوان ۱۹ ساله ای به نام فاطمه سالبهی و پسر جوان ۱۷ ساله ای به نام "احسان"، هر دو در شیراز به اعدام محکوم شده اند.


rahmani.jpg
تقی رحمانی بازداشت شد
تقی رحمانی عضو شورای فعالان ملی مذهبی و عضوفعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی نیمه شب گذشته در منزلش بازداشت شد. رحمانی حدود یک‌سوم از عمر خود را در زندان به‌سر برده‌است. همسر وی نرگس محمدی نیز که نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر است، سال گذشته به مدت چند هفته در بازداشت نیروهای امنیتی به سر برده بود وبه علت بیماری شدیدی که در زندان دچار شده بود مسولان زندان به صورت موقت اورا آزاد نمودند.


pillary.jpg
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد:

ابراز نگرانی شدید از موج تازه اعدام‌ها در ایران
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با انتقاد شدید از به راه افتادن موج تازه اعدام‌ها در ایران، به ویژه نسبت به اعدام چند تن از زندانیان سیاسی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.


baharami1.jpg
زهرا بهرامی، شهروند ایرانی-هلندی اعدام شد
زهرا (سارا) بهرامی، شهروند ايرانی-هلندی که در اعتراضات روز عاشورای سال گذشته بازداشت شده بود، به اتهام «فروش و نگه‌داری مواد مخدر» صبح امروز شنبه نهم دی ٨٩ در تهران اعدام شد. بنفشه نايب‌پور، دختر زهرا بهرامی، ششم دی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته بود اتهام حمل مواد مخدر توسط مادرش صحت ندارد و تحت «فشار» از او اعتراف گرفته‌اند.


kazemi_hajiaghaee.jpg
بيانيه سازمان عفو بین الملل:

اعتراض به اعدام جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی
ايران دو تن از بازداشت شدگان ناآرامی های سال گذشته را به دارآویخت.
سازمان عفو بین الملل اعدام دو فعال سیاسی که در شهریورماه سال گذشته و در جریان اعتراضات مردمی پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری بازداشت شده بودند را محکوم کرد. بنا به گزارش های منتشر شده جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی صبح روز کذشته چهارم بهمن ماه در زندان اوین تهران به دارآویخته شدند.


edam1.jpg
اعدام شش نفر دیگر در ایران

دو زندانی سیاسی و چهار متهم جرایم جنسی در ایران اعدام شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، بامداد دوشنبه، 4 بهمن (24 ژانویه)، دو نفر به جرم عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران و فعالیت به نفع این سازمان و چهار نفر دیگر در ارتباط با جرایم جنسی اعدام شدند. دادسرای تهران اسامی دو عضو اعدام شده سازمان مجاهدین خلق را "جعفر کاظمی فرزند صادق" و "محمدعلی حاح آقایی فرزند رجبعلی" گزارش کرده است.


eu_logo1.jpg
پارلمان اروپا نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
با گذشت یک ماه از محکومیت نقض حقوق بشر در ایران توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پارلمان اروپا نیز با صدور قطعنامه‌ای، ضمن محکوم نمودن “نقض مستمر و سیستماتیک حقوق بشر در ایران”، از تداوم فشارها بر فعالین حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواستار صدور مجوز برای بازدید سازمان های جهانی از زندانها و بررسی وضعیت حقوق بشر در آن کشور شد.


ده نفر دیگر در ایران اعدام شدند

قوه قضاییه ایران از اجرای احکام اعدام ده نفر در زندان رجایی شهر کرج خبر داده است.

روز چهارشنبه، 29 دیماه (19 ژانویه)، پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که احکام ده نفر از کسانی که در ارتباط با جرایم مواد مخدر در دادگاه های انقلاب تهران به اعدام محکوم شده بودند سحرگاه این روز در زندان رجایی شهر، کرج، به اجرا گذاشته شد.


campain_logo.jpg
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

هر ۸ ساعت یک نفر در ایران به دار آویخته شد
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مجلس و قوهء قضاییهء جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام شد و از آنان خواست تا به دلیل افزایش سرسام آور تعداد احکام اعدام درپی محاکمات غیرمنصفانه و غیر شفاف، هرچه زودتر مجازات اعدام را منسوخ نمایند. از آغاز سال ۲۰۱۱، در طی ۱۵ روز گذشته ، ایران ۴۷ زندانی، یا به صورت میانگین هر هشت ساعت یک نفر را به دار آویخته است. ایران به نسبت جمعیت کشور بیشتر از هر کشور دیگری در جهان اعدام میکند و به لحاظ تعداد کل بعد از چین، بیشترین تعداد اعدام در جهان را داراست.


edam_no1.jpg
اطلاعیه مطبوعاتی
دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

لزوم واکنش قاطع در برابر موج گسترده اعدام‌ها
طبق آمار ارائه شده از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در حال حاضر از ابتدای سالجاری تاکنون دستگاه قضایی ایران برای ۲۸۳زندانی حکم اعدام صادر کرده است و در عین حال ۲۶۳زندانی را اعدام کرده است و یا به عبارتی دیگر در هر ۲۷ساعت یک زندانی اعدام و در هر ۲۵ ساعت برای یک زندانی حکم اعدام صادر شده است. این در حالی است که عمدتاْ این شهروندان از بسیاری از حقوق مانند در اختیار داشتن وکیل، محاکمه عادلانه یا مصونیت از بدرفتاری و شکنجه بهره‌ای نبرده بودند.


nasrin_sotude.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد

در اعتراض به حکم غیر عادلانه برای خانم نسرین ستوده
آزادی خانم نسرین ستوده فقط در صورت برگزاری یک دادرسی عادلانه امکان پذیر است و دستیابی به این حق مسلم جز با حمایت های بین المللی امکان پذیر نیست . بنا بر این خواهشمندم همانگونه که قبلا نیز قول داده بودید برای امکان برخورداری همکار ایرانی خود از یک داد رسی عادلانه ، هر اقدامی را که لازم است به عمل آورید و این نامه نیز در پرونده دولت ایران ضبط شود .


اعدام یک زندانی سیاسی و یک زندانی امنیتی

علی صارمی به دلیل عضویت در سازمان مجاهدین خلق و علی اکبر سیادت به اتهام جاسوسی برای دولت اسرائیل در زندان اوین اعدام شدند.

علی صارمی سر انجام در شهریور ۸۶ به دلیل شرکت در مراسم یاد بود جانباختگان ۶۷ در خاوران و انجام سخنرانی در آن مراسم، دستگیر و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. هم چنین علی اکبر سیادت، زندانی امنیتی که چندی پیش دادستان تهران بدون اعلام هویت وی صدور حکم اعدامش را در رسانه‌ها اعلام کرد نیز در مهر ماه ۸۷ بازداشت و پس از چندی به اتهام جاسوسی برای دولت اسرائیل به اعدام محکوم می شود.


latifi02.jpg
حکم اعدام حبیب الله لطیفی اجرا نشد

سازمان عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر از حکومت ایران خواسته است حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد ایرانی را لغو کند.
آخرین گزارش ها بیانگر اجرا نشدن حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد ایرانی است.

آقای لطیفی قرار بود بامداد یکشنبه به جرم "محاربه" اعدام شود. یکی از وکلای آقای لطیفی در گفت و گو با بی بی سی فارسی این خبر را تایید کرد. خانواده آقای لطیفی و جمعی از مردم از شب گذشته در برابر زندان سنندج، محل اجرای اعدام، جمع شده بودند. همزمان، تعدادی از فعالان حقوق بشر هم در بعضی از پایتخت های اروپایی در برابر سفارتخانه های ایران تحصن کرده بودند.


tahasson_genf.jpg
بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو

پایان تحصن، پایان اعتراض ما نیست
ما تحصن کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می دهیم اما همچنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه نگاران و همچنین زندانیان سیاسی بی وقفه ادامه خواهیم داد. از تمامی هموطنان به ویژه تمامی رسانه های جهان درخواست می کنیم که برای انعکاس شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی در ایران اهمیت ویژه ای قائل شده و با ما همراه شوند.


nasrin_sotude3.jpg
بیانیه شماره یک

تحصن جمعی از فعالان زنان ایران در برابردفتر سازمان ملل در ژنو

نسربن ستوده را آزاد کنید!

به خاطر همدردی با نسرین ستوده و اعتراض به تضییع حقوق قانونی وی، جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه ای اعلام کرده اند که از روز دوشنبه 20دسامبر در مقابل در ورودی سازمان ملل متحد تحصن خواهند کرد. نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشری و فعال حقوق زنان از 13 شهریور به علت فعالیت های حقوق بشری خود دستگیر شده و بیش از 103 روز است که در زندان به سر می برد. متن کامل بیانیه این گروه از فعالان حقوق زنان به این شرح است:


وخامت حال چند زندانی سیاسی در ایران

اخبار رسیده از ایران از وخامت وضعیت جسمانی نسرین ستوده، وکیل، محمد نوری زاد، مستندساز، عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و حسن شهابی، فعال کارگری حکایت دارد.

رضا خندان به بی بی سی فارسی گفت که همسرش نسرین ستوده، به خاطر اعتصاب غذا به حدی ضعیف شده که در تماس تلفنی امروز، نتوانسته است از وقتی که برای صحبت با اعضای خانواده خود داشته به طور کامل استفاده کند.
عیسی سحر خیز، که به دنبال خونریزی داخلی در بهداری زندان رجایی شهر تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، در شرایط نامساعد جسمی به سر می برد است.


بیانیه به مناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر

همه حقوق بشر برای همه

فراخوان گروههای مختلف ایرانی مدافع حقوق بشر در اتریش بمناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر

شصت و دو سال پس از ارائه اعلاميه جهانی حقوق بشر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸، و با وجود کسب دستآوردهای بزرگ در همه نقاط جهان در جهت گسترش و حفظ حقوق بشر، در شرايطی بار ديگر به استقبال دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر می رویم که نه تنها با خواست اساسی «تامين همه حقوق بشر برای همه»، فاصله زيادی داریم، بل که پایه ای ترین حقوق انسانی در پاره ای ازکشورهای دنيا به فجيع ترين اشکال به طور گسترده، مستمر و برنامه ريزی شده، نقض می گردد.
یکی از این کشورها، متاسفانه ايران ماست که در اثر سيطره ناقضان حقوق بشر بر آن، مواردی از نقض حقوق بشر در آن ديده می شود که در جهان نمونه وار است


ایران، هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در دنیا
کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین آمار خود از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرد که ایران در کنار چین هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان برای روزنامه‌نگاران است. این کمیته می‌گوید آمارش از روزنامه‌نگاران زندانی در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه است.


tajik2.jpg
عبدالرضا تاجیک برنده جایزه بهترین روزنامه‌نگار سال شد
سازمان گزارشگران بدون مرز، عبدالرضا تاجیک،‌ روزنامه نگار زندانی در ایران،‌ را به عنوان برنده جایزه امسال بهترین روزنامه‌نگار سال خود اعلام کرده است. به گزارش خبرنگار رادیو فردا از پاریس، سازمان گزارشگران بدون مرز که از آزادی بیان در سراسر جهان حمایت می‌کند، روز پنجشنبه عبدالرضا تاجیک،‌ روزنامه‌نگار زندانی در ایران را به عنوان بهترین روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۰ انتخاب کرده است.


kabudvand2.jpg
وضعیت نگران کننده محمدصدیق کبودوند در زندان
محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، یک بار دیگر در زندان دچار بیهوشی شد. به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز (مرکز کردستان)، محمدصدیق کبودوند که‌ با شرایطی غیرانسانی در زندان اوین بسر میبرد روز جمعه ۲۸ آبان ماه باردیگر بر اثر فشار مغزی و عصبی و قطع تنفس دچار بی هوشی شد.‌ در دو ماه گذشته این دومین بار است که کبودوند دچار عارضه جدی می‌شود.


un_logo3.jpg
وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

ترجمه فارسی متن کامل قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران (آبان 1389)

کمیتهء سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (کمیته حقوق بشر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر که در جمهوری اسلامی ایران در جریان است، ابراز می‌کند. این قطعنامه در ماه دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل رسما تایید خواهد کرد. «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» برگردان فارسی متن کامل این قطعنامه را منتشر کرده است.


faalan_siasi_mazandaran.jpg
اظهارات تکان دهنده فعالین سیاسی مازندران در دادگاه انقلاب شهرستان بابل
بنا به اخبار رسیده از منابع آگاه در مازندران طی روزهای اخیر دادگاه چند تن از فعالین سیاسی سرشناس استان مازندران تشکیل شد. به گزارش این خبر این دادگاه دومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمین حوادث پس از انتخابات بوده است. جلسه دادگاه در شعبه 101دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان تشکیل شده بود. منابع آگاه گزارش می دهند که در این دادگاه علیرضا شهیری، دکتر احمد میری، دکتر علی اکبر سروش، آریا آرام نژاد، علیرضا فلاحتی، محمدرضاکربلائی آقاملکی، محمد معصومیان و مصطفی ابراهیم تبار حضور داشتند و ازخود دفاع کردند.


گفتگوی روز با محمد سیف زاده و خانواده های زندانیان سیاسی

حبس در تبعید؛ مجازات مضاعف یا آزار خانواده ها؟
حبس در تبعید که در ماههای اخیر، چنان که از گفته خانواده زندانیان سیاسی و وکیل آنان بر می آید، به واژه ای آشنا در ادبیات قضایی ایران تبدیل شده اما نگرانی شدید خانواده های زندانیان سیاسی و سازمان های حقوق بشری را برانگیخته است. بعد از انتخابات 22 خرداد سال گذشته و بازداشت گروهی از فعالان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی، اکنون تعدادی از این زندانیان به حبس های طولانی مدت در تبعید محکوم شده اند و در این میان، حامد روحی نژاد به زندان زنجان، احمد کریمی به زندان گنبد کاووس و ضیا نبوی به زندان کارون اهواز منتقل شده اند، مجید دری نیز در انتظار تبعید به زندان کارون اهواز است و شیوا نظر آهاری نیز به از6 سال حبس درتبعید در زندان ایذه محکوم شده و در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر است.


اسامی تعدادی از زنان در انتظار اجرای حکم اعدام
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" در حال حاضر تعداد زیادی از زندانیان عادی زن در بند زنان زندان اوین در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برند.


ebadi_stude2.jpg
بیانیه مشترک شیرین عبادی و هشت سازمان برجسته حقوق بشر:

نسرین ستوده را آزاد کنید
برنده جایزه صلح نوبل و وکیل مدافع ایرانی شیرین عبادی، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کمیسیون بین المللی قضات، فدراسیون بین المللی حقوق بشر، لیگ ایرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحادیهء بین المللی وکلا، و سازمان جهانی علیه شکنجه امروز ادامهء بازداشت بدون اتهام و یا محاکمهء وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده، درایران را محکوم کردند و خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط وی که تنها به دلیل به عهده گرفتن دفاع از دیگران زندانی شده است شدند.


rsf_logo_farsi.jpg
گزارش‌گران بدون مرز

سال و نیم زندان سنگین ترین محکومیت برای یک ولاگ نویس در ایران
گزارش‌گران بدون مرز انزجار خود را از صدور سنگین‌ترین حکم زندان برای یک وبلاگ نویس در ایران اعلام می کند. حسین درخشان به نوزده سال و نیم زندان، پنج سال ممنوعیت فعالیت سیاسی و مطبوعاتی و جریمه مالی تحت نام "بازگرداندن وجوه اخذشده" به مبلغ ٣٧٥٠ یورو، ٢٩٠٠ دلار و ٢٠٠ پوند انگلیس، محکوم شده است.


مشخصات ۲۱۶ زندانی سیاسی- عقیدتی و امنیتی در زندان های ایران
مشخصات دقیق ۲۱۶ زندانی سیاسی- عقیدتی و امنیتی در زندان های مختلف ایران شناسایی شده است که بیش از ۱۱۰۰ سال محکومیت دارند و در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان های مختلف ایران هستند. این در حالی است که از میان این زندانیان برخی به اعدام و حبس ابد محکوم شده اند که اگر برای هر کدام از این افراد و میزان محکومیت شان، چندین سال را در نظر بگیریم، بیش از یک هزار و ۵۰۰ سال زندان خواهد شد که میزان بالایی از این هزار و پانصد سال زندان به جرم آزادی طلبی و دموکراسی خواهی در ایران برای این افراد صادر شده و هم اکنون در حال اجراست.


baghi.jpg
شش سال حبس برای عمادالدین باقی
همزمان با حضور عمادالدین باقی در دادگاه برای رسیدگی به پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان، وی در پرونده مربوط به مصاحبه با آیت الله منتظری به ۶سال زندان محکوم شد. در حال حاضر وی پس از چهار و سال و نیم تحمل حبس، به هفت سال زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیتهای رسانه ای و مدنی محکوم شده است.


momeni1.jpg
نامه عبدالله مومنی درباره شکنجه‌ و اعتراف‌گیری

نامه تکان دهنده عبدالله مومنی به رهبر ایران درباره شکنجه و اعتراف گیری اجباری

در نامه‌ای از زندان اوین، عبدالله مومنی فعال برجستهء ایرانی که از خرداد سال ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد، در خصوص شکنجهء شدید، اعترافات ساختگی و محاکمهء نمایشی خود، و همچنین فقدان کامل استقلال قضایی در محاکمه‌اش سخن می‌گوید. مومنی در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت 4 سال و ۱۱ ماه خویش در بند ۳۵۰ زندان اوین در تهران است.


nasrin_sotude.jpg
تشدید دستگیری و محکومیت فعالان و وکلای حقوق بشر

نسرین ستوده، وکیل برجستهء حقوق بشر، احضار شده است و دارایی های وی توقیف شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز گفت که مقامات جمهوری اسلامی ایران همچنان به دستگیری و حبس فعالان جامعهء مدنی و آزار و محاکمهء وکلای مستقل ادامه می دهند. شیرین عبادی، برندهء جایزهء صلح نوبل سال ۲۰۰۳ به کمپین گفت: "متاسفانه عدم استقلال قوه قضاییه باعث شده که وکلایی که مستقلا کار می کنند مورد هدف قوه قضاییه قرار بگیرند و اگر نگاهی به عملکرد قوه قضاییه در ارتباط با وکلا در یک سال گذشته داشته باشیم می بینیم وکلایی که از زندانیان سیاسی دفاع می کردند همگی به نوعی دچار مشکلات عدیده ای شدند."


shiva_nazarahari.jpg
رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا:

«شیوا نظرآهاری را فورا آزاد کنید»
رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر در ایران شد. به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، هایدی هاوتلا در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری دبیر این کمیته از زندان اوین شده و تصریح کرده است نگرانی عمیقی نسبت به روند محاکمه این فعال حقوق بشر در ایران وجود دارد زیرا برخی منابع دولتی در تلاش هستند تا وی را به سازمان مجاهدین خلق متصل و از این طریق با اتهام محاربه روبرو سازند.


saharkhiz_ebadi_pilavi2.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد
درباره وضعیت عیسی سحر خیز
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل درباره نقض قانون به هنگام دستگیری، دوران زندان و محاکمه موکلش، عیسی سحرخیز نامه‌ای سرگشاده خطاب به خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر نوشت. دراین نامه وی خواستار ملاقات فرد و یا هیاتی از سوی شورا با موکلش در ایران شد. نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر درباره وضعیت آقای عیسی سحر خیز در پی می‌آید:


asadi_jamali.jpg
از اسدی و جمالی خبری نیست

سازمان ادوار، با صدور بیانیه ای، بازداشت دو عضو شورای مرکزی این تشکل را محکوم کرد

در حالی که سه روز از بازداشت حسن اسدی زیدابادی و علی جمالی، دو عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) می گذرد، هنوز هیچ نهادی مسوولیت بازداشت این دو تن را به عهده نگرفته است. پیگیری های خانواده این دو عضو سازمان ادوار برای مشخص شدن وضعیت این دو تن هم هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. حمیدرضا جمالی، برادر علی جمالی، دیگر عضو بازداشت شده سازمان دانش آموختگان، درباره بازداشت برادر خود به "روز" گفت: "ما برای پیگیری وضعیت برادرم به نهادهای مختلف مراجعه کردیم، اما نه دادستانی، نه دادسرای انقلاب و نه دادسری زندان اوین در این باره پاسخگو نبودند وهیچ جواب مشخصی به ما ندادند. پیگیری های ما برای ملاقات مردمی با دادستان هم به نتیجه ای نرسید و اجازه این کار به ما داده نشد."


درخواست خانواده های زندانیان اعتصابی:

بگذارید با فرزندانمان ملاقات کنیم
خانواده های شانزده زندانی اعتصاب کننده اوین که پس از گذشت بیست و یک روز هیچ تماس و ملاقاتی با عزیزان شان نداشته اند با ارسال نامه هایی به مسوولان مختلف قضایی از جمله دادستان تهران از آنها خواسته اند که امکان ملاقات با این زندانیان را که هم اکنون در سلول انفرادی به سر می برند فراهم کنند.


keivan_samimi.jpg
وضعیت نامناسب جسمانی کیوان صمیمی
وضعیت جسمانی کیوان صمیمی، روزنامه نگار دربندی که هنوز در اعتصاب غذا به سر می برد وخیم گزارش می شود. طبق خبرهای رسیده به کلمه ، این روزنامه نگار که بیست روز است در اعتصاب غذا به سر می برد وضعیت جسمانی مناسبی ندارد اما روحیه اش همچنان قوی و خوب است . با توجه به فرارسیدن ماه رمضان نگرانی ها در باره وی افزایش پیدا کرده است ،چرا که اکنون فقط به هنگام افطار و سحر آب و چای می نوشد.


evin2.jpg
بی‌خبری مطلق از زندانیان اعتصاب کننده اوین

بیانیه زندانیان بند ۳۵۰ اوین :تشریح سیاست های جدید اعمال فشار

بی‌خبری مطلق از زندانیان اعتصاب کننده اوین که فقط دو روز است به اعتصاب غذای شان پایان داه اند موجب نگرانی خانواده این زندانیان شده است. براساس گزارش های رسیده از اوین به کلمه، شانزده زندانی که به مدت پانزده روز به خاطر اعتراض به شرایط نامناسب بند ۳۵۰ دست به اعتصاب غذار زده بودندهمچنان در سلول انفرادی به سر می برند. کیوان صمیمی، روزنامه نگار دربند همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد و اعلام کرده است که تا بازگرداندن دیگر یارانش به بند عمومی دست از اعتصاب غذا نخواهد کشید.


bahaian_zendani.jpg
محکومیت هر یک از رهبران بهاییان در ایران به ۲۰ سال زندان
دادگاهی در تهران هر یک از هفت مدیر جامعه بهاییان در ایران را که از حدود سه سال پیش در بازداشت هستند، به بیست سال زندان محکوم کرده است. شیرین عبادی، یکی از وکلای این هفت نفر، حکم صادر شده را سیاسی دانست و گفت برای لغو این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد کرد و تقاضای صدور حکم تبرئه برای موکلانش خواهد داشت.


zendani.jpg
اعتصاب غذای خانواده های 17 زندانی سیاسی

مسئولان پاسخگو نیستند تهدید می کنند

خانواده های 17 زندانی سیاسی که از هفته پیش و در پی انتقال به سلول انفرادی، دست به اعتصاب غذا زده اند، از دیروز به اعتصاب آنان پیوستند. 17 زندانی سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می برند ضمن اعلام خواسته های خود تاکید کرده اند تا تحقق این خواسته ها به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد، در برابر مسئولان زندانهم تهدید کرده اند در صورت ادامه اعتصاب غذا، این زندانیان ضمن انتقال به زندان رجایی شهر، جریمه نقدی خواهند شد و یا به مدت حبس آنها اضافه خواهد شد.


evin1.jpg
گروهی از زندانيان سياسی زندان اوين دست به اعتصاب غذا زدند
همزمان با انتشار گزارش هايی درباره اعتصاب غذای کيوان صميمی، بهمن احمدی امويی، و عبدالله مومنی، گفته می شود گروهی از زندانيان سياسی زندان اوين در اعتراض به رفتار زندانبانان و ايجاد محدوديت و مانع‌تراشی در ملاقات با خانواده‌هايشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.


آخرین اخبار زندانیان سیاسی و مطبوعاتی

بی خبری از هدی صابر و وضعیت نامعلوم خانواده مصطفایی
محکومیت عمادالدین باقی به یک سال حبس تعزیری و ۵سال محرومیت از فعالیت سیاسی و رسانه ای
نامه سرگشاده سحرخیز به رئیس دستگاه قضا

لیلا طیری

با مفقود شدن یک فعال سیاسی و مدنی، یک وکیل و بازداشت اعضای خانواده او، دور جدیدی از فشارها آغاز شده که حکایت از بی اعتنایی مسئولان قضایی و امنیتی به قانون دارد. هدی صابر، فعال ملی مذهبی، از روز یکشنبه مفقود شده و خانم فریده جمشیدی، همسر او در گفتگو با "روز" اعلام کرده پی گیری هایش تاکنون بی نتیجه بوده و هیچ نهادی پاسخی به وی نداده است.همزمان از محمد مصطفایی، وکیل دادگستری نیز هیچ خبری در دست نیست، در حالیکه همسر و برادر همسر وی از یکشنبه شب بازداشت شده اند.
در این شرایط عیسی سحرخیز هم در نامه ای سرگشاده خواهان محاکمه آمران و عاملان ضرب و شتم و رفتارهای یکساله گذشته با خود شده و عمادالدین باقی هم در پرونده مربوط به انجمن دفاع از حقوق زندانیان، به یک سال حبس تعزیری و 5 سال محرومیت از فعالیت رسانه ای و سیاسی محکوم شده است.


bahare_milad.jpg
تایید حکم بهاره هدایت و میلاد اسدی
حکم ٩ سال و نیم حبس بهاره هدایت و ٧ سال و نیم حبس میلاد اسدی دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی ایران در دادگاه تجدید نظر تایید شد. به گزارش رهانا حکم این فعال داشجویی که در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی به ٩ سال و نیم حبس محکوم شده بود، از سوی شعبه ٥٤ دادگاه تجدیدنظر تهران تایید شده است.


گزارش بررسی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ايران
در شورای حقوق بشر

گزارش از شورای حقوق بشر و کنفرانس های جانبی آن

مرحله دوم و نهایی بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی به تاریخ ده ژوئن ۲۰۱۰ (بيست خرداد ۱۳۸۹) در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صورت پذيرفت. به این مناسبت تعدادی از مدافعان حقوق بشر ايرانی عضو سازمان های غير دولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد علاوه بر موضع گبری در صحن شورای حقوق بشر در ارتباط با مضامين مختلف شورای حقوق بشر و از جمله بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی، اقدام به برگزاری جلسات جنبی در شورای حقوق بشر نيز نمودند.


ai_rsf_logo.jpg
اطلاعیه مشترک عفوبین‌الملل و گزارش‌گران بدون مرز

سلامت زندانیان عقیدتی در دستان مقامات رسمی ایران است
یک سال پس از آغاز کارزار گسترده سرکوب تظاهرات‌های اعتراضی به انتخاب مورد مناقشه محمود احمدی نژاد، همچنان صدها زندانی در شرایط غیر انسانی و تحقیر آمیز، در زندان‌های ایران نگاه‌داری می‌شوند. و ابتدایی ترین حقوق آنها از جمله بهره‌مند شدن از درمان پزشکی مناسب پایمال می‌شود. عفو بین‌المللی و گزارش‌گران بدون مرز دو سازمان مدافع حقوق بشر اعتراض خود را به وضعیت نگاه‌داری این زندانیان که اغلب از نظر جسمی و روحی به شدت بیمار هستند،اعلام می‌کنند.


tajik2.jpg
نامه سرگشاده خانواده عبدالرضا تاجیک به رییس قوه قضاییه

با او به عدالت رفتار کنید
متن زیر نامه خانواده عبدالرضا تاجیک است به رییس قوه قضاییه که در آن از وی خواسته اند تا با عبدالرضا تاجیک به عدالت رفتار شود. تاجیک همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگار است.او در تحریریه روزنامه های شرق، خرداد، فتح و کارگزاران عضویت داشته است و قرار بود در صورت انتشار روزنامه کلمه دبیر سیاسی این روزنامه باشد.


گزارشی از نقض حقوق شهروندان بهائی در ایران

بهائی بودن در جمهوری اسلامی جرم است
شهروندان بهایی که هفته گذشته منازل متعلق به آنها در روستای ایول مازندران توسط لودر و کامیون تخریب شد،در مصاحبه با روز اعلام کردند شکایت آنها در خصوص تخریب منازلشان تاکنون مسکوت مانده و مراجع قضایی هیچ پاسخی به آنها نداده اند.دیان علایی، نماینده جامعه بین المللی بهاییان در سازمان ملل متحد در ژنو، هم وزارت اطلاعات و دستگاه امنیتی و برخی روحانیون را در پشت قضیه تخریب منازل و اموال شهروندان بهائی می داند و به روزمی گوید: بهایی بودن از نظر جمهوری اسلامی جرم است.رضا ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهایی نیز تخریب اموال و اماکن متعلق به شهروندان بهائی را برنامه ای منظم می خواند که با دستور حکومت و یا پشتیبانی آن انجام می گیرد.


tajik.jpg
بی خبری مطلق از یک روزنامه نگار

خانواده تاجیک: احساس خطر می کنیم
فرشته قاضی

خانواده عبدالرضا تاجیک در مصاحبه با "روز" ضمن ابراز بی خبری از وضعیت این روزنامه نگار، اعلام کردند نسبت به وضعیت جسمانی و روحی او احساس ترس و احساس خطر می کنند.همزمان شیرین عبادی به"روز" گفت عبدالرضا تاجیک از زمان بازداشت مفقود شده و هیچ خبری از او نیست.

عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر بعد از انتخابات مخدوش 22 خرداد، دو بار بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شد؛او اما یک ماه پیش برای سومین بار بازداشت شد و از آن پس خانواده اش هیچ اطلاعی از وضعیت، محل نگهداری و اتهام او ندارند.


mohamadi2.jpg
بازجویی از نرگس محمدی در حالت فلج عضلانی

شیرین عبادی: زندان ها به شیوه کهریزک اداره می شوند

فرشته قاضی

نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیات اجرایی شورای صلح دو روز بعد از آزادی از زندان، در بیمارستان بستری شد و تقی رحمانی، همسر خانم محمدی روز گذشته در مصاحبه با "روز" خبر داد که وی هر چند ساعت یک بار، دچار فلج عضلانی می شود و قادر به انجام کارهای روزانه و حتی حرف زدن نیست. هنوز مشخص نیست علت فلج عضلانی خانم محمدی که روزی دو یا سه بار بدان دچار می شود چیست اما تقی رحمانی، همسر این فعال حقوق بشر به "روز" می گوید همسرش در زندان نیز دچار این حالات می شده اما بازجویان هیچ اهمیتی به این وضعیت او نمی داده و حتی در این وضعیت نیز از او بازجویی می کرده اند.


jalalian_zeynab.jpg
خطر اعدام قریب‌الوقوع یک زن زندانی سیاسی

تقاضای فوری تعلیق اعدام از کمیسیونر عالی حقوق بشر

زینب جلالیانِ‌ زندانی سیاسی کرد، ۲۷ ساله که اجرای حکم او به مرحله نهایی اجرایی رسیده است، با اعدام قریب الوقوع روبروست. علاوه بر زینب، حداقل ۱۵ زندانی سیاسی دیگر کرد در صف اعدام هستند.کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خانم ناوی پی لی درخواست کرد که در این مورد مداخله کند و از همه توان خود برای توقف اعدام زینب استفاده کند.جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
Human-rights-iran.org